Bamya ye kanserden korun

Yaşam

bamya
Bamya özellikle kış aylarında tercih edilen besinlerin başında geliyor. Kadın parmağı olarak da bilinen bamya düzenli olarak tüketildiğinde sağlık açısından birçok fayda sağlıyor. Yüksek oranda K vitamini içeren bamyanın diğer vitamin ve mineraller açısından da zengin olduğunu aktaran uzmanlar, içerdiği liflerin özellikle sindirim sistemi ve diyabet sorunları için ciddi faydalar sağladığını belirtiyor. Uzmanlar evlerde sık sık tüketilmesi gereken şifa deposu bamyanın sağlığa faydalarını şöyle anlatıyor;

Yüksek lif içerir
Bamyanın yüksek miktarda lif içermesi özellikle sindirim sistemi için çok faydalıdır. Bamya liflerin yardımıyla bağırsak hareketlerini artırır ve kilo vermeden kolon kanserine yakalanma riskini azaltmaya kadar birçok fayda sağlar.

Diyabetin önlenmesine yardımcı olabilir
Lif bakımından zengin olduğu için bamya diyabetin önlenmesine yardımcı olabilir.
Gebe kalma problemlerini ortadan kaldırabilir

Bamyanın yüksek miktarda folat içermesi, özellikle gebe kalma problemlerini ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

Kan pıhtılaşmasını önler
K vitamini açısından çok zengin olan bamya bu özelliği sayesinde kan pıhtılaşmasını ortadan kaldırabilir, bunun yanında K vitamini kemik sağlığı için önemlidir.

Astıma iyi gelir
Çok şaşırtıcı bir şekilde bamya astım hastalığına iyi gelmektedir. Kronik astım tanısı konuşan kişilere bol miktarda bamya tüketimi önerilmektedir.

Kabızlığı önleyebilir
Bamyanın sindirim sistemi sağlığını koruduğunu söylemiştik, bağırsak hareketlerini içerdiği zengin miktradaki liflerle sağlayan bamya, kabızlık sorunlarını giderebilmektedir.

Kolon kanserinin önlenmesini sağlayabilir
Bamyanın içerdiği besin ve maddelerin kolon kanserine yakalanma riskini azalttığı düşünülmektedir. Kolon kanseri genelde haraketsiz kalan vücut ve sindirim sistemlerinde meydana gelir, bamya ise bu sorunu ortadan kaldırmaya yardımcıdır.

Obezitenin giderilmesine yardım edebilir
Çiğ veya pişmiş bamya düzenli olarak tüketildiğinde obezite sorunlarını büyük ölçüde azaltabilir. Bamya sadece obezite sorununu çözüp kilo vermeye yardımcı olmaz aynı zamanda kilo vermek isteyen kişilerde açığı da giderebilir.

Kolesterol seviyesini dengenmesini sağlar
Bamya kolesterol seviyesini de dengeleme özelliğine sahiptir. Ayrıca içerdiği besinler dolaylı olarak kalp sağlığını korur.

Kuru ve güçsüz saçlara iyi gelir
Eğer kuru ve güçsüz saçlara sahipseniz bamyayı kaynatın ve suyu ile saçlarınızı yıkayın, bu uygulama sorunu büyük ölçüde giderecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.