Ağız sağlığı için pratik bilgiler

Sağlık

agiz_sagligi_icin_pratik_bilgiler
Ortodontist Dr. Aylin Sezen Yalçın doğru beslenen kişilerin ağız, diş ve kemik sağlıklarının da aynı oranda sağlıklı olduğuna dikkat çekti.
Yalçın, “Gözlemlerime dayanarak kolaylıkla söyleyebilirim. Tüm besin gruplarından dengeli olarak beslenme kemiklerimiz ve dişlerimizin dirençli olmasını sağlarken iyileşme sürecini de hızlandırır” dedi.
Ortodontist Dr. Aylin Sezen Yalçın diş sağlığını düşünenlerin günlük beslenmesinin nasıl olması gerektiğini anlattı.

Ana öğünler serbest
Yalçın, ana öğünlerde, besin çiğnenme fonksiyonu sırasında salgılanan tükürük miktarında artış olduğunu belirterek, tükürük artışı ile birlikte dişlerin üzerinde besin birikimi ve asit ortamın yaratacağı etkilerin azaldığını anlattı.

Süt ürünleri mucizesi
Yalçın, “Süt ürünleri içindeki Kazein proteininden dolayı çürük engelleyici özelliğe sahiptirler. İçerisindeki şeker ve yağ miktarı önemlidir tabiki… Özellikle beyaz peynir, yoğurt diş dostu besinlerdir. Rahatlıkla tüketebilirsiniz” şeklinde konuştu.

Yemekler arasında acıktığınızda
Yalçın, yemek aralarında acıkınca; “Çiğ sebze, meyve, peynir, sade yoğurt yemeyi tercih edebilirsiniz. Günde 3 kez dişlerinizi florürlü bir diş macunu ile fırçalamak ve diş ipi kullanmak mutlaka yapılması gerekenler listesinde 1. sıradadır” dedi.

Sakız çiğnemenin önemine dikkat çeken Yalçın, “Yapılan araştırmalar yemeklerden sonra 20 dakika boyunca şekersiz sakız çiğnenmesinin çürük oluşumunu azalttığını göstermiştir… Sakız çiğneme fonksiyonu sırasında tükürük miktarında artış görülür ve besinler dişlerin üzerinden uzaklaşmış olur” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.