Cildi Nemlendirmek için Ne Yapmalı?

Güzellik

Cilt-Bakim-Onerileri
Kuru cilt maalesef kadınların en çok şikayet ettikleri konular arasında yer alıyor ve özellikle bir mevsimden diğerine geçerken ya da hayatın gidişatında radikal bir değişiklik meydana geldiğinde ciltteki sorunların kendilerini çok daha fazla belli ediyorlar. İlk anda ortaya çıkması en garanti rahatsızlık ise cilt kuruluğu ve onlarca farklı şeyden etkilenen cildimizin doğru bir şekilde nemli kalmasını sağlamak hepimizin görevi olmalı.

Tabii ki cildi nemlendirebilmek için yapılması gerekenlerin en başında yapılmaması gerekenleri yapmamak gelmektedir. Bunlar arasında çok sıcak ve kuru ortamlardan kaçınmak, cildi tahriş edecek kadar yıkamak, kötü hava koşullarına cildi çok fazla maruz bırakmak gibi çeşitli durumlar yer almaktadır.

Aynı zamanda yaşlanmanın da cildin nem kapasitesine darbe vurduğu unutulmamalı ve cildin daha hızlı yaşlanmasına neden olabilecek alkol ve tütün mamülleri gibi ürünlerden uzak durulmalı. Bu tip basit konularda dikkatli olursanız cildinizin kuruluğunun önüne bir miktar geçebilir ve doğal olarak nemlenmesini sağlayabilirsiniz.

Doğru bir şekilde cildi yıkamak aslında sağlık sorunları olmayan bir cildin nemlenmesi için yeterli olmaktadır. Yani cilde özel ve asit baz dengesi iyi ayarlanmış temizleyici ürünleri kullanmak ve musluk suyu fazla sertse onun yerine içme suyu kullanarak yüzü yıkamak temelde cilt kuruluğunu önlemek için yeterli olacaktır. Fakat daha hassas bir cildiniz varsa ve dikkat etmenize rağmen cilt kuruluğundan kurtulamıyorsanız elbette yapabilecekleriniz de var.

İlk olarak kullandığınız nemlendirici ürünlerin kaliteli olduğundan ve temiz bir cilde uygulandığından emin olmalısınız. Böylece gözenekleri açılmış bir cilt üzerinde daha kolay nemlendirme yapabilirsiniz. Makyaj yapmayı tercih ediyorsanız makyajdan bir süre önce nemlendiricinizi sürmeyi ve böylece makyajın altında boğulacak olan cildinize destek olmayı kesinlikle unutmamalısınız.

Gün içerisinde doğru ve yeterli miktarda su tüketerek, aynı zamanda tüm besin değerlerini içerecek bir beslenme programını takip ederek çok daha sağlıklı ve nemli bir cilt yapısını koruyabilirsiniz. Aslında cilt sorunlarının pek çoğu yetersiz beslenme ile direkt alakalıdır ve bu durum cildin nemini alamamasına neden olur.

Eğer iş veya özel hayatınızda stres ve baskılara sahipseniz bunların cilt kuruluğunu tetikleyeceğini de unutmayın. Gerekirse psikolojik destek alarak bu sorunların üstesinden gelebilir ve daha sağlıklı bir cilt yapısına da kavuşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.