Bitkisel Çaylar ve Cilt Bakımı

Güzellik

Bitkisel-Çaylar-Cilt-Bakımı
Cildimiz bedenimizin en geniş ve en önemli organlarından birisidir. Bundan dolayı cilt bakımı son derece önem arz etmektedir. Bu yazımızda güzellik ve cilt bakımı için sizlere bitkisel çaylar ile cilt bakımı nasıl yapılır bunun üstünde duracağız. Bitki çayları ve cilt bakımı binlerce senedir tüm insanlığın kullandığı bir yöntem olmasına karşın son 50 yılda gelinen nokta ve bitki çaylarının cilt bakımı üstüne olan etkilerini araştıran bilimsel yayınların çoğaldığı yarım yüzyıl oldu.

Cilt bakımı için en önemli başlangıç yeterli miktarda su içmektir. Yetişkin bir insanın günlük su tüketimi 1,5- 2 lt arasında değişir. Kozmetik kullanımını bilimsel ve aşırıya kaçmadan yapın. Kafein içeren içeceklerden ve sigaradan uzak durun. Bu başlıklar cilt bakımı için sadece bir başlangıç. Cilt hemen hemen tüm organların sağlıklı çalışması için neredeyse mihenk taşı. Bundan dolayı cilt bakımını ihmal etmeyin ve mümkün olduğunca doğal bitkisel kaynaklar kullanın.

Neden içsel bakım gereklidir
Pek çok kişiye büyük sıkıntılar yaşatan deri hastalıkları genellikle içsel problemlerden kaynaklanır. Derimiz, bizimle dünya arasında köprü görevini üstlenir, işte bu yüzden yaşamımızdaki uyumsuzlukları, genellikle derimiz dışa yansıtır. Bu uyumsuzluklar fiziksel veya genetik kökenli olabileceği gibi karaciğere, böbreklere, dolaşım sistemine veya öteki beden sistemlerine odaklanmış da olabilir.

İşte yararlı bitkiler
Deri hastalıkları, çeşitli iç hastalıklarının bir dışavurumu olduğu için tedavisinde de pek çok bitki kullanılabilir, ama bunların arasında öncelikle anılması gereken bazı özel bitkiler vardır.

En çok kullanılan yara iyileştirici bitkiler: Sinirliot, aynısafa, atkuyruğu, civanperçemi, arslanpençesi, sarıkantaron, karakafesotu, yoğurtotu (yapışkanotu), mayıspapatyası, ısırganotu, ceviz yaprağı ve meşe kabuğudur.

Bitkiler tek tek ya da bir arada harmanlanarak, 2-3 haftalık çay kürü biçiminde kullanılabilir. Bunun için de yarım veya bir tatlı kaşığı bitki, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır, 8-10 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 2-3 bardak taze demlenmiş çay, soğutulmadan, aç karnına veya öğün aralarında içilir. Bu deride belirgin düzelmelere yol açacaktır. Ayrıca derisi duyarlı ve sorunlu pek çok kimse, şeker ve dondurma, çikolata gibi yiyeceklerden uzak durmalıdır.

Soruna göre vitamin kullanımı nasıl olmalı

Birçok deri hastalığının tedavisinde A vitamininden yararlanılır. Genellikle yüksek dozlar kullanılır. Akneli ya da derisi güneşe karşı çok duyarlı kişiler A vitamini desteği almalıdır. Bunun yanı sıra vitaminler ve cilde faydaları şöyle sıralanabilir:

A Vitamini: Cildin mukus zarlarını korur ve kırışıklıklara engel olur.

B Vitamini: B2 vitamini burun ve üst dudak arasındaki maymun çizgisi denen dikey çizgilerin oluşumunu engeller.

C Vitamini: Kolajen oluşumu için önemlidir.

E Vitamini: Stresin neden olduğu kırışıklıklar için etkilidir.

Evening primrose oil: İçeriğinde linoleik asit vardır, sağlıklı cilt gelişimi için önemli rol oynar.

Magnezyum: Kolajenden magnezyum kaçışını ve bunun neden olduğu kırışıklığı engeller.

Sağlıklı bir deri için bu önerilere uyun!

– Güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmayın.

– Günde en az 8-10 bardak su için.

– Sigaradan ve içilen ortamlardan uzak durun.

– Alkol ve kafein tüketmekten kaçının.

– Çok makyaj malzemesi kullanmayın.

– Hayatınızdaki stres faktörleri ile mücadele edin ve rahatlamayı öğrenin.

– Düzenli olarak spor yapın.

– Florlu sulardan içmeyin.

– Saunaya girin.

– C ve E vitamini içeren kremler kullanın.

– Bulunduğunuz ortamdaki havanın nemli olmasını sağlayın.

– Demir yönünden zengin gıdalar tüketin- (Kabak, buğday, ciğer, yumurta, badem, kuru üzüm, yulaf ve mercimek)

– C vitamini içeren gıdalar tüketin- (Kırmızı biber, portakal, greyfurt, limon, kavun ve domates gibi…)

– Mineral içeren mantar, ciğer, somon arpa ve muz gibi besinler tüketin.

– Magnezyum içeriği zengin, badem, yulaf, arpa, peynir, tuna balığı, patates, mısır ve içeriğinde E vitamini zengin, çekirdek, brokoli, ıspanak tüketin.

– A vitamini açısından zengin, yumurta, süt, peynir, yoğurt, balık, karides, tavuk eti gibi besinler tüketin.

Bitkisel Çaylar ile Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

Aloe vera ile cilt bakımı
Halk arasında ‘sarısabır’ olarak da bilinen ‘aloe vera’, çeşitli hastalık ve cilt sorunlarına karşı kullanılan bir bitkidir. Özellikle epitel doku ve bağışıklık sistemi için faydalıdır. Mide ülseri, sindirim rahatsızlıkları, kabızlık, ishal, hemoroit, zihinsel yorgunluk, migren, akne, kireçlenme, egzama, sedef, mantar, böcek sokmaları, güneş ve cilt yanıklarına iyi gelir.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.