Radyo Frekans ve Ultrason ile Bölgesel Zayıflama

Diyet

bolgesel-zayiflama
EXILIS – RF ULTRASOUND NEDİR?

Bu sistem, yağ hücrelerinin hacimlerinin RF ve ultrason dalgaları ile azaltılması yoluyla bölgesel zayıflama ve cildin sıkılaştırılmasını hedefleyen non-invaziv bir tedaviyi kapsamaktadır.

Bu sistemde, ultrasonun mekanik enerjisi ile dual radyofrekans enerjisi aynı anda ve birlikte yağ dokusuna gönderilmektedir. Bu enerjinin hedeflenen derinlikteki yağ kitlesine ulaşmasını ve bu yağ dokusunun ısıtılmasını sağlayan özel bir başlık kullanılmaktadır. Bu başlık üzerindeki termometre, hastaya uygun ısının ayarlanmasında indikatör olmaktadır. Ayrıca başlıktaki soğutucu da cilde temas ederek cildin soğutulmasını ve yapısının korunmasını sağlar. Ultrasonun mekanik enerjisi ileradyofrekans enerjisi beraber yağ hücrelerinin hacminin azalmasına ve cilt dokusunun sıkılaşmasına yardımcı olmaktadır.

Bölgesel zayıflamanın yanı sıra fibrotik matriks yağ yapılarının açılmasına etkisi olduğundan selülitte de etkilidir. Diğer zayıflama yöntemleriyle cevap almanın güç olduğu kollar, sırt yan bölgeler ve diz üstü gibi bölgelerde oldukça hızlı ve olumlu sonuçlar sağlamaktadır.

Tümleşik Enerji Akış Kontrol Sistemi (Embedded Energy Flow Control System) (EFC) düzenli enerji dağılımı sağlayarak tedavinin hızlı ve etkin olmasına yardımcı olur.

Klinik olarak test edilmiştir. Yapılan çalışmalarda iç organlara herhangi bir yan etkisi olmadığı belirtilmiştir.

Ultrasonun mekanik enerjisi ile radyofrekans enerjisi derin yağ tabakalarını hedeflerken, yüzeydeki soğutucu da cilt sıcaklığını düzenler ve yapısını korur.

Ultrasonun mekanik enerjisi fibrotik matriks yağ yapılarını açmaya yardım eder. Böylece yağ hücreleri tedaviye hazır hale gelir.

Radyofrekans enerjisi de derin dokuları ısıtarak metabolik aktivite başlatır ve yağ hücrelerinin hacmi azalır.

KAÇ SEANS GEREKLİDİR VE SEANS ARALIĞI NEDİR?

4-6 seans yeterlidir. Seans aralığı 10-14 gündür.

ACI VE AĞRI VAR MIDIR?

Hayır.

UYGULAMA KİMLERE YAPILAMAZ VEYA RİSKLİDİR:

Uygulama öncesi, karaciğer ve böbrek fonksiyon testlerinin yapılması tavsiye edilmektedir.

Hamilelik şüphesi olan kişiler ve hamilelere uygulama yapılamaz.

Damar tıkanıklığı, Lymphatik sistem dolaşım bozukluğu olan kişilere uygulama yapılamaz.

Kanser hastaları, radyo terapi ve kemoterapi alan kişilere uygulama yapılamaz.

Yakın dönemde, verem hastalığı geçiren kişilere uygulama yapılamaz

Karaciğer ve böbrek fonksiyon bozukluğu olan kişilere uygulama yapılamaz.

Kalp pili olan hastalara uygulama yapılamaz.

Epilepsi – Sara hastalarına uygulama yapılamaz.

Uygulama alanında metal protez (kalça protezi), implant, plaka, çivi, vida vb. bulunan kişilere uygulama yapılamaz.

Akut enfeksiyon durumlarında, uygulama yapılamaz.

UYGULAMANIN TAVSİYE EDİLMEDİĞİ VEYA YETERLİ SONUÇLARIN ALINAMADIĞI DURUMLAR:

Emziren annelere emzirme döneminde uygulama yapılması tavsiye edilmemektedir. Hormonel dengenin oturması için emzirme döneminin üzerinden 6 aylık bir sürecin geçmesi tavsiye edilmektedir.

PCOS sendromu (Polikistik Over Sendromu) olan kişilerin uygulamalar esnasında ilaç kullanmaları tavsiye edilmektedir.

Uygulamadan yeterli cevap alınamayacağı için Hipo Tiriodizm ve şeker hastalarına tavsiye edilmemektedir. Ancak uygulama yapılabilir. Şeker hastalarında ağrı eşiğinin yüksek olması sebebiyle ayrıca dikkatli olunmalıdır.

Obez hastalarda, uygulamalardan cevap alınması daha zordur ve diyet desteği gerekir.

Intravaginal spiral (RIA = rahim içi araç) olan kişilerde, kullanılan spiral metal içerikli değilse uygulama yapılabilir. RIA eğer Metalik içerikli ise; karın ve bel bölgesi uygulamalarının kesinlikle yapılmaması gereklidir (rahim içi nekrotik alanlara sebeb olabilir), diğer bölgeler konusunda da dikkatli olunması gereklidir.

UYGULAMA ÖNCESİ VE SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN DURUMLAR VE TAVSİYELER:

Uygulamaların adet döneminden 3-4 gün önce ve sonrasına kadar yapılması vücudun ödemli ve ağrı eşiğinin düşük olması sebebiyle tavsiye edilmez. Adet döneminde; tuz, kahve, yeşil çay, kolalı içecekler ve çay kısıtlanmalıdır.

Uygulamadan 3-4 gün önce, uygulama yapılacak kişinin günlük; 2,5-3 litre su tüketmeye başlaması gereklidir. Uygulamadan sonra da devam etmelidir.

Uygulamadan 3 gün sonrasına kadar; ağır fiziksel hareketler yapılmaması, hamam ve saunaya girilmemesi gereklidir ancak ılık duş alınabilir. Hafif yürüyüşler yapılabilir.

Uygulamanın 4. gününden sonra ise, tempolu yürüyüşler ve kalori oranı düşük, protein ve sebze ağırlıklı beslenme önerilir.

Uygulama yapılacak kişilerin, uygulama periyodu içerisinde, alkol tüketmemeleri tavsiye edilir.

Uygulamadan sonra, kişiler çay ve kahve içeceklerse eğer, her 1 fincan için extra 1 bardak daha su içmeleri tavsiye edilmektedir.

Uygulamalar esnasında, kişi üzerinde metalik içerikli objeler bulunmamalıdır. (kolye, yüzük, saat, bilezik, metalik sütyen kopçası vb.)

Ölçü alımları sırasında, kişinin uygulama sonrası idrar kesesinin boş olması gereklidir.