Beyin gücünü arttırmanın 7 pratik yolu

Yaşam


Neredeyse hepimiz, her gün kişisel hayatımızda veya işte zorluklarla baş etmeye çalışıyoruz. Hayatımızın her alanında başarılı olmak istiyoruz ama bu her zaman mümkün olamayabiliyor. Neyse ki zihinsel ve fiziksel performansımızı arttıracak basit şeyler bulunuyor. Her sabah işe başlamadan önce mutlaka deneyin.

Kitap okumak
Zihninizi canlandırmanın en iyi yollarından biri okumaktır. Bu her sabah okuduğunuz bir gazete veya makale de olabilir. Beyninizi yeni bilgilerle zenginleştirmek, fiziksel ve zihinsel sağlığınız için hayati önem taşır. Her sabah az da olsa okumayı alışkanlık haline getirmek, sakinleşmenize, önceliklerinizi belirlemeye ve şarj olmanızı sağlar.

Egzersiz yapmak
Egzersiz yapmanın, hem fiziksel hem de psikolojik etkileri vardır. İşe başlamadan önce hızlıca yapacağınız egzersiz, beyninizi güçlendirmenin harika bir yoludur. En önemlisi, egzersiz, beyindeki kan ve oksijenin pompalanmasına yardımcı olur. Bu, daha iyi kararlar vermenize ve hafızanın güçlenmesini sağlar.

Düşünün
Araştırmalar, konsantrasyonun kaygı ve depresyonu azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. Meditasyon yapanlar, bilgiyi daha çabuk hatırlayabilirler.

Klasik müzik dinle
Mozart’ın ve Beethoven’ın huzur dolu müziklerini dinlemenin, beyne ve üretkenliğe faydalı olduğu düşünülüyor. Klasik müzik dinlemenin, aynı zamanda kişinin uzun vadeli ve soyut düşünme yeteneğini arttırdığı söyleniyor. Hem sözel hem de bilişsel yeteneklerinizi arttırmak için güne klasik müzik dinleyerek başlayın.

Mantık oyunları oyna
Sudoku, satranç gibi oyunlar, beyin gücünü arttırır ve bilişsel rezervler oluşturmanıza yardımcı olur. Her gün birkaç dakika mantık oyunları oynayarak, beynin farklı noktalarını kullanabilir, beyin destek faaliyetlerini arttırabilirsiniz.

Teşekkür et
Mantıksız gelebilir ancak bilimsel olarak, hayatınızdaki minnettar olduğunuz şeylere odaklandığınızda beyninizin daha iyi çalıştığı ortaya kondu. Bir deneyde, teşekkürlerini düzenli olarak ifade edenlerin, sağlıklı, daha iyimser, hedeflerine doğru ilerledikleri ve başkalarına yararlı oldukları gözlemlendi.

Yeteri kadar uyu
Sayısız çalışma, uykunun hatırlama yeteneğini desteklediğini kanıtladı. Uyku eksikliği zihinsel performansı ciddi şekilde etkiler. Düzenli bir uyku programına sadık kalmak, iş performansını ciddi şekilde arttıracaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.