10 Soruda Meme Kanseri ve Tüm Bilmedikleriniz

Sağlık

gogusegzersizi
Son yıllarda bayanlar için oldukça büyük bir tehlike teşkil eden meme kanseri ve tedavisi hakkında meme kanserinin ne olduğu, meme kanserinin belirtileri, hangi aşamada meme kanserinden kurtulmak mümkündür, meme kanserinin gelişme riski nedir ve durdurulabilir mi, kimler özellikle risk altında, erken teşhisin önemi, kendi kendine meme kanseri kontrolü yapılabilir mi, mamografi hangi yaştan itibaren çekilmeye başlanmalıdır, ailede meme kanseri varsa sizin de meme kanserine yakalanabilme riskiniz nedir, meme kanseri tedavisi nasıl yapılmaktadır …. ? gibi meme kanseri hakkında merak ettiğiniz bir çok soruya cevap bulabilmeniz için Medical Park Bursa Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güven Atasoy, meme kanseri hakkında en çok merak edilen sorulara cevap verdi.

Meme Kanseri Nedir?
Meme dokusundaki süt bezleri ve kanalları döşeyen hücrelerin, kontrol dışı olarak artması ve aynı taraf koltuk altı lenf bezlerinden başlamak üzere vücudun farklı bölgelerine giderek çoğalmaya devam etmeleri neticesinde göğüs kanseri hastalığını oluşturur.

10 soruda meme kanseriBelirtileri Nelerdir? Ne Zaman Korkmak Gerekiyor?
Meme kanseri belirtilerine anında müdahale etmek ve korku oluşturmasını engellemek için belirli aralıklar ile meme kontrolü yaptırılması meme kanseri tehlikesini hayatınızdan tamamen çıkmasında size yardımcı olacaktır. Ancak meme de veya koltuk altınızda belirgin bir kitle eliniz ile dokunduğunuzda kendini hissettiriyor ise, meme uçlarını da akıntı oluşmaya başlamış ise, meme renginde değişiklik olmuş ve kaşıntı, meme ucunda çekinti gibi durumlar meme kanseri hastalığında görülen belirtiler olmak ile birlikte başka bir hastalığın belirtisi de olabilmektedir.

Kimler Daha Çok Risk Altında? Ailede Meme Kanseri Var mı?
50 yaş üzeri kadınlar da meme kanseri riski oranı da artmaktadır ancak unutulmamalı ki 15-16 yaşlarındaki çocuklarda dahi nadir olarak meme kanseri görülebilmektedir.

Kadınlar Kendilerini Nasıl Kontrol Etmelidirler?
Uzmanların tavsiyesi kendi kendini muayene yaşının 20 olduğunu söylemektedirler. Her aklınıza geldiğinizde kendinizi kontrol muayene etmeniz olması gereken bir durum değildir; kendi kendini meme kanserine karşı muayene etmenin zamanı adet görme zamanında adetin başlamasından sonraki 5 ve 6. günlerdir.

Meme Kanserine Karşı Doğanın Sundukları? Kansere Karşı Brokolinin Faydası?
Brokoli, karnabahar ve lahana kadınlar için doğanın meme kanserine karşı sunduğu en etkili ve faydalı besinlerdir. Brokoli, lahana ve karnabahar gibi bitkisel besinler DNA zedelenmesine karşı savaşarak hücreleri yenileme özelliğine sahiptirler. Keten tohumunun meme kanserine karşı etkin bir faydası da göz ardı edilmemelidir; günde yaklaşık 10 gr alınacak olan keten tohumu sizi meme kanserinden bir adım daha uzaklaştıracaktır.

Erken Teşhis Neden Önemli? Meme Kanseri Nasıl Tedavi Ediliyor?
Meme kanserinde erken teşhis çok önemli bir etkendir, Erken teşhis ne kadar erken başlanır ise tedavi seçenekleri ve tedavi olanağı o kadar fazla olacaktır. Yeterince erken teşhis konulması halinde ameliyata gerek kalmadan da hastalığın önüne geçilebilir. Ameliyat sonrası destek olarak kemoterapi ve radyoterapi uygulanabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.