Bağırsaklarınız Hakkında, Bilmediğiniz Gerçekler

Kozmik Berna

Bağırsaklarınız Hakkında, Bilmediğiniz Gerçekler

EĞER DOĞUŞTAN VÜCUDUNUZDA BİR ÖZÜR SÖZ KONUSU DEĞİLSE, VEYA GENETİK BİR HASTALIĞINIZ YOKSA, YADA SONRADAN BİR KAZA SONUCU HER HANGİ BİR HASTALIĞA MARUZ KALMADIYSANIZ, BUNLARDAN GERİ KALAN VE BİR TÜRLÜ ÇÖZEMEDİĞİNİZ HASTALIKLARIN NEDENİNİ BAĞIRSAKLARDA ARAYIN. HASTALIKLARIN %95’İ BAĞIRSAKLARDA BAŞLAR..!!!

BAĞIRSAKLARINIZ HAKKINDA, BİLMEDİĞİNİZ GERÇEKLER.

Bağırsağınız vücudunuzun en ağır işçisidir ve bu organ hakkında bilmediğiniz pek çok hayati gerçek söz konusudur.

1– İnanılmaz gelse de ağızdan–anüse sindirim sisteminin uzunluğu 9 metre ve bağırsakların yüzeyi bir tenis sahası kaplayabilecek büyüklüktedir.

2– Bağırsaklarımız sağlığımız üzerinde derin bir etkiye sahiptir. Nörolojik, pisikolojik, olduğu kadar bağışıklık sisteminin %70 — 80 ninden bu organ sorumludur. Sindirim sisteminin kumanda merkezi olup besinlerin emilimi, vitaminlerin sentezlenmesi, dışlılama fonksiyonu yanında, sempatik ve parasempatik sinir iletim maddelerinin, uyarıcı hormonların ve koruyucu salgıların hassas dengesini de kontrol eder. Vücuda giren millyonlarca bakteri, virüs, mantar ve zehirli tüm maddelerin vücüttan uzaklaştırılmasından sorumludur.

3– Bağırsak gece gündüz hiç durmaksızın çalışır. Boş sağlıklı bir bağırsak 2 kilo, Sağlıksız bağirsak ise 20 — 22 kg hatta daha fazla ağırlığa ulaşır.

4 — Sağlıklı bir bağırsak adeta bir yağ yakan makine gibi çalışır ve kilo kontrolü sağlar.

5 — Ortalama 75 yıl süren bir insan ömrü boyunca, bağırsaklar en az 30 ton katı gıda 50 bin litre sıvıyla baş etmek zorundadır.

6– Sindirim sisteminde, aynen beynimiz gibi aynı hücre tiplerine, etken maddelere ve reseptörlere sahiptir. Bu sebeple 2. Beyin denmektedir. Beyindeki kadar, 100 milyon sinir hücresi içermektedir.

7 — En son çalışmalar sindirim sistemi ile ruhsal süreçlerin çok sıkı ilişkide olduğunu ortaya koymuştur. Bu geniş sinir ağı yüzünden öfke, stres, üzüntü, korku, endişe, sevinç, panik, aşk gibi duygu durumları tamamen sindirim sisteminde belirti verir. Bu da bir çok hastalığın ortaya çıkmasına sebep olur.

8 — Vücüttaki serotoninin % 95 i bağirsaklarda bulunur. Ayrıca, psikolojimiz üzerinde belirleyici olan Dopamin, Opiatlar gibi psikoaktif maddeler hatta Benzodiazepin gibi ağrıyı yatıştıran kimyasallar bile burada üretiliyor. Sindirim organları beynimizi pek çok şekilde besliyor. Depresyon tedavisi ilaçları bu sebeple 2. Beyin olan sindirim sistemini ve dışkılamayı Çok etkiler.

9 — Dünyada milyonlarca insanın muzdarip olduğu aşırı duyarlı bağırsak sendrumu ( IBS ) bağırsaktaki serotonin artışından kaynaklanır ve 2. Beyin zihinsel rahatsızlığı sayılır.

10 — Kafa tasındaki beyin, bağırsak beyne göre karar verir. Uykuda bile bu değışmiyor. Kötü ve ağır yenen bir yemekten sonra görülen kabusların sebebi budur..

TÜM CİDDIYETİNE RAĞMEN BU HAYATİ ORGANI HALA GÖRMEZDEN GELMEYE DEVAM EDECEKMİSİNİZ ? BAĞİRSAKLARINIZA İYİ BAKIN BAĞIRSAKLARINIZ DA SİZE İYİ BAKACAKTIR.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.