Bronz Makyaj

Makyaj

Kalici-Bronzluk
Tek bir adımda güneşin altın rengini yüzünüze ve vücudunuza taşıyan fondöten ve pudralar, kolay­ca kalıcı bir bronzluk sağlayan hızlı bronzlaştıncılar ve son dokunuş için pırıltılı kremler.

En yeni kozmetik ürünleri, bronziuk hayalinizi güneşin za­rarlı ışınlarına maruz kalmadan da gerçekleştirmeniz için adeta ambalajda sunuluyor.

Bronz bir tenin güzelliği tartışılamaz… Hele güneşlenme­den sonraki birkaç gün, nasıl da cildimiz parlak, yüzümüz canlı, sağlıklı bir görünüm alıyor. Güneşlenmek ve sağlıklı görünüm… Aslında birbiriyle o kadar çelişkili, tezat iki keli­meden bahsediyoruz ki…

Tek bir adımda güneşin altın rengini yüzünüze ve vücu­dunuza taşıyan fondöten ve pudralar, kolayca kalıcı bir bronziuk sağlayan hızlı bronzlaştırıcılar ve son dokunuş için pırıltılı kremler.

Güneşlenme ve bronzlaşma bizi görünürde güzelleştirse de gerçekte bir o kadar da sonradan giderilmesi çok zor za­rar veriyor. Güneşin bu zararlı ışınlarından korunmada ko­ruyucu güneş kremlerinin büyük rolü var. Ama pek çok uz­man sağlıklı bronzlaşma diye bir şeyin asla söz konusu ola­mayacağından, zaten bronzlaşmanın, tenin koyulaşmasının bile başlı başına cildin zarar görmesi anlamına geldiğinden söz ediyor.

Bu uzmanların anlattıklarına göre, bronzlaşma cildin savunma mekanizmasının harekete geçmesinden baş­ka bir şey değil. Melanin hücreleri, birer perde gibi görev ya­parak zararlı ışınları engelliyor, alttaki hassas tabakaları ko­ruyorlar. Bu arada zarar gören hücreler de cildin üst yüzeyi­ne çıkıyorlar. Böylece cildin en üstünde sert, kalın bir deri ta­bakası oluşuyor. Kurumaya çok müsait bu deriyle cildimiz de olduğundan yaşlı görünebiliyor.

Yani bronzlaşmak, hele bunu bir alışkanlık haline getirmek kısa süreli bir güzelliğin arkasından problemli bir cildin ve erken yaşlanmanın söz konusu olması anlamına geliyor. Peki tüm bunlar, bronzlaşmaktan vazgeçip yaz-kış beyaz bir tenle dolaşmamızı mı ge­rektiriyor?

Tabii ki hayır. Neyse ki, yepyeni kozmetik ürün­ler, sadece birkaç dokunuşla en doğal şekilde bronz bir gö­rünüme kavuşmamızı sağlıyor. Bunların arasında hızlı bronzlaştırıcı kremleri, vücut ve yüz fondötenlerini, pudrala­rı saymak mümkün. Bu yılın sürprizi renkli sprey ve mendil­ler de tenimizi anında bronzlaştırarak bu işe yepyeni bir bo­yut getiriyor.

Bu ürünlerin en önemli özelliklerinden biri de, tıpkı yüze uygulanır gibi vücudunuza makyaj yapmaya ola­nak tanıması hatta cilde bronzluk kazandırmanın yanı sıra, bacaklardaki ve sırttaki cilt kusurlarını da kapatmak için kul­lanılması. Bazı kurallara dikkat ettikten sonra bronzlaştırıcı ürünleri kullanmak ve tıpkı güneşte yanmış gibi doğal bir bronzluk elde etmek zor değil.

Bronz makyajın tarihçesi
Bronz makyajın da bir tarihinin olacağı aklınıza gelir miy­di? Belki gelmezdi ama böyle bir şey var. Kozmetik dünya­sıyla ilgili kayıtlara baktığınızda, ilk güneş kremini, ilk hızlı bronzluk sağlayan kremi kimin ürettiği görülebiliyor. Bronz tenin moda olması ve kar beyaz tenli kadınların yerini altın tenlilerin almasıyla ilk güneş kremi 1935 yılında Ambre So-laire tarafından üretilmiş. Bu kremin formülünde, hindis­tancevizi ve zeytinyağıyla vazelin varmış. 1979 yılında Hele-na Rubinstein “Weekend Bronzer” adı altında, altın renkli ve hızlı bir bronzluk vaat eden ürünü piyasaya sunmuş. 1993 yılında Shiseido’nun bronzluk veren kompakt pudrası bu alanda bir devrim yaratmış ve kadınların en hızlı, en doğal ve zararsız şekilde bronz bir tene sahip olmalarını sağlamış.

Bronz makyaja hazırlık
Her şeyin olduğu gibi bu işin de bazı püf noktaları var. Aksi takdirde doğal bir bronzluk yerine parça parça lekeli bir tenle baş başa kalmak işten bile değil. Öncelikle cilt bronz makyaj için iyice hazırlanmalı. Hazırlık için yapılabilecek en etkili şey peeling. Özellikle hızlı bronzlaştıncı kullanacaksa­nız, bir sonraki ölü derilerin atılma evresini geciktireceğiniz için bronzluğunuzun daha uzun dayanmasını sağlayabilirsi­niz. Bronzlaştıncı ürünü temiz ve kuru cildin üzerine, avuç içlerinizle geniş daireler halinde uygulayabilirsiniz.

Altın bir ten
Bronzlaştıncı fondöten ve pudraların uygulanmasına ge­lince… Tabii ki en önemli kural temizlenmiş, ölü derilerden arındırılmış ve iyi bir şekilde nemlendirilmiş cilde uygulamak. Bu konuda dikkat edilmesi gereken diğer önemli bir nokta da, makyajın aydınlık bir yerde, yeterli bir ışık altında yapılması. Farlar, rujlar ve diğer makyaj malzemeleri söz ko­nusu olunca tüm makyözier altın pırıltıları içeren farlarla par­latıcıların bronz tenle çok iyi gittiği düşüncesini paylaşıyor. Senenin modası su yeşili ve turkuaz farlarla gözlerinize çar­pıcı bir bakış kazandırmanız mümkün.

Vücuda makyaj
Kısa bir zaman öncesine kadar vücudumuzu güneşsiz bronzlaştırmak istediğimizde tercih edebileceğimiz iki seçe­nek vardı; ya solaryuma girmek ya da otobronzanları kullan­mak. Şimdi, vücut için özel fondötenler, pudralar ve renkli spreyler var. Özellikle renkli spreyler, birkaç dakika içinde muhteşem bronz bir vücuda sahip olmanızı sağlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.