Bonzainin zararları

Sağlık

bonzai-nedir
Son dönemde yaygınlaşan bonzai kullanımı, bonzainin zararları da düşünüldüğünde önlem alınmazsa özellikle gençlerde büyük bir felakete neden olacak.
Bonzai hakkında bilinmesi gerekenler

Son günlerde özellikle Bursa ve çevresinde gençlerin yeni bir uyuşturucu madde türü olan bonzai ile gündeme gelmesi ve ailelerin bu durumundan yakınmaları gözlerin ölümcül madde olan bonzaiye çevrilmesine neden oldu.

Giderek yaygınlaşan bonzai maddesi ile ilgili ciddi önlemler alınmadığı taktirde ilerde gençlerin büyük bir bölümünün bağımlı hale gelmesi tehlikesi karşı karşıyayız.

Son birkaç yıldır satışı ve kullanımı yaygınlaşan ve sinsi uyuşturucu olarak tabir edilen bonzai ve jamaica adlı maddeler, gençlerin uyuşturuculara olan bağımlılıklarını artırıyor.
Bonzai kolaylıkla temin edilebiliyor

2000’li yıllardan sonra ülkemizde sıklıkla karşılaşılan Bonzai ve benzer türdeki diğer uyuşturucular neredeyse her yerde bulunabiliyor. Fiyatlarının düşük olması ve her yerden temin etme imkanına sahip olunması bonzainin kullanım alanını giderek yaygınlaştırıyor.

Bonzai, Hindistan ve Çin gibi ülkelerden internet üzerinden yapılan satışları vasıtasıyla ülkemize sokuluyor. Okul yanlarında hızlı bir şekilde yayılan bu kimyasal uyuşturucu maddeyi ‘torbacılar’ öğrencilere ve gençlere satıyor.

Yapılan son araştırmalara göre; lise son sınıf öğrencilerinin yüzde 15’inin bonzai ve türevi ürünleri kullandığını ortaya koyuyor.
Bonzai kan testlerinde görülmüyor

Gençlerin bonzai olarak adlandırdığı uyuşturucunun gerçek adı sentetik cannabinoid. Onlarca kimyasal maddeden oluşan bu uyuşturucu maddenin bazı türleri kurutulmuş bitki yapraklarından imal ediliyor. Kimyasal olan bu maddenin zehirleyici özellikleri sebebi ile insan sağlığına büyük zararları var. Bazı bölgelerde ise bu ürünün doğal olduğu gibi algılar oluşturularak, gençler bu tuzağa itiliyor. İçeriğinde kimyasal sentetik madde olduğuna ilişkin bilgileri ise kimse bilmiyor. Gençler arasında ‘Kan testlerinde çıkmaz’ denilerek yaygınlaştırılmaya çalışılan bu ölümcül madde ile gençler adeta ölüm tuzağına itiliyor.
Bonzainin yan etkileri

Kullanıldığında kendine bağımlı hale getirdiği gencin hayatını alt üst eden bu uyuşturucu madde ölümlere dahi sebebiyet veriyor. Esrardan daha kuvvetli etki bırakan bu madde mide bulantısı, kusma, kalp ritim bozukluğu, böbreklerde tahribatlara yol açıyor. Gençlerin kolay yönlendirilmesi, hayal görmesi, algılama problemleri ve aşırı reaksiyonlara sebebiyet veren madde gençlerin sosyal hayatlarını da alt üst ediyor. Bonzai kullanan bir kişi de şu belirtiler ortaya çıkıyor:

– Sinirlilik
– İçine kapanma
– Odadan çıkmama
– Mutsuzluk
– Huzursuzluk
– Aşırı hareketlilik
– Öfke patlamaları
– Uykusuzluk
– Kaygı
– Ders başarısında düşüş
– Arkadaş değişikliği
– Kıyafet değişikliği
– Kendi kendine konuşma
– Hayal görme
Bonzainin zararları

– Mide bulantısı ve kusma
– Hipertansiyon
– Kalp ritmindeki dengesizlikler
– Çevreye karşı algılarda zayıflama
– Kolay yönlendirilebilme
– Hayal görme
– Hareket edememe
– Bilinç kaybı
– Gözlerde kızarma
– Anksiyete
– Panik atak
– Agresif hareketler
– Konuşma güçlüğü
– Olayları algılama problemi
Şüphelenen aileler ne yapmalı?

Çocuklarının davranışlarında farklılıklar gören aileler Bonzai’den şüphelenmeli. Aileler çocuklara karşı öncelikle sakin, dostane ve destekleyici bir tutum sergilemeli. Çocukları ile açık konuşup bunu teyit ettirebilir fakat cezalandırıcı tavırlardan kaçınıp güvenli bir iletişim sağlamalı.

Çocuklarının bonzai kullandığından şüphelenen aileler, Çocuk ve Ergen Psikiyatri uzmanına başvurup ruhsal bir değerlendirme yapılması ve var olan gerek aile içi, gerek çocuğun bireysel problemlerini tespit edip bir an önce destek, terapi ve tedavinin başlatılması için harekete geçmeli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.