Aşırı terlemeye botoks çözümü

Sağlık

asiri-terleme-botoks
Kişiler en fazla, ter bezlerinin yoğunlukta olduğu el, ayak ve koltuk altı bölgelerinden terlemektedir. İnsanlar duygusal ve fiziki aktiviteler sonucu ısınan vücudun ısı dengesini korumak ve devam ettirmek için terler. Bu doğal fonksiyon bazı bireylerde aşırı derecede görülmektedir.

Sıcakla ilişkili olsa da çoğu zaman psikolojik nedenlere bağlı olarak gerçekleşen aşırı terleme, yaşam kalitesini de ciddi anlamda düşürmektedir. Hayatları boyunca aşırı terleme sorunu nedeniyle sosyal hayatları ve psikolojileri bozulan bireyler, özgüven eksikliği yaşar, çoğu zaman insanlardan kaçar ve iletişim kuramazlar.

Plastik ve Rekonstriktif Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Teoman Eskitaşçıoğlu, aşırı koltuk altı terlemesi ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Hijyenik anlamda ve görsel açıdan hoş olmayan koltuk altı terlemesi, kişilerde koltuk altında deri değişiklikleri, kızarıklıklar, mikrobiyal enfeksiyonlar, kötü koku, devamlı ıslaklık hissi ve kıyafetlerde ter izleri gözlenir.

Ömür boyu önlem yerine kısa sürede tedavi
Aşırı koltuk altı terlemesi tedavisinde topikal ter önleyiciler, iyontoferez ve ter bezi fonksiyonlarını azaltan bazı ilaçlar kullanılmaktadır. Ancak bu ilaçlar aşırı terlemede sınırlı fayda sağlamaktadır. İlaçların ise belirgin yan etkileri olduğundan kullanımı hekim kontrolünde yapılmalıdır. Aşırı koltuk altı terlemesinin oluşmaması için krem, jel ve spreyler de kullanılmaktadır. Ancak bu terlemenin oluşmaması için bu yöntemin ömür boyu sürdürülmesi gerekmektedir.

1 hafta içerisinde etkileri görülüyor
Aşırı koltuk altı terlemesi sorunu yaşayan kişilerin tedavisinde botoks uygulamaları ilk sırada gelmektedir. Botoks, aşırı terleme görülen bölgelerde derinin altına uygulanmakta ve ter bezlerinin fonksiyonlarını engellemektedir. Son derece kısa süren uygulama sonucunda ilk etki 3-7 gün içerisinde görülebilmekte ve hastalar 4-6 ay süresince terleme sorununu unutmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.