Argan yağının inanılmaz faydaları

Sağlık


Argan yağının adını son yıllarda sıkça duyuyoruz. Bu yağın popülerliğinin haklı gerekçeleri var. Yara tedavisinden, cilt enfeksiyonlarına, güzellikten, kalp hastalığına kadar her şeye iyi geliyor. Sıvı altın olarak bilinen argan yağını doğru kullanmak, faydasını kat kat arttırıyor.

Argan yağı nereden gelir?

Argan yağı, Fas’taki argan ağaçlarından elde edilir. Tohumlar ezilerek yağı çıkarılır. Hayli zahmetli olan bir iştir ve Fas’ta yaygın olarak yapılır. Özellikle kadınlar, argan yağı satarak önemli bir gelir elde ediyorlar.

Yenilebilir ve sürülebilir

İki tür argan yağı bulunuyor. Yenilebilir olan ve harici olarak kozmetik amaçlı kullanılabilir olan. Her ikisi de farklı şekilde üretilir. Yenilebilir olan, ezilmeden önce kavrulur. Salatalara eklenebilir, pişirmede kullanılabilir. Kozmetik amaçlı kullanılan argan yağı, özellikle cilt ve saç nemlendiricisi olarak kullanılır. Kremler ve losyonlara eklenerek kullanım alanları çoğaltılabilir.

Argan yağı kullanmanın faydaları nelerdir?

1. Akne ve diğer cilt hastalıklarını tedavi eder.

Argan yağı akne, sedef hastalığı ve egzama gibi deri iltihaplarını azaltır. Cilt hücrelerini yeniler ve nemlendirir.

2. Karaciğere iyi gelir

Çalışmalar, argan yağı tüketiminin karaciğeri hastalıklara karşı koruduğunu ortaya koymuştur.

3. Kanseri önler

Antioksidanlarla birlikte kullanılan argan yağı, tümörleri ve diğer kanserli büyümeleri azaltmaya yardımcı olur. Argan yağı içindeki skualen maddesi cilt kanserine karşı koruma sağlar.

4. Yaraları iyileştirir

Argan yağı iyileşme sürecini hızlandırır ve yaralarda enfeksiyonu önler. İkinci derece yanıklarda yapılan bir çalışmada, argan yağı ile tedavi edilen yanıkların daha hızlı iyileştiği görüldü.

5. Cildi canlandırır

UV ışınlarına maruz kalmak cilt hasarını hızlandırabilir. Argan yağı kullanımı, cilt hücrelerinin yenilenmesini teşvik eder ve yaşlanma lekeleri, izlerin görünümünü ortadan kaldırır. Cildi daha elastik ve pürüzsüz bir cilt sağlar.

6. Kalp sağlığını korur

Kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olur ve kalp krizleri ve inmeleri önlemeye yardımcı olur.

Nasıl kullanılmalı?

1. Cilt için nemlendirici

Besleyici özellikleri ile ünlü olan argan yağı cilt için nemlendirici olarak kullanılır. Gece kremi olarak argan yağını tercih edebilirsiniz. Elinize bir damla koyun ve bacaklar, kollar, boyun ve yüzünüze sürün.

2. Saç kremi

Argan yağı kuru ve kırılgan saçlar için bakım kremi işlevi görür. Bir iki damla kullanarak saçınıza masaj yapın.

3. Gıdalarla kullanımı

Yenilebilir argan yağı çeşitleri, diğer yağlar yerine salatalar üzerinde sos olarak kullanılabilir.

Dikkat!

 Argan yağı fıstıklardan gelir, bu nedenle fıstık, fıstık veya susam alerjisi çekiyorsanız, bu yağı kullanırken dikkatli olun. Ne kadar doğal olursa olsun, kullanmadan önce derinizin küçük bir bölgesine sürerek alerji testi yapın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.