Bahar yorgunluğundan kurtulmanın yolları

Yaşam

bahar-yorgunlugu
Mevsimsel problemlerden biri olan bahar yorgunluğu iş, aile ve çevre gibi birçok alanda hem psikolojik hem de bedenen kişileri etkilemektedir. Enerji azlığı, halsizlik, vücutta kırıklık ve baş ağrıları gibi semptomlar iş performansının düşmesine ve kişinin hayat kalitesinin düşmesine sebep olabilir. Bahar aylarının gelmesiyle beraber bu sorunların önüne geçilmesi için yapılması gerekenler…

Vitamin alın

Vücutta bazı vitamin ve minerallerin eksikliği yorgunluk olarak kendini gösterir. Niasin, B1, B2, B6, B12, folik asit, C vitamini, demir, potasyum, krom, selenyum ve iyot mineralleri bunlardan bazıları. Yorgunluğunuzu gidermek için bu vitaminlerden zengin; balık, yağlı tohumlar, yeşil yapraklı sebzeler, yumurta, kuru baklagiller, kepekli tahıllar, süt ve süt ürünleri tüketin. Ayrıca muz, çilek ve kivi de yorgunluk giderici meyveler arasında yer alır.

Günlük egzersize zaman ayırın

Yorgunluğu gidermede günlük vücut egzersizinin önemli olduğunu unutmayın. Örneğin; uyanınca, yataktan kalkmadan önce bağdaş kurarak oturun, ellerinizi hafifçe uyluk kemiğinizin üstüne koyun, 3 dakika boyunca çok hızlı ve yüzeysel şekilde nefes alıp verin. Bu egzersiz, vücudun ısısını yükseltir, kanı temizler, mikropları öldürür ve güne sağlıklı başlamayı sağlar.

Bitki çayları için

Kendinizi yorgun hissediyorsanız demli çaydan uzak durun ve bitki çaylarını tercih edin. Nane çayı hem yorgunluğu alır, hem kan dolaşımını hızlandırır, enerji verir. Ayrıca yorgunlukla baş edemediğiniz durumlarda A, C vitaminleri ve demir içeren bitki çayları size yardımcı olabilir. Kafein vücuttaki hücreleri uyardığı için kahvenin de yorgunluğu giderdiğini unutmayın.

Daha az bilgisayar kullanın

Gündelik hayatta kullanılan elektronik aletler (bilgisayar, televizyon, telefon vs.) yaydıkları radyasyon nedeniyle kronik yorgunluğa sebep olur. Bu radyasyonu en aza indirmek için elektronik aletlerin yanına kaktüs bitkileri ya da bir kap kaya tuzu koyabilirsiniz.

Şifalı bitkileri koklayın

Nane, tarçın ve biberiye yorgunluğa iyi gelen bitkiler arasında yer alır. Bu bitkileri içecek olarak tüketebilir ve koklayabilirsiniz.

Nane: Uyarır ve canlandırır, odaklanmayı sağlar.
Tarçın: Yorgunluk ve gerginliği azaltır.
Biberiye: Stresi azaltır, vücutta kortizol hormonu salgılanmasını sağlar. Siniri ateşleyen stres hormonunu en aza indirger.

Ilık duş alın

Kendinizi yorgun hissettiğinizde bitki kokulu duş jeli ya da kafeinli sabun kullanarak ılık duş alın. Bu sayede gözenekler açılarak cilt nefes almaya başlar ve vücut rahatlar.

Sihirli parmaklardan yardım isteyin

Ruhsal ve fiziksel yorgunluğunuzu gidermek için masaj yaptırın. Özellikle omuz bölgesindeki kasların ovulması sinir damarlarını gevşeterek hem fiziksel hem de ruhsal bir rahatlık sağlar.

Temiz havayı ciğerlerinize doldurun

Halsiz ve yorgun olduğunuz durumlarda, dışarı çıkabiliyorsanız dışarıda, çıkamıyorsanız bulunduğunuz yerde pencereyi açarak temiz hava almaya özen gösterin. Özellikle burundan alınan birkaç derin nefes ile birlikte vücuda daha çok oksijen depolanır. Böylelikle temiz havanın etkisiyle yenilenir ve kendinizi daha iyi hissedersiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.