Toplam 14 Kategori 4079 yazı ve 123 Yorum bulunmaktadır. Diyet, cilt bakımı, makyaj, moda, estetik gibi konularda güncel makaleler

SPONSORLARIMIZ

Polikistik Over Sendromu Nedir?

NOT : Bu yazının içeriği ile ilgili düşüncelerinizi yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz. Uygulamalarınızı anlatabilir böylelikle diğer arkadaşlarımıza yardımcı olabilirsiniz.

Polikistik Over Sendromu Nedir?
Polikistik over, polikistik over sendromu ve polikistik over görünümü olarak iki kategoride ayrılabilir. Ultrasonda yumurtalıkların etrafında periferik dizilimli yumurtalar polikistik over görünümünü sağlar. Fakat bu her zaman sendrom olarak değerlendirilemez. Bu görüntünün yanında eğer hastada adet düzensizliği hiper testosterondan kaynaklı tüylenme ve beraberinde abdominal çevre yani karın çevresinde artış söz konusu ise o zaman polikistik over sendromu olarak adlandırılır.

Polikistik over sendromuna sahip olan genç kızlar veya genç anne adayları doktorlara genelde bebek yapma arzusuyla başvururlar. Eğer bekarlarsa da bu gecikmiş adetlerden kaynaklı sıkıntılarla başvururlar. Hasta eğer adetini düzenlemek amacıyla doktora başvurmuş ise mutlaka hastanın kan şekeri, insülinin değerlendirilip eğer insülin direnci söz konusu ise zayıflaması ve insülin direncini kıran ilaçlarla tedaviye başlaması lazım.

Eğer hasta infertilite problemiyle doktora başvurur ise mutlaka hastanın sorunu olan yumurta seçme problemini ortadan kaldıracak yumurta arttırıcı tedavilere başlamak ve bu tedavilerle birlikte devam etmesi gerekir. En önemli belirtilecek konu ise eğer bu hastalar düzenli yumurtlamaya başlarlar ise normal hastalarla aynı gebelik oranlarına sahip olurlar. Yeter ki doğru ve senkronizasyonlu iyi bir tedavi planı yapılsın.

Bunlar yapıldıktan sonraki süreçte hastanın hamile kalmasına olanak olacaktır. Polikistik over oldukça sık rastlanan bir durum olup burada amaç adetin düzenlenmesidir. Adet düzenini sağlamaksa bebek arzusu veya olmayışına, istenmeyişine göre planlanacaktır.

Facebook Paylaş - Twitter Paylaş - FriendFeed Paylaş - RSS Takip Et
  • » Sitemizde cilt bakımı, saç bakımı, el bakımı, yüz bakımı ve vücut bakımı ile ilgili alanında uzman ve doktorların sağlık ve güzellik üzerine makaleleri bulunmaktadır. Bu makaleler çeşitli dergi, gazete, kişilerin kendi blogları ve televizyonda yayınlanan programlardan derlenmiş olup sadece bilgilendirme amaçlı yayınlanmaktadır. Tavsiyelerin kullanılması sonucu oluşabilecek her türlü durumdan kozmikbakim.com sitesi sorumlu değildir. Beklenmeyen bir etki görüldüğünde derhal doktorunuza danışınız.
    Diyarbakır Evden Eve