Altın süt: gizli kalmış sağlık iksiri

Sağlık

Bu mucizevi içecek insanoğluna sağladığı faydalarla antik zamanlardan bu yana rağbet görüyor. Zerdeçal, hindistancevizi yağı ve karabiberle yapılan bu içecek her mevsim favoriniz olacak!

Altın sütten bahsetmek gerekirse…

Zerdeçal ve hindistancevizi yağı gibi antibakteriyel besinleri bünyesinde bulunduran bu içecek bağışıklık sistemini güçlendiriyor, kilo vermeye yardımcı oluyor, kan şekerini dengeliyor. Sadece zerdeçalın tek başına altı yüzden fazla faydası olduğu biliniyor. İçine eklenen karabiber ise bütün besleyici maddelerin emilimini hızlandırıyor. Hindistancevizi yağı da tıpkı zerdeçal gibi antibakteriyel ve antimikrobik özellikleriyle bu sütün içindeki yerini alıyor.

Enfeksiyon giderici (anti-inflammatory) özellikleri var

Altın sütünü içindeki enfeksiyon giderici bileşikler eklem ağrıları ve iltihap kaynaklı pek çok hastalığın tedavisinde önemli bir katkı sağlayabilir. Altın süte eklenen hindistancevizi üzerinde yapılan araştırmalara göre, bu bitki therapeutic (tedaviye yardımcı olan) bileşenleri sayesinde vücuttaki iltihap oluşumunu engelliyor.

Sindirim sistemini güçlendirir

Altın sütün kullananlara daha sağlıklı bir sindirim sistemi vaat ediyor. Zerdeçal, midenin fazla asit salgılaması sonucu oluşan yanmayı ve kabızlık gibi problemlerin giderilmesine yardımcı oluyor. Aynı şekilde hindistancevizi yağı da hazımsızlık anlarında mideyi yatıştırmaya ve kabızlığın hafiflemesine yardımcı oluyor.

Tam anlamıyla kalp dostu

Altın sütü eskimeyen bir içecek haline getiren faydalarının başında kalp dostu olması var. Zerdeçalın kalp için öne çıkan faydalarından bazılarını hatırlatmak gerekirse, kanın pıhtılaşmasını önler, antioksidan etkisiyle kalbin ve damarların temizlenmesini sağlar ve kalp krizi riskini azaltır. Zerdeçal hindistancevizi yağıyla birleşince ortaya kötü kolesterol seviyesini düşüren, kan basıncını dengeleyen ve dolaşımı hızlandıran bir içecek ortaya çıkıyor. Bir bardak daha?

Daha iyi bir dolaşım sistemi için tercih edilmeli

Zerdeçal üzerinde yapılan klinik testler bu baharatın kan akışını geliştirerek, damarların ve arterlerin sağlıklı kalmasında rol oynadığını ortaya koyuyor. Daha iyi bir dolaşım sistemi, sağlıklı bir kalp sunarken, kalp krizi riskini de azaltıyor. Hindistancevizi yağı da zerdeçaldan aşağı kalmıyor. Deneylere göre, süzme hindistancevizi yağı kan akışını dengeleyerek hipertansiyon sorunu çekenlere yardım ediyor.

Kolesterolü düşürür

Zerdeçalın içinde bulunan curcumin maddesinin üzerinde yapılan çalışmalarda, bu maddenin vücuttaki kötü kolesterolü 4 haftada düşürmeye başladığı gözlenmiştir. Hindistancevizi yağı için de durum aynı. Hindistancevizi yağı, iyi kolesterolü yükseltirken, kötü kolesterolü 45 gün içinde düşürüyor.

Diabetin etkileriyle mücadeleye yardımcı

Günümüzdeki milyonlarca insan gibi şeker hastalığından mustaripseniz aradığınız şey altın süt olabilir. Zerdeçal ve hindistancevizi yağının düzenli kullanımı insülin düzeyindeki artışları engeller ve diabetin belirtileriyle mücadele etmenize yardımcı olur.

Beyin fonksiyonlarını geliştiriyor

Zerdeçalın antioksidan özelliği beynimize adeta hayat aşılıyor. Bu antioksidan etki bunama ve Alzheimer gibi hastalıkları önlüyor. Bunun yanı sıra hafızayı güçlendiren zerdeçal kaygı belirtilerini de azaltıyor. Hindistancevizi yağındaki yağ asitleri ise karaciğer tarafından kolayca sindiriliyor ve hızlı bir şekilde beyni beslemek için gereken enerjiye dönüşüyor.

Bizimle beraber kansere karşı savaşıyor

Altın sütün kansere karşı olan etkisi bu zorlu mücadelede elimizi güçlendiriyor. Zerdeçalın üzerinde yapılan çalışmalar bu baharatın içindeki curcumin maddesinin çeşitli kanser türleri üzerindeki iyileştirici etkisini ortaya koyuyor. The Molecules dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, anti-kanser özellikleri bulunan curcumin maddesi kanserin başlamasını, yayılmasını ve metastaz yapmasını önlemede yardımcı oluyor.

Altın süt mucizesini hayatınıza taşımak için hazır mısınız?

Faydaları saymakla bitmeyen bu karışımın tarifini vermemek olmaz! Altın sütün yapımına zerdeçal, karabiber ve suyla yaptığımız macunla başlıyoruz!

Altın süt macunu için malzemeler ve hazırlanışı:

 • Yarım bardak su
 • Çeyrek bardak zerdeçal
 • Yarım çay kaşığı karabiber

  Yarım bardak suyu tavaya döküp kısık ateşte ısıtın. Isınan suya zerdeçal ve karabiberi ekleyin. Bütün malzemeleri macun kıvamına gelene kadar karıştırın ve 7-8 dakika bu şekilde pişirin. Eğer karışım çok koyu gelirse, bir miktar daha suyu ekleyebilirsiniz. Hazırladığınız karışımı hava geçirmeyen bir kap içinde buzdolabına kaldırarak 3 haftaya kadar saklayabilirsiniz. Şimdi hazırladığımız macunla altın sütü tamamlama zamanı geldi!

Altın süt için malzemeler ve hazırlanışı:

 • Damak zevkinize göre, yarım veya çeyrek çay kaşığı altın süt macunu
 • 1 bardak badem sütü (organik inek sütü veya diğer bitkisel sütleri de kullanabilirsiniz.)
 • 1 çay kaşığı hindistancevizi yağı
 • Tatlandırmak için biraz bal

  Macunu ve sütü derin bir kaba koyup kısık ateşte üstünden buharlar çıkana kadar ısıtın ancak kaynatmayın! Altın sütün kaynaması zerdeçalın içindeki yararlı maddelerin çözülüp yok olmasına sebebiyet verir. Kısık ateşte pişirdiğiniz altın sütün soğumasını bekleyin ve ardından bir miktar daha hindistancevizi yağı ekleyerek için. Pişirdikten sonra eklenen bu hindistancevizi yağı yararlı maddelerin emilimini hızlandıracaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.