İSTANBUL
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı Bugün
21°C / 13°C
ANKARA
Parçalı Bulutlu Bugün
22°C / 10°C
İZMİR
Hafif Sağanak Yağışlı Bugün
24°C / 17°C

 • Yüz şekline göre makyaj
  Yüz şekline göre makyaj
 • Makyajla dudak büyütme hileleri
  Makyajla dudak büyütme hileleri
 • Maskara Sürmenin Püf Noktaları
  Maskara Sürmenin Püf Noktaları
 • Sizi Olduğunuzdan Yaşlı Gösteren Makyaj Yanlışları
  Sizi Olduğunuzdan Yaşlı Gösteren Makyaj Yanlışları
 • Yılbaşı gecesi için göz makyajı önerileri
  Yılbaşı gecesi için göz makyajı önerileri
 • Ev yapımı doğal makyaj temizleyiciler
  Ev yapımı doğal makyaj temizleyiciler
 • Makyaj hatalarına pratik çözümler
  Makyaj hatalarına pratik çözümler
 • Kırmızı ruju doğru kullanmanın 3 yolu
  Kırmızı ruju doğru kullanmanın 3 yolu
 • Evde nude ruj nasıl yapılır?
  Evde nude ruj nasıl yapılır?
 • Sezonun trendi bordo ve kırmızı ruj
  Sezonun trendi bordo ve kırmızı ruj
BOZCAADA (TENEDOS)
BOZCAADA (TENEDOS)
Bozcaada, eski adıyla Tenedos bir zamanların en iyi şaraplarının üretildiği ve halen üzüm bağlarıyla ve şarabıyla meşhur Çanakkale’nin güzel bir adası…Ege Denizi’nin kuzeyinde, Çanakkale iline bağlı küçük bir ada olan...
11 Eylül 2013 00:56
Font1 Font2 Font3 Font4

bozcaadatenedos
Bozcaada, eski adıyla Tenedos bir zamanların en iyi şaraplarının üretildiği ve halen üzüm bağlarıyla ve şarabıyla meşhur Çanakkale’nin güzel bir adası…Ege Denizi’nin kuzeyinde, Çanakkale iline bağlı küçük bir ada olan Bozcaada, Türkiye’nin üçüncü büyük adası olarak Çanakkale Boğazı’nın hemen girişinde yer alır. Yerleşim, adanın kuzeydoğusunda yer alan ilçe merkezinde toplanmıştır. Bunun dışında herhangi bir köyü bulunmuyor.

(Bozcaada, Tenedos formerly known as the best wines produced in a time and still famous vineyards and wine is a beautiful island … the Aegean Sea north of Canakkale, Canakkale province of a small island Tenedos, Turkey’s third largest island in the Dardanelles is located at the entrance of the Strait. Placement of the island were collected from the district center located in the northeast. In addition, the village has any.)

Ada’ya Ulaşım büyük bir arabalı vapurla sağlanıyor ve yolculuk ortalama yarım saat sürüyor. Yaz sezonunda karşılıklı yapılan sefer sayısı altıyken, bu sayı kışın üçe iniyor. 2009 yazında Çanakkale’den direk deniz otobüsü seferleri de başladı, ama araçlar alınmıyor, sadece yayalar için…

Bozcaada tarihi ve mitolojik olarak çok zengin bir bölgede yer alır ve Antik Troya kenti adanın tam karşısında bulunuyor. Mitolojik ismi Tenedos’a tarihte sık sık rastlanıyor. Tenedos, anakaraya ve boğaza yakın olması sebebiyle çağlar boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir yerdir.

Bozcaada’nın tamamı doğal ve tarihi sit alanıdır. Mitolojik dönemlere kadar uzanan zengin geçmişi henüz ciddi bir arkeolojik kazıyla ortaya çıkarılmamış olmasına rağmen bilmelisiniz ki bu topraklar yüzyıllardır üzerinden geçen çeşitli kültürlerin izlerini halen saklamaya devam ediyor.

Adanın tek yerleşim yeri olan Bozcaada Kalesi’nin etrafındaki evlerden oluşan ilçe merkezi 500 yıldır birlikte yaşayan Rum ve Türk halkının kaynaşması sonucunda bir kültür sentezi oluşmuştur adeta. İki kültür birbirini sadece etkilemekle kalmamış birbirine benzemeye de başlamış bu yüzden de Bozcaada’ya özgü bu sosyolojik durum başka bir ülkeye gelmiş hissi yaratıyor insanda!

Bozcaada halkı için esnek ve modern bir karaktere sahip diyebiliriz. Türkiye’deki birçok tatil yöresinde görmeye alışık olduğumuz görüntülere raslamazsınız burada. Kimse sizi yolda çevirip malını satmaya çalışmıyor yada ünlü bile olsanız yanınıza yaklaşan fazla olmuyor.

Bozcaada için söylenebilecek ilk söz, burasının bir şarap adası olduğudur. Bağcılık ve şarapçılık, geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan köklü gelenekler. Adada yaşayıp da bağı olmayan, şarap yapmayı bilmeyen yok gibi. Adanın neredeyse yarısı bağlarla kaplı. Günümüzde şarapçılık geleneğini sürdüren 5 üretici bulunuyor.

Bozcaada’nın en dikkat çekici yanlarından biri de tertemiz, bakir koyları. Adada denize girilebilecek çok sayıda irili ufaklı koy bulunur. Temiz denizi ile dalış yapanların da tercih ettikleri bir yerdir Bozcaada.

Rüzgar, Bozcaada hayatının vazgeçilmez bir parçası. Adadayken onunla yaşamaya alışıyorsunuz. Batı Burnu’ndaki rüzgar gülleri adanın sembollerinden biri haline gelmiş.

Bozcaada’yı keşfetmek için günübirlik geziler kesinlikle yeterli değildir yan bu adada geçirdiğiniz vakit uzadıkça adayla bağınız güçlenir.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

İşlem Sonucunu Girin * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


Yukarı Geri Ana Sayfa
Yandex.Metrica diyarbakir evden eve nakliyat - diyarbakir otomatik kepenk