Bozcaada Tarihi ve Turistik Yerleri

Seyahat Rehberi

bozcaada-tarihi-turistik-yerler
Bozcaada, Ege Denizi’nin kuzeyinde, Çanakkale iline bağlı küçük bir ada. Türkiye’nin üçüncü büyük adası olarak Çanakkale Boğazı’nın hemen girişinde yer alıyor. Yerleşim, adanın kuzeydoğusunda yer alan ilçe merkezinde toplanmış. Bunun dışında herhangi bir köyü bulunmuyor.

Bozcaada’nın Yüzölçümü
Yüzölçümü etrafındaki adacıklarla beraber 37.6 km2, çevresi 38 km. Adanın anakaradaki feribot iskelesine uzaklığı sadece 6 km.

Bozcaada’ya Ulaşım
Ulaşım büyük bir arabalı vapurla sağlanıyor ve yolculuk ortalama yarım saat sürüyor. Yaz sezonunda karşılıklı yapılan sefer sayısı altıyken, bu sayı kışın üçe iniyor.

Bozcaada’nın Nüfusu
500 yıldır Türkler ve Rumların bir arada yaşadıkları Bozcaada’nın nüfusu 2500 civarında. Tarih boyunca göç alan ve göç veren adadaki Rum nüfus artık yalnızca 25-30 kişi. Son yıllarda büyük kentlerden gelip yerleşenlerin sayısı ise her geçen gün artıyor. Yazın gelen turistlerle birlikte ada nüfusu 5000-10.000 arasında değişiyor. Kışın ise nüfus 1000’e kadar inebiliyor. Adada bir ilkokul ve bir lise bulunuyor. Toplam 300 civarı öğrenci eğitim görüyor.

Bozcaada’nın Tarihi
Antik çağda Leukophrys, Yunan Mitolojisinde Tenedos adıyla anılan Bozcaada, stratejik konumundan dolayı çağlar boyunca birçok kez istilaya uğramış ve el değiştirmiş.
Türkiye: Marmara: Çanakkale: Bozcaada
Bigi: Tarih

Bozcaada Kalesi

Bozcaada Kalesi’nin ihtişamı adanın zengin geçmişini yansıtıyor aslında. Boğazın hemen çıkışında olması ve anakaraya yakınlığı sebebiyle yüzyıllar boyunca istilaya açık bir yer olmuş ada.
Türkiye: Marmara: Çanakkale: Bozcaada
Tür: Tarihi Eser: Kale

Bozcaada Ayazma
Yunanca ‘hagiasme’ kelimesinden gelen Ayazma, kutsal su anlamına geliyor. Türkiye’de birçok bölgede doğal su kaynağının olduğu yerlere bu isim veriliyor. Bozcaada’nın Ayazması adanın güney kısmında yer alıyor.
Türkiye: Marmara: Çanakkale: Bozcaada
Tür: Dini Yapı: Kilise
Aktivite: Gezi

Bozcaada Göztepe

Adanın bu en yüksek noktasına (192 mt.) çıktığınızda denizin ortasında büyük bir geminin kaptan köşküne çıkmış gibi oluyorsunuz.
Türkiye: Marmara: Çanakkale: Bozcaada
Aktivite: Gezi; Manzara

Bozcaada Müzesi

Bozcaada Müzesi, ziyaret ettiği yeri yakından tanıma bilincindeki turistler için eşi bulunmaz bir mekan. Adanın zengin tarihini ortaya koyan bu koleksiyon tamamen bireysel girişimlerle kurulmuş.
Türkiye: Marmara: Çanakkale: Bozcaada
Tür: Müze

Bozcaada Bağcılık-Şarapçılık
Bağcılık ve şarapçılık, 3000 yıllık birikimiyle adanın geçmişten günümüze ulaşan mirası.
Türkiye: Marmara: Çanakkale: Bozcaada
Aktivite: Yeme İçme: Şarap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.