Bebeğimin gazına ne iyi gelir?

Anne - Çocuk

Bebeğimin gazına ne iyi gelir?

Bebeğimin gazına ne iyi gelir?

Bebek bakımı gerçekten zahmetli bir iş ve pek çok anne baba özellikle deneyimsizlerse ve ilk çocuklarıyla uğraşıyorlarsa gerekli bakımı ona sağlamakta zorlanabiliyorlar. Karşılaşılan en büyük sorunlardan bir tanesi ise tabii ki gazı olduğu için ağlayan bir bebek ve bebeğimin gazına ne iyi gelir sorusunun cevabını bilmeyen ebeveynlerin işinin çok zor olduğunu belirtmek gerek. Sizin için bebeğinizin gazının olmasına sebep olan şeylerden biraz bahsederek onlardan uzak durmanız gerektiğini ortaya koymaya çalışacağız.

Bebeklerin temel olarak anne sütü ile beslendikleri ve bu sütün niteliklerinin ise annenin tükettiği besinler olduğunu unutmamak gerek. Dolayısıyla anne sütünün tadını ve kokusunu bile değiştiren yemeklere dikkat ederek bebeğinizin beslenme sonrasında gazının olmasına engel olabiliyorsunuz. Soğan, bakliyatlar ve bazı gaz yapan sebzeler maalesef içerdikleri minerallerden dolayı gaz yapımına neden oluyorlar ve sizde gaz yapan yiyeceklerin sütünüze geçerek bebeği de gaz sahibi yaptığını unutmamak gerekiyor.

Aynı zamanda anne sütünün erken kesilmesi ve erkenden mamalara geçilmesi de sindirim sistemi henüz bu yemeklere hazır olmayan bebeklerin gazdan rahatsız olmalarına neden oluyor. Doktorunuzun bu konudaki önerilerini dikkate almayı ve bebeğinize uygun olmayan besinleri sunmayı kesmeniz gaz sorunundan büyük oranda kurtulmanızı sağlayacaktır.

Bebeğimin gazına ne iyi gelir?

Ülkemizde bebek kundaklama geleneğinin hala pek çok ailede devam etmesi nedeniyle bebeklerde gaz sorununun ortaya çıkması da sık karşılaşılanlar arasında. Zira kundaklama bebeklerin hareket kabiliyetlerini büyük oranda kısıtlamaktadır ve bu kısıtlama bebeğin gazından kurtulmasına olanak vermemektedir. Hareket ettikçe vücut içerisinde ilerleyen gazın dışarı çıkmasını sağlamak için bebeğinize hareket imkanı sağlayacak kıyafetler giydirmeyi unutmamalısınız.

Elbette bebeğinizin ne çok soğuk ne de çok sıcak ortamlarda bulunmaması gazının olmaması için çok mühim. Zira bebeklerin standart vücut işlevlerini sekteye uğratabilecek tüm ortamlar onların gaz yaparak rahatsızlanmalarına sebep oluyor. Bazı aileler bebeklerini kendileriyle birlikte devamlı bir yerlere götürme alışkanlığına sahip oldukları için bu huyunuzu biraz bırakmanız ve acil durumlarda bebeği güvendiğiniz bir tanıdığınızın ya da bebek bakıcısının emanetine bırakmak bu tip sorunlardan kurtulmanızı sağlayacaktır.

Eğer her şeye dikkat etmenize rağmen bebeğinizin gazı hala geçmiyorsa ve bu büyük bir sorun haline geldiyse doktorunuza onu göstererek çeşitli rahatsızlıkların olup olmadığına dair tetkikler de gerçekleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.