Baharla Yenilenme Diyeti

Diyet

diyetim
Bahar ayında vücudumuzda görülen değişiklikler nelerdir
Kışın ayının soğuk günlerinden sonra havalarında ısınmaya başlamasıyla birçok kişide halsizlik, yorgunluk, eklem ağrıları, uyku isteği, hafıza kaybı, mutsuzluk, stres gibi ortak şikayetler gözlenmekte. Stres ve yorgunluk ile beraber kalp-damar sağlığıda negatif etkilenebilmekte, tansiyon yükselmesi, kan şekerinin düzensiz salgılanması, tiroid ve insulin hormonlarında da düzensizlik görülebilmektedir.

Baharda nasıl bir beslenme programı uygulamalıyız?

Bahar ayında uygulanacak en ideal beslenme şekli Akdeniz tarzı beslenmedir.

Her öğünde mevsim sebzeleri salata yada yemek olarak tüketilmelidir.

Ara öğünlerde de yine mevsim meyveleri tercih edilmelidir.

Haftada 1 kez kırmızı et, en az 2 kez balık, 2 kez kurubaklagiller, 2 kez yumurta ve hergün 2 kase kadar yoğurt, yarım avuç kadar fındık, badem tüketmeliyiz.

Salatalara ve yemeklere piştikten sonra çok az zeytinyağı da ilave etmemiz faydalı olacaktır.

Ekmek ve tahıl grubu ihtiyacımızı ise kepekli ürünlerden tercih etmeliyiz.

Havaların ısınması ile vücut yüzey ısımızın artmasıyla sıvı tüketimine de ihtiyacımız artacaktır, bu nedenle günde en az 1,5 lt su içmelidir.

Alkol ve kafeinli içeceklerden mümkün olduğu kadar uzak durulmalıdır. Yerine rahatlatıcı ve bağışıklık sistemini güçlendirici bitki çaylarından destek alınmalıdır.

Bahar ayında vücudumuzun A, B ve C vitaminlerine ve Potasyum, Magnezyum minerallerine olan ihtiyacı artmaktadır. Bu nedenle bu yiyeceklerden zengin bir beslenme programı uygulanmalıdır.

Bu vitaminlerin eksikliğinde görülen bulgular nelerdir ve kaynakları hangi yiyeceklerdir?

A vitamini eksikliğinde, büyüme ve gelişmede yetersizlik, göz rahatsızlıkları, ileri derecede gece körlüğü, derinin pul pul olup döküntü oluşturması görülür. Süt, yumurta sarısı, balık ve sarı-turuncu renkli sebzelerde bulunmaktadır.

B vitamini eksikliğinde, iştahsızlık, sinirlilik, huzursuzluk, kalp çarpıntısı, ses ve görme bozuklukları görülebilir.Buğday, kepek, bira mayası, yeşil sebzeler ve kurubaklagillerde bulunur.

C vitamini eksikliğinde, diş eti rahatsızlıkları, bağışıklık sisteminin zayıflaması, enfeksiyona yatkınlık, halsizlik ve iştahsızlık görülür. Turunçgillerde bol miktarda, ayrıca taze sebzelerde, maydonozda, kabakta, soğanda ve domatesde bulunur.

Bahar yorgunluğu için neler yapılabilir?

Kış sonrasında vücuttaki yorgunluğu atmak için eğer kişinin tansiyon, kalp ve diabet rahatsızlığı yoksa 3-5 günlük sadece sebze, sebze suyu ve meyve ağırlıklı, protein ise bitkisel kaynaklı proteinlerden sağlanan, günde en az 2 lt. suyun tüketildiği bir beslenme programı uygulanabilir.

Baharda hormonların çalışmasında düzensizlik görülebilir. Hem hormonlar hem de hava değişimleri vücutta su tutulmasına neden olabilirler. Ödem de yorgunluk nedenlerinde biridir. Bu nedenle yemekler az tuzlu tüketilmelidir.

Uyku problemi yaşamamak için yatmadan önce ılık bir duş almak, aynı saatlerde yatmaya dikkat etmek gerekir.

Fiziksel aktivite kişiyi hem rahatlatır hemde metabolizmayı hızlandırır, özellikle yüzme bahar yorgunluğunun giderilmesinde etkilidir.

Bahar yorgunluğunun nedeni bir mineral eksikliği de olabilir, bayanlarda demir eksikliği bu semptomların oluşmasını tetikler.Dyt.Özlem Sert Aydin Tiroidin az çalışması da kişide yorgunluk nedeni olabilir, bu nedenle bir endokrinolog ile görüşülebilinir.

Yaz öncesinde birçok kişi forma girmek için baharda zayıflama diyetlerine başlar, kısa bir sürede kilo vermek ne kadar sağlıklıdır?

Bahar ayı geldiğine çoğu kişi psikolojik olarak kışın alınan kiloları verme telaşına düşüp, ya dergi, gazetelerde yada internet sitelerinde bulunan mucize olarak adlandırılan şok diyetleri uygulamaya başlarlar. Evet çoğu kişide birkaç kilo kayıp olur ama giden su veya proteinden yetersiz bir programsa kastır ve kişi kilo verdiğini sanır.

Bununla beraber mucize diyet adı altındaki diyetlerin kalori totali de çok düşük olduğundan kişide bir süre sonra metabolik direnç de görülebilmektedir. Yani kişi sonrasında ne kadar diyet yaparsa yapsın eskisine nazaran daha az kilo verecektir çünkü vücut daha az kalori harcayacaktır. Bu da yaz öncesinde bilinçsizce yapılan zayıflama diyetlerinin sonradan geri alınacağı anlamına gelmektedir.

Bu nedenle kişi kendi vücut yapısına, yaşına hatta kan bulgularına uygun, diyetisyen tarafından hazırlanan bir zayıflama programını uygulamalı, amacı kısa süreli kilo kaybı değil bir yaşam şekli olmalıdır.

Dyt.Özlem Sert Aydın milliyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.