Biggest Loser Diyeti

Diyet

bikini-vucudu-diyeti
Biggest Loser Diyeti, Amerika’da yayınlanan Biggest Loser televizyon şovuyla ünlendi ve kısa zamanda kilo kaybını sağlaması, güvenli oluşu, diyabet için geçerli birrejim olması ve kalp sağlığı için de etkili olması sebebiyle oyları toplarken, çoğu kişiye göre de diğer diyetler arasında çok özel bir diyet olmaması nedeniyle de 3.6 puan alarak 6.sıraya yerleşti…

Tip: Dengeli

Benzer Diyetler: DASH, Mayo Clinic, Akdeniz, Volumetrics, Glisemik indeks Diyeti

Amaç: Kilo kaybı, hastalıkları önleme veya iyileştirme

İddia: 6 haftalık yapılan bir sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz programı kilo kaybı için çok iyi bir başlangıç olmasının yanında aynı zamanda diyabeti önlemede, kanser riskini azaltmada, kalp sağlığını güçlendirmede, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmede, bunama ve alzheimer riskini azaltmada da etkilidir.

Teori: Çok yanlış besinler ile beslenip uzun süre hareketsiz kalıyoruz. Bunun için çözüm çok da şaşırtıcı değil! Meyve-sebzeden, yağsız protein kaynaklarından ve tam tahıllılılardan kalori alımımızı sağlarken, porsiyon kontrolü yaparak ve hareket miktarımızı arttırarak bu düzenimizi değiştirebiliriz.

Diyet Nasıl Çalışıyor?

Kaliteli kalori alabileceğiniz besinleri öğrendikten sonra Biggest Loser piramidi ile tanışıyorsunuz. Bu piramide göre 4 öğün meyve-sebze, 3 öğün protein, 2 öğün tam tahıllılar, 1 öğün de 200 kaloriyi geçmeyecek tatlı gibi ekstraları yemenize izin var. Günlük menülerinizi de yüzde 45 karbonhidratlardan, yüzde 30 proteinlerden ve yüzde 25 de yağlardan oluşturuyorsunuz. Bunun yanı sıra diyet günlüğü tutmak da çok yararlı!

Kilo Verebilecek misiniz?

Kalori kısıtlaması yaparak ve egzersiz ile bunu gerçekleştirebilirsiniz. 2011’de Amerikan Tıp Dergisi’nde yayımlanan küçük bir araştırmaya göre, diyeti gerçekleştiren 14 aday egzersiz desteğiyle 7 ay sonunda vücut ağırlıklıklarının ortalama yüzde 39’unu kaybetti.

2007’de yayımlanan araştırmada ise 8 ayda 25 kadın vücut ağırlığından ortalama yüzde 25’ni kaybederken, 22 erkek yüzde 32’sini kaybetti.

Kalp Sağlığı için Faydalı mıdır?

Bazı veriler göstermiştir ki Biggest Loser diyeti uygulayanların kalp hastalıklarını tetikleyen parametreler olan kötü kolestrolü, trigliseridi ve tansiyonu düşerken, iyi kolestrolü artmaktadır.

Diyabeti Önler veya Kontrol Altında Tutar mı?

Kilolu olmak Tip-2 diyabeti için büyük risk oluşturduğundan dolayı, bu diyet ile kilo vermek ve bu kilonuzu korumak diyabeti engellemede etkilidir.

Sağlık Riski Var mı?

Sağlık riski yoktur.

Takibi Kolay mı?

Hiçbir besin grubunu yasaklamaması sebebiyle uzun dönemde takibi kolaydır. Bu diyette dışarıda yemek yemenize de izin var, tabii ki mantıklı seçimler yaparak! Tavuk göğsü, brokoli gibi yiyecekleri veya özellikle beyaz gıdaların yerine tam tahıllı besinleri tercih edebilirsiniz. Alkol hiçbir besin değeri vermeden kalorileri arttırırken kilo kaybetmenizi sağlayan yağ yakım prosesinizide yavaşlatıp sizi daha çok yemeye teşvik etmektedir. Yine de doktorunuz izin veriyorsa erkekler günde 2 kadeh, kadınlar ise 1 kadeh içebilir.

Örnek Menü:

1,500 kalorilik günlük örnek diyet listesi aşağıdaki gibidir.

Kahvaltı:

Omlet- 1 tam yumurta, 3 yumurta beyazı ve ½ bardak sote soğan ve mantar ile hazırlanmış

Bir dilim kavun

1 tam tahıllı İngiliz muffin, meyveli

1 bardak yağsız süt

Yeşil çay

Atıştırmalık:

30 gram dilim hindi göğüs

3 zeytin

3 çeri domates

Öğle Yemeği:

120 gram hindi burger, tam tahıllı ince dilim sandviç arasında 2 dilim domates, 2 marul yaprağı, 1 çay kaşığı hardal ve 3 dilim avakado ile

2 bardak karışık yeşil salata, 1 çay kaşığı sızma zeytinyağ ve 1 çay kaşığı limon suyu ile

½ bardak taze dut

Buzlu yeşil çay

Atıştırmalık:

5 büyük boy karides, ¼ bardak kokteyl sos ile

Akşam Yemeği:

150 gram dil balığı, fırınlanmış, taze limon ile

½ bardak esmer pirinç

1 bardak buharda pişmiş brokoli, 1 çay kaşığı ezilmiş sarımsak ve 1 yemek kaşığı kıyılmış fındık veya badem ile

1 bardak yeşil çay

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.