Birini 5 Dakikada Nasıl Etkilersiniz?

Yaşam


Acaba sizinle iletişime geçildiğinde oluşturduğunuz ilk izlenim nasıl? Karşınızdakini nasıl etkiliyorsunuz? Olumlu mu olumsuz mu? Siz de yeni bir ortama girdiğinizde, önce bir kenarda bütün gemileri az önce batmış gibi oturup, etrafı mı gözlemlersiniz? Size sorulan sorulara Türkçeyi henüz öğrenmiş Hintli gibi kısa cevaplar mı verirsiniz?

İlk izlenim hem arkadaşlık ilişkilerinde hem iş ilişkilerinde yani tüm sosyal ilişkilerimizde çok önemli. Şimdi birini 5 dakikada nasıl etkileriz kısmına geçelim.

Birini Etkilemek İçin Ne Yapmak Gerekir?

Karşınızdaki kişiye tatlı gülümsemenizi gösterirseniz ve siz de onu gülümsetirseniz bu onda hemen pozitif bir duygu oluşturur.

Karşınızdaki kişiyi gerçekten dinlediğinizi ona gösterin ve belli edin. O konuşurken başka taraflara bakmayın. Dik durun. Dikkatinizin onda olduğunu hissettirin.

Herkes düşünceli ve kibar insanlardan hoşlanır. Onun önce geçmesine izin verin, ona kapıyı tutun, konuşmanızda ‘lütfen, rica etsem” gibi kalıplar kullanın.

Pozitif olun. Birisi size nasılsın? diye sorduğunda ‘Ay süperim vallayi şekerim’ diyin. Erkekseniz de yine bu pozitiflikte daha farklı bi şeyler deseniz daha iyi olur.

Karşınızdaki kişiye zarar vermeyek istemediğinizi ona hissettirin ve sanki o anda tanışmışsınız gibi değil, birbirinizi yıllardır tanıyan iki dostmuşsunuz gibi davranın.

İlk izlenimin bu kadar önemli olduğunun farkında değildiniz ve onu nasıl etkileyeceğinizi bilemiyordunuz. Ama artık bunun için üzülmenize gerek yok.
Tüm bu önerileri, şimdi ilk kez tanıştığınız kişide deneyin. Onunla ne tür bir ilişkiniz olacaksa olsun, bu maddeler size sağlam bir zemin hazırlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.