Boyalı Saçlar İçin Bakım

Güzellik

boyali-saclara-bakim
Yaşamının bir devresinde saçını boyamayan büyük oranda yok gibi. Halbuki iş yanlızca boya yapmakla kalmıyor, sonrasında boyalı saça luzumlu özeni göstermek icap ediyor. İşte boyalı saçların bakımıyla alakalı temel suallerin yanıtları.

1.Boyanırken saç temiz mi yoksa pis mi olmalı?
Saçınızın temiz veya pis olarak bulunması farketmez. Her 2 koşulda da güzel netice alabilirsiniz. Yalnız boya yapmadan evvela saçınızda jöle, biryantin, sprey, köpük gibi saç şekillendiricileri varsa fırça yardımıyla temizlemelisiniz. Çünkü şekillendiriciler saça yeterince boyanın nüfuz etmesini engeller. Boyanın kalıcılığı kısa müddetli olur

2. Saç boyası saçı döker mi?
Boya, saçı dökmez. Mevsim değişikliği, fizyolojik rahatsızlıklar, düzensiz beslenme gibi şartlar saçın dökülmesine sebep olmaktadır.

3. Cilde sıçrayan boyalar ne şekilde temizlenir?
Saç boyasını uygulamaya başlamış olmadan evvela saç diplerine nemlendirici krem tatbik edilebilir. Bekleme müddeti bitiminde saçlar yıkanmadan evvel ya da yıkandıktan sonrasında nemli bir pamukla boyanın ciltten temizlenmesi kolaylaşır. Nemlendirici krem uygulaması unutulursa, sabunlu bir bez veya pamuklu yardımıyla boya temizlenebilir.

4. Kaş ve kirpik boyanabilir mi?

Kaş ve kirpikler herhangi bir boya ile boyanmaz. Eğer kaşlarınızı boyamak arzu ediyorsanız, özel olarak hazırlanmış kaş- kirpik boyalarını kullanın.

5. Boya ne kadar vakitte uygulanmalı?
Saç, ayda ortalama 1 cm uzar. 4 ile 5 hafta ara ile saç diplerini boyamak ve saç uçlarına rötuş yapmak gerekmektedir.

6. Kına olanlar boya yapabilir mi?
Kına saçı kaplar ve saç üstünde bir tabaka meydana getirir. Kınayı saçtan çıkarmak ise olası değildir. Bu sebeple saçınızda kına varsa saç boyası kullanmayın.

7. Saç renginin daha bariz olarak bulunması için saç boyasından çok oksidasyon kremi kullanılırsa ne olur?
Boya kutusunun içindeki reçetede yazılan miktar ve oranlar en sıhhatli sonucu almak için uygundur. Bu sebeple değişik bir karışım tavsiye edilmez.

8. Renk seçerken ne gibi şeylere dikkat etmeli?
Saçı renklendirmeden evvela istenen sonuca erişmek için elde edilmek istenen rengin epey güzel belirlenmesi lazımdır. Renk belirlemesi yaparken daha evvela boyanmamış saçlar için; Saçlarda beyaz yoksa ya da azsa, tabii renginden bir ton açık renk seçilmelidir. Daha evvela boyanmış saçlar aynı renge ya da koyu renge boyanabilir. Yalnız boyalı saçları olduğundan daha açık renge boyamadan evvela dekolore ( Saçın rengini açma ) işleminin tatbik edilmesi lazımdır. Bu biçimde arzulanan saç elde edilmiş olunur.

Saçlarınızın ışıltılı ve sıhhatli kalmasını sağlayan bakım tavsiyeleri.
Saç bakım ürünlerini kuru saça değil, nemli saça tatbik edin. Böylece daha kısa bir zamanda, daha güzel netice alırsınız. Saçınızdaki dalgaları canlandırmak için, saç köpüğünü tenis topu büyüklüğü olan elinize sıkın ve diplerden dış tarafa nüfus etmesini sağlayın. Eğer saçınızı yıkayacak vaktiniz yoksa ve saçınız kısaysa, saçınızı birazcık ıslatın, geriye doğru tarayın ve yanlızca alnınızın üzerindeki saçlara sprey sıkın. Eğer saçlarınız uzun, kalın telli ve düzse, at kuyruğu yapmanızı öneririz.

Eğer uzun fakat sıkıntısız saçlara sahipseniz, o zaman kafanızı yere doğru eğin, saç spreyi sıkın ve saçlarınızı geriye doğru atın. Topuz yapmayı da düşünebilirsiniz. Eğer saçlarınızın kısa bir zamanda nizama sokulmaya gereksinimi varsa, saçlarınızı yıkayın ve yanlızca kahküller ile yüzünüzün üstüne dökülen kısımlara fön çekin.

Kadınlar kendi görüntünüze münasip saç kesimi için eğer rastgele bir fikriniz yoksa ve kararsızsanız kendi kuaförünüze güvenin ve şahsınızı ona bırakın. . . İster inanın ister inanmayın bacak bacak üzerine atarak, karışmadığınızda kesim sonrasında değişik ve değişik bir görüntüye kavuşabilirsiniz.

İlk kez gittiğiniz bir kuaföre ilk başta saçlarınızı boyatmadan, düzleştirmeden ya da perma yaptırmadan evvela, saçlarınızın yapısı ile alakalı konuşun. Bu uygulamaları daha evvela yaptırdıysanız ve rastgele bir sorunla karşılaştıysanız söyleyin. Böylelikle kuaförünüz saçınıza uygulayacağı malzemelerle alakalı daha basit karar verebilecektir.

Her yıkamadan sonrasında saçlarınızın rengi gittikçe solar. . .

Haftada 2 kez saç rengini çoğaltan ve kökleri güçlendiren bir şampuanla masaj yaparak tatbik edin

Daha ziyade parlaklık için daha az şampuan. . . Saçlarınız yağlanmadıkça her gün yıkamayın. Saçları hergün şampaunla yıkamak saçları koruyan, besleyen ve ışıltılı sergileyen tabii yağını ortadan kaldırır. Eğer saçlarınız kuru, yıpranmış ve boyalıysa saçlarınızı 2 gün yıkamayın. Eğer saçlarınız normalse bir ya da 2 gün yıkamayabilirsiniz. Saçlarınız biçimini kaybediyorsa yanlızca su ile durulayın.

Sürekli olarak saçlarınızı yıkarken masaj yaparak yıkayın bu kan dolaşımınızı hızlandırarak saç köklerinin süratli uzamasını temin eder. . .

Saç bakım ürünlerini kuru saça değil, nemli saça tatbik edin. Böylece daha kısa bir zamanda, daha güzel netice alırsınız. Saçınızdaki dalgaları canlandırmak için, saç köpüğünü tenis topu büyüklüğü olan elinize sıkın ve diplerden dış tarafa nüfus etmesini sağlayın. Eğer saçınızı yıkayacak vaktiniz yoksa ve saçınız kısaysa, saçınızı birazcık ıslatın, geriye doğru tarayın ve yanlızca alnınızın üzerindeki saçlara sprey sıkın.

Eğer saçlarınız uzun, kalın telli ve düzse, at kuyruğu yapmanızı öneririz. Eğer uzun fakat sıkıntısız saçlara sahipseniz, o zaman kafanızı yere doğru eğin, saç spreyi sıkın ve saçlarınızı geriye doğru atın. Topuz yapmayı da düşünebilirsiniz.

Eğer saçlarınızın kısa bir zamanda nizama sokulmaya gereksinimi varsa, saçlarınızı yıkayın ve yanlızca kahküller ile yüzünüzün üstüne dökülen kısımlara fön çekin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.