A’dan Z’ye Güzellik

Güzellik

Estetik-ve-Güzellik
Bazı vitaminler ve doğal asitler erken yaşlanmayla sa­vaşta önemli maddeler arasında değerlendiriliyor. Bunlar ara­sında A,C, E, meyve asitleri ve Co-enzim Q 10′u saymak müm­kündür. Ancak sağlıklı yaşlanmanın yolu yıllara meydan okur­ken atılan doğru adımlardan geçiyor.

Bilindiği gibi cildimiz vücudumuzun en büyük organıdır. Tüm organizmayı kaplıyor ve dış etkilere karşı koruyucu bir gö­rev üstleniyor. Bunlar sıcak, soğuk ya da herhangi bir fiziksel değişim olabilir. Bu yaklaşık 2 mm kalınlığındaki manto altında korunması gereken her şey güven altında oluyor. Ama yine de hepimizin sıkça hatırlaması gereken bir şey var ki, o da cildimi­zin hassas olduğu ve özel bir bakıma gereksinim duyduğudur.

Bu bakımın en çok ihtiyaç duyulduğu bölge ise ilk kırışıklıkların oluştuğu cildimizdir. Cilt yaşlılığın hızı genetik özelliklere bağlı olarak değişim gösteriyor. 80 yaşındaki bir kişinin cildi 18 ya­şındaki genç birinin üçte bir oranında incedir. Azalan kas ger­ginliğinin sonucu cilt elastikiyetini kaybeder ve böylelikle yaş­lanmanın belirtileri ortaya çıkar.

Bugüne kadar üst derinin yaşlanmasını önleyebilecek her­hangi bir gelişme kaydedilmedi. Ancak kırışıklıkların oluşması­nı geciktirip kontrol edebilecek önlemler var. Yaşlılığın baş düş­manlarından biri serbest radikallerin de oluşumunu sağlayan ve UV ışınlarını aktive ettiği oksijen olarak gösterilmektedir.

Oksijen ve hücre duvarlarına zarar verir, hücre yapısını değişti­rir ve oluşabilecek yeni cilt hücrelerinin kalitesi olumsuz etkile­nir. Bunun sonucunda da olgun ve genç bir cildin ayırt edilebil­diği o fark ortaya çıkıyor; yaşlanma… Serbest radikaller ve do­layısıyla “photoaging” ışık yaşlanması A, E ve C vitaminleriyle alman anti oksidanlar tarafından önlenebiliyor.

Bu maddeleri içeren meyve ve sebzeler ya da evde yapabileceğiniz kremlerle de yaşlılığı geciktirmeniz mümkün. Kremlerin içeriğinde bulu­nan mucizevi bir madde olan koenzim Q10′u da ette, balıkta, fındıkta ve baklagillerde bulmak mümkün. Bu koenzim sadece serbest radikalleri karşı değil aynı zamanda hücresel enerji ka-zanımında da oldukça etkili.

Cilt üzerinde tıpkı yaşlılığı gecikti­rici bir fren sistemi etkisi var. Eğer bebek cildi gibi pürüzsüz bir cilde sahip olmak istiyorsanız o zaman sigara kullanımında da uzak durmalısınız. Hem bileşimindeki maddeler hem de dudak mimikleri özellikle üst dudakta ince kırışıklıkların oluşmasına yol açıyor. Sağlıklı bir cilt için gerekli olan ise temiz hava ve ye­terli miktarda güneş, kalan kısım ise alınan besinlerin, bakımın ve yaşam tarzının iyi bir karışımı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.