Cildi Arındırmanın Özel Yöntemleri

Güzellik

kuru-ciltler
Belli etkenlerden dolayı yıpranan cildiniz cansız ve donuk mu görünüyor? Siyah noktalar ve sivilceler canınızı mı sıkıyor?

Cildimizde 2 ile 4 haftada bir yeni bir deri tabakası oluşuyor. Üst tabakadaki ölü deri dökülüp yerini taze hücrelere bırakıyor. Böylece cildimiz yenileniyor, canlanıyor. Bazen cilt tipi ve yaşına göre üst deri tabakasının dökülmesi ve cildin yenilenmesi daha zor olabilir. Bu da hiç kimsenin istemediği cansız ve donuk görünümlü bir cilde sebep olur. Siyah noktalar ve sivilceler de oluşabilir. Cildi canlandıran ve destekleyen arındırıcı ürünler işte bu yüzden önemli. Şimdi gelin konuyu biraz daha detaylı açıklayalım.

Ekfoliyasyon nedir?
Evde rutin olarak yaptığımız cilt bakımının önemli bir bölümü olan arındırıcıları ‘eksfoliyator’ veya ‘scrub’ olarak tanımlıyoruz. Yüz eksfoliyasyonunda çok küçük, yuvarlak yapılı ve ince arındırıcılara sahip ürünler kullanmak gerekiyor. Çok ince kristal mikro yapılı malzemeler içeren mikrodermabrasyon ürünleri daha kuvvetli ve etkili şekilde ölü dokuyu ciltten arındırır. Vücut bakımında kullanılan arındırıcılar ve scrub’larda tuz, şeker veya doğal kaynaklı (kayısı çekirdeği, ceviz kabuğu gibi) malzemeler içerir. Kayısı çekirdeği veya ceviz kabuğu içeren vücut ürünleri yüzde mikro yırtıklara neden olabileceği için kullanmaktan kaçınmanızı tavsiye ederim.

Ekfoliyasyonla cildi arındırmak neden önemli?
Genç ciltler doğal döngüsünde ölü hücreleri kendiliğinden atıyor. Cildin tipine göre yüzeyde bulunan ölü tabakanın kalınlığı değişkenlik gösterebiliyor. Ayrıca yaşlandıkça cildin yenilenmesi ve hücre döngüsü yavaşlıyor. Hücreler cilt üzerinde dengesiz şekilde toplanmaya ve cilde kuru, kaba ve cansız bir görünüm vermeye başlıyor. İşte bu aşamada eksfoliyasyon önem taşıyor. Çünkü eksfoliasyon ölü tabakayı ciltten ayrıştırarak yenilenme döngüsünü hızlandırıyor ve cildi canlandırıyor. Ekfoliyasyon taze ve daha genç görünümlü cildin ortaya çıkmasını sağlıyor.

Yüzün arındırılmasında dikkat etmeniz gereken önemli noktalar
– Yüzünüzün çok hassas olduğunu asla unutmayın. Arındırıcıları kullanırken yavaş ve yuvarlak hareketlerle uygulayın. Cildinize karşı her zaman nazik olun.

– Eksfoliyasyonu gece yapın ve işlemden hemen sonra makyaj yapmayın.

– Cildinizin tipine göre ekfoliyasyonu ne zaman yapmanız gerektiğine dikkat edin. Özellikle hassas ve olgun cilde sahipseniz zamanlamaya ve kullandığınız ürünün yapısına fazla özen gösterin.

– Cilt tipiniz haftada iki kere arındırmaya uygunsa, işlemi iki gün üst üste yapmayın. Cildi incitmemek için arındırmalar arasında en azından üç gün bırakın.

– Yaz mevsiminde veya çok güneşli havalarda cildinizi gerektiğinden fazla ölü hücrelerden arındırmaya çalışmanıza gerek yok. Çok fazla arındırma cildin güneşten daha çok zarar görmesine neden olabilir.

– Kesinlikle vücut arındırıcılarını ve scrub’larını yüzünüze uygulamayın. Vücut arındırıcıları yüz ekfoliyasyon ürünlerinden daha sert ve keskin kenarlı arındırıcı maddelere sahiptir, yüzünüze zarar verebilir.

– Gereğinden fazla mikrodermabrasyon cildin yüzeyini inceltir. Her şeyin fazlası zarar diyerek cildinizi koruyun.

– Vücut arındırıcı veya scrub’larını haftada 2 kere kullanabilirsiniz. Güneş yanıklarından sonra ekfoliyasyon ürünlerini kullanmaktan kaçının.

Çok fazla ekfoliyasyon yaptığınızı nasıl anlarsınız?
Yüz arındırıcısı kullandıktan sonra cilt kıpkırmızı görünüyor ve tahriş (yanma, kaşıntı gibi) olduğunu hissediyorsanız, yüz eksfoliyasyon ürününüzde kullanılan aşındırıcı veya arındırıcı malzemeler cildinize göre çok büyük ve sert demektir. İçeriğinde kayısı çekirdeği veya ceviz kabuğu gibi kenarları keskin ve sert maddeler içeren arındırıcı ürünleri yüzde kullanmayın. Eğer kullandıysanız ve cilt tahriş olmuşsa hemen bırakın ve gerekirse dermatologunuzla görüşün. Arındırıcı ürünlerden sonra cildiniz kuruyorsa cildin nem koruyucu bariyeri incinmiş ve nem dengesi bozulmuş olabilir.

Peeling ekfoliyasyon ile aynı mı?
Peeling kelimesinin tam sözlük anlamı soymak. Kozmetikte ise peeling kimyasal, mekanik işlemler veya lazerle cildin üst tabakasının soyulması anlamına geliyor. İşlemin karakterine göre hafif, orta veya derin üst tabaka soyulması yapılabiliyor. Kimyasal peeling yani soyma işleminde AHA (Alfa Hidroksi Asitler), TCA (Trisiklik Asitler), fenol, retinoic asitler ve BHA (Beta Hidroksi Asitler) kullanılıyor. Bu tip peeling mutlaka konusunda uzman bir dermatolog tarafından yapılmalı. Bu yüzden asla evde denememenizi tavsiye ederim.

Hatırlatmak istediğimiz önemli bir konu var: Bu yazıda anlatılanlar reçete, ilaç, medikal veya tedavi edici tıbbi önerilerin yerine kullanılma amacını taşımıyor. Bu nedenle, sağlığınızla ilgili konularda lütfen profesyonel sağlık personeline danışın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.