Burundaki siyah noktalara karşı 3 doğal formül

Güzellik

siyah-nokta
Siyah noktaların burun üzerindeki gözeneklerde biriken sebum isimli deriyi koruyan yağlı salgının havayla teması sonucu oluştuğunu söyleyen Dermatoloji Uzmanı Dr. Şerafettin Saraçoğlu, siyah noktalara karı evde yapılabilecek 3 doğal formül tarifi verdi.

Aslında sebumun sarımsı renkte bir salgı olduğunu ve sadece havayla temas etmesi halinde renginin oksidasyona bağlı olarak koyulaştığını dile getiren Saraçoğlu, “Bu görüntü her insan için geçerlidir. Sadece yağ salgısı fazla olan kişilerde gözenekler de daha geniş olur. Bu durumda görüntü daha rahatsız edici olabiliyor. Sebum salgısını tamamen yok etmek olanaksızdır. Bu salgı derideki sebum bezleri tarafından deriyi korumak amacıyla üretilir. Yüzeydeki ya da gözenekler içindeki yağı sıkarak boşaltmaya çalışmak, derin gözenek temizleyicilerle yapılan temizlikler geçici bir düzelme sağlasa da aslında sebum salgılanmasını artırıcı etkiye neden olacaktır” dedi.

Saraçoğlu siyah noktaları ortadan kaldırmak için evinizde hazırlayabileceğiniz birkaç formül verdi.

Siyah noktalarla savaşa formüller

– Yoğurtlu formül: 1 tatlı kaşığı limon suyuna 1 çorba kaşığı yoğurdu ekleyerek temiz cildinize sürün ve 10 dakika beklettikten sonra sonra temizleyin.

– Sütlü formül: Süt ve toz jelatinin 1’e 1 ölçek karıştırıp hafifçe ısıttıkttan sonra temiz cildinize uygulayın. 15 dakika beklettikten sonra temizleyin.

– Ballı formül: Ilıtılmış bala 1 çay kaşığı limon suyu ekleyerek burnunuzun üzerine sürün ve 5-10 dakika bekletip yıkayın.

Bu tariflerden haftada 1 kez faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.