İSTANBUL
Az Bulutlu Bugün
20°C / 12°C
ANKARA
Az Bulutlu Bugün
18°C / 5°C
İZMİR
Az Bulutlu Bugün
24°C / 13°C

 • Yüz şekline göre makyaj
  Yüz şekline göre makyaj
 • Makyajla dudak büyütme hileleri
  Makyajla dudak büyütme hileleri
 • Maskara Sürmenin Püf Noktaları
  Maskara Sürmenin Püf Noktaları
 • Sizi Olduğunuzdan Yaşlı Gösteren Makyaj Yanlışları
  Sizi Olduğunuzdan Yaşlı Gösteren Makyaj Yanlışları
 • Yılbaşı gecesi için göz makyajı önerileri
  Yılbaşı gecesi için göz makyajı önerileri
 • Ev yapımı doğal makyaj temizleyiciler
  Ev yapımı doğal makyaj temizleyiciler
 • Makyaj hatalarına pratik çözümler
  Makyaj hatalarına pratik çözümler
 • Kırmızı ruju doğru kullanmanın 3 yolu
  Kırmızı ruju doğru kullanmanın 3 yolu
 • Evde nude ruj nasıl yapılır?
  Evde nude ruj nasıl yapılır?
 • Sezonun trendi bordo ve kırmızı ruj
  Sezonun trendi bordo ve kırmızı ruj
Polikistik Over Sendromu Nedir?
Polikistik Over Sendromu Nedir?
Polikistik over, polikistik over sendromu ve polikistik over görünümü olarak iki kategoride ayrılabilir. Ultrasonda yumurtalıkların etrafında periferik dizilimli yumurtalar polikistik over görünümünü sağlar. Fakat bu her zaman sendrom olarak değerlendirilemez....
13 Eylül 2017 00:30
Font1 Font2 Font3 Font4

Polikistik Over Sendromu Nedir?
Polikistik over, polikistik over sendromu ve polikistik over görünümü olarak iki kategoride ayrılabilir. Ultrasonda yumurtalıkların etrafında periferik dizilimli yumurtalar polikistik over görünümünü sağlar. Fakat bu her zaman sendrom olarak değerlendirilemez. Bu görüntünün yanında eğer hastada adet düzensizliği hiper testosterondan kaynaklı tüylenme ve beraberinde abdominal çevre yani karın çevresinde artış söz konusu ise o zaman polikistik over sendromu olarak adlandırılır.

Polikistik over sendromuna sahip olan genç kızlar veya genç anne adayları doktorlara genelde bebek yapma arzusuyla başvururlar. Eğer bekarlarsa da bu gecikmiş adetlerden kaynaklı sıkıntılarla başvururlar. Hasta eğer adetini düzenlemek amacıyla doktora başvurmuş ise mutlaka hastanın kan şekeri, insülinin değerlendirilip eğer insülin direnci söz konusu ise zayıflaması ve insülin direncini kıran ilaçlarla tedaviye başlaması lazım.

Eğer hasta infertilite problemiyle doktora başvurur ise mutlaka hastanın sorunu olan yumurta seçme problemini ortadan kaldıracak yumurta arttırıcı tedavilere başlamak ve bu tedavilerle birlikte devam etmesi gerekir. En önemli belirtilecek konu ise eğer bu hastalar düzenli yumurtlamaya başlarlar ise normal hastalarla aynı gebelik oranlarına sahip olurlar. Yeter ki doğru ve senkronizasyonlu iyi bir tedavi planı yapılsın.

Bunlar yapıldıktan sonraki süreçte hastanın hamile kalmasına olanak olacaktır. Polikistik over oldukça sık rastlanan bir durum olup burada amaç adetin düzenlenmesidir. Adet düzenini sağlamaksa bebek arzusu veya olmayışına, istenmeyişine göre planlanacaktır.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

İşlem Sonucunu Girin * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


Yukarı Geri Ana Sayfa
Yandex.Metrica diyarbakir evden eve nakliyat - diyarbakir otomatik kepenk