Acı ile nasıl baş edilir

Yaşam

aci_ile_nasil_bas_edilir
Her ne kadar sizi tüketse de, acıyla başa çıkabilmek için zor da olsa yapılması gereken, kabullenmek ve bir gün bu yaşananların geçeceğine inanmaktır.

Bazen hayatınızda sizi alt üst eden olaylar olur. Bu olaylar sizin içinize öyle bir işler ki, nefes alamaz, konuşamaz ve uyuyamaz hale gelirsiniz. Acı, tüm benliğinize işler. Hayatta güzel olan hiçbir şeyin tadı kalmaz. İşin kötü tarafı, büyük ihtimalle sizi bu hale getiren şey, bir zamanlar sizi mutluluktan havalara uçurmuştur. Ve şimdi canınızı yakması, sizin daha çok içinizi sızlatıyordur.

Eminiz ki, içinizdeki bu acıdan kurtulmak istiyorsunuzdur. Bunun için yapmanız gereken ilk şey, durumu kabullenmek olacaktır. İster en yakın arkadaşınız sizi sırtınızdan bıçaklamış olsun, isterse sevdiğim dediğiniz insan sizi aldatmış olsun, unutmak için yapılması gereken ilk şey, olayı kabullenmektir.

‘’Neden ben?’’ diye sormayı bırakın
Hayıflanmanız ve kendinizi bu tip sorularla yormanız, hiçbir işe yaramayacaktır. Bunlar sadece tükenmenizi sağlayacak ve benliğinizden birkaç parça çalacaktır. Eğer hayata devam etmek istiyorsanız, kabullenin. Ne kadar canınızı yaksa da, kabullenin. Çünkü bir felsefe hocasının dediği gibi; ‘’Acı, sizi canlı tutar.’’

Ne yapacağınıza karar verin
Biliyoruz ki, konuyu düşünmeniz bile başınızın ağrımasına neden oluyor. Ancak konuyu enine boyuna düşünmeli ve ne yapacağınıza karar vermelisiniz. Bunu kendinizde yapacak gücü kendinizde bulamıyorsanız, şöyle düşünün; her saniye hayat ellerinizden akıp gidiyor. Ve kaybettiğiniz hiçbir saniye size geri dönmeyecek. Dünyadaki en kıymetli hazineniz olan zamanınızı, bu konu üzerinde acı çekerek mi harcamak istiyorsunuz?

Elbette ki istemiyorsunuz. Bu yüzden bir karar vermelisiniz. Bundan sonra ne yapacaksınız?

Daha önce atlattığınız olayları hatırlayın
Mutlaka daha önce bu olay gibi ya da buna benzer bir şey yaşamış ve onu atlatmışsınızdır. Unutmayın hayattaki her şey elbet geçer. Bazen deler geçer bazen teğet geçer ama tüm acılar geçer. Bunu hatırlayın.

Yenisi gelir
Kaybettiğiniz arkadaş, dost, sevgili, eşya, mal mülkün yerine yenisi gelir. Ölüm bile, yeni yaşamların var olması için yer açarak kendini affettirir. Boş verin. Hayat zamanla yenilenir.

Ders alın
Bu durum ile ilgili yapılabilecek tek şey, ders almak olacaktır. Bir daha asla aynı hatayı yapmazsanız. Bu içinizi kemiren, sizi tüketen acı size bir lütuf olacaktır. Zaten şuna inanın ki, iyi insanlar acıyla yoğrulmadan benliklerini bulamazlar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.