Bacaklardaki yara izlerini yok etmenin yolları

Güzellik

sutun-gibi-bacaklar
Bacaklarınızı bir yerlere vurursunuz veya bir sebepten bacaklarınızı yaralarsınız. Özellikle etek veya elbise giyeceğiniz zaman bacaklarınızda bulunan yara izlerini yok etmek için çalışırsınız. Evde yapabileceğiniz yöntemlerle bu yara izlerini çok hafifleterek, hatta neredeyse görünmez hale getirebilirsiniz.

İşte ipuçları…
E vitamini yağı
E vitamini uzun süreden bu yana birçok sağlık konusunda tedaviler için kullanılıyor. Özellikle cilt ve cilt üzerinde bulunan yaraların tedavisinde de çok etkindir. E vitamini yağı cildi onarır ve zarar gören dokuların görünümün eskisine gelmesi için yardımcı olur. E vitamini yağı, hücrelerin yenilenmesini sağlayarak bu işlevi gerçekleştirir. E vitamini yağını kapsül olarak alabilir, bu kapsülü açtıktan sonra elde ettiğiniz yağı, zarar gören dokuların üzerine sürebilirsiniz.

Kakao yağı
Kakao yağı, cilt yüzeyine dışarıdan uygulanarak yumuşatma sağlar. Cildi nelmendirir, cildin dış ve orta katmanlarına ulaşarak yumuşama sağlar ve yara izlerinin görünmesini hafifletir. Bu uygulama içinde mutlaka katıksız kakao yağı alın ve günde 2 ile 4 kez yara izi bulunan bölgeye sürün. Kakao yağını dairesel hareketlerle yara izlerinin üzerine güzelce masaj yapın.

Limon suyu
Limon suyu karışımlı uygulamalar özellike yara izleri tedavilerinde yaygın bir yöntemdir. Ayrıca cildi kurutmak, kızarıklıkları en aza indirmek ve beyazlatma konularında limon suyu kullanılıyor. Ancak limon suyu aşırı kuruluğa neden olduğu için herkes tarafından kullanılamamaktadır. Eğer yara izleri üzerinde limon suyu denemek istiyorsanız, limondan küçük bir parça keserek yara izinin üzerine doğrudan koyabilirsiniz. Bu uygulamada en fazla günde bir kez yapın. Eğer saf limon suyu sürmek istemiyorsanız o zaman su ve salatalık ile karıştırabilirsiniz.

Aloe vera
Aloe vera, özsuyu nemlendirici ve yatıştırıcı özelliklere sahip bir bitkidir. Düzenli olarak yanıkları tedavilerinde kullanılmaktadır. Aynı zamanda etkili bir doğal yara tedavi edicidir. Aloe vera, taze izleri tedavisinde daha iyi sonuçlar vermektedir. Aloe vera cildi rahatlatır ve dolayısıyla uzun vadede izlerin görünümünü azaltır. Uygulamak için, bir aloe vera bitkisinden bir yaprak kırın ve yaralı cilde doğrudan sürün. Özellike kırılan yerde bulunan özsununu masaj yaparak sürmeye özen gösterin. Bir günde 4 kez bu uygulamayı yapabilirsiniz. Eğer, Aleo vera bitkisini bulamıyorsanız, o zaman aleo vera içeren kremleri de kullanabilirsiniz. Bu kremlerin de aynı etkiyi yaptığı belirtiliyor.

Zeytinyağı
Zeytinyağı yara izlerinin görünümünü düzeltmek için kullanılan alternatif bir yöntemdir. Özellikle sızma zeytinyağı, yara izleri üzerinde etkilidir. Yumuşatıcı ve nemlendirici özelliği bulunuyor. Etkilenen bölgeye bir çay kaşığı sızma zeytinyağı koyun ve küçük dairesel hareketlerle masaj yapın. Ayrıca zeytinyağın içine bir başka yağ da katılarak etkisi arttırılabilir. Kuşburnu, papatya ya da calendula yağı ile zeytinyağını karıştırın. İzlerin üzerine uygulayın.

Salatalık
Salatalığın cildi yatıştırıcı etkisi vardır. Bacaklarınızı, salatalık suyu ile yıkayabilirsiniz. Yeni oluşmuş yara izleri üzerinde daha etkili sonuçlar vermektedir. Salatalığı soyun ve kabuklarını yara izlerinin üzerine koyun. Ya da salatalığı rendeleyin ve macun haline getirin. Yara izlerinin üzerine salatalığı sürün ve gece boyunca açık bırakın. Ya da kalın bir tabaka olarak sürün ve 20 dakika sonra yıkayın. Rendelediğiniz salatalığı birkaç gün buzdolabında taze tutabilirsiniz. Her gece aynı uygulamayı yapın. Daha iyi sonuçlar elde etmek için aloe vera, limon suyu veya zeytinyağı ile salatalığı karıştırın. Bu karışımı yara izlerinin üzerine 20 dakika boyunca uygulayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.