Bebek Çaylarının Faydaları ve Zararları

Anne - Çocuk

bebek-cayi
Son zamanlarda bebeklerin gaz sancılarını gidermek için, rahat ve uzun süreli uyumasını sağlamak için ebeveynler rezene, anason, papatya gibi çeşitli bitki çaylarını bebeklerine içirmeye başlamışlardır. Hatta bilinen çok ünlü bebek maması üreticileri de bebekler için bitki çayları ya da gece çayı adını verdikleri çaylar üretiyorlar. Peki bu çaylar bebekler için ne kadar faydalı, yan etkisi var mı ve nasıl kullanılır bu sorulara bu makalemizde cevap bulmaya çalışalım.

Bebek çayı kaç aylık bebeklerde kullanılır?

Öncelikle bir bebeğe 6 ay boyunca anne sütü dışında hiç bir ek besin vermememiz gerektiğini unutmayalım. Eğer bebeğinizi anne sütü almıyorsa o zaman da 4. ayına kadar yalnızca formül mamalarla beslenmeli daha sonra ek gıdalara doktor kontrol ve tavsiyesinde geçilmelidir.

O zaman bu kurala göre yola çıkacak olursak anne sütü alan bebeklere 6. aydan sonra, mama ile beslenen bebeklerde ise 4. aydan itibaren bebek çayı verilebilir.

Bebek çayını neden ve ne zaman vermeliyim?

Bebek çayını illa her bebeğe verme gibi bir zorunluluk yok. Ancak son zamanlarda anneler arasında yayılan bebeği rahatlatıyor algısı bebek çayı modası oluşturmuş durumda. Bebek çayı genellikle uyku sorunu yaşayan, kolik ağlama ve gaz sancısı olan bebeklerde rahatlatıcı olması açısından kullanılabilir. Ancak bana sorarsanız bu bitki çayları en son çare olarak başvurulmalıdır.

Bebeğiniz gaz sancısı çekiyorsa ve emziriyorsanız kendi yediklerinize dikkat etmeli gaz yapan gıdalardan uzak durmalısınız. Sigara, alkol ve gazlı içecekler asla tüketmemelisiniz.

Uyku bozukluğu ve ağlama nöbetleri varsa bu durumda bebeğinizle daha çok ilgilenmeli ona ninniler söylemeli, ılık banyo yaptırıp öyle uyutmayı denemelisiniz. Tüm bunlar çözüm olmadığı durumda bebeğinizin rahat etmesi için bebek çayı kullanabilirsiniz.

Bebek çaylarının yan etkileri var mıdır?

Bebek çaylarının herhangi bir yan etkisi tespit edilmemekle birlikte bebeğinizin için herhangi bir fayda sağladığı da bilinmiyor. Bir çok firma rant amaçlı bebek çayı üretimine girmiş durumda ve bu nedenle bu tür çaylar kullanmayı düşünen ailelere çok dikkat etmesini öneririm.

Evet yan etkisi yok ama sürekli olarak bitki çaylarına devam etmek bebeğin gelişimini, bağışıklık sistemini olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle çok çok zorunlu olmadıkça bu çayları kullanmamanızı tavsiye ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.