Cildi Sıkılaştıran Yağlar

Güzellik

cilt-sikilastirma
Cilt yaşam boyunca birçok unsurlar karşı karşıya gelir ve çoğu temas ettiği unsur ona zarar verir. Bunun karşılığı olarak geçen yıllarda cilt kırışıklık ve sarkma ile bu durumu size bildirmeye çalışır. Cildinizde bu durumu ilk fark ettiğiniz anda müdahale edilmesi gereken, oldukça hassas bir bölgedir.

Ciltte görünen kırışıklıklar daha çok sarkmalarla oraya çıkar. Bu yüzden sarkma ya da kırışıklığın fark edilmesi ile birlikte cilt sıkılaştırma yöntemlerine başvurmanız istenir. Cilt sarkması, cilt altı derisinin yeterli miktarda su ve nem alamamasından kaynaklı olduğundan; cilt sıkılaştırmada da ilk olarak cildin nem dengesi sağlanmaya çalışılır. Cildin nem dengesini sağlayabilecek olan şey ise doğal yöntemlerle üretilmiş, katkısız ve kimyasal oranı düşük bir yağdır. Cilt sıkılaştıran yağlar genellikle eczanelerde, aktarlarda ya da bitkisel ürün satış merkezlerinde bulunur. Kar amaçlı piyasaya sürülmüş olanlar dışında doğal olarak hazırlanmış yağları bulabileceğiniz bu yerlerden ise almanız gereken yağlar sınırlıdır.

Peki, cilt sıkılaştıran yağlar hangileridir?

Kayısı Çekirdeği Yağı
Saf halde kullanılmaması gereken çok etkili bir yağ olarak karşınıza çıkar. Bu yağı daha çok nemlendiricinize karıştırıp, her gün kullanmanız önerilir. Kayısı çekirdeği özünden yapılan bu yağın bir diğer kullanım şekli de nemlendirilmiş bir pamuğa damlatılarak yüze sürülmesidir, ama bu uygulamadan sonra yüz hemen ılık su ile durulanmalıdır. Yağ kullanıldıktan hemen sonra etkisi ortaya çıkarak hem germe, hem de sıkılaştırma işlemine başlayacaktır. Düzenli olarak günlük kullanılması gereken bir doğal yağdır. Düzenli kullanımda etkisini çok hızlı bir şekilde ortaya çıkarır.

Portakal Yağı
Portakal bir meyve olarak cildi canlandıran ve sıkılaştıran bir besindir. Bu özelliğini yağ haline getirilmiş olan özünde de hapseder ve cildin sıkılaşmasında etkin rol oynar. Bu yağ içeriği sayesinde sıkılaşmasının yanında cildin pürüzsüz bir görüntü sunmasında da etkilidir. Uygulama aşamasında bir damla damlatılan pamuğun su ile nemlendirilerek yüze sürülmesi ile kolaylık sağlar. Bu şekilde yapılan uygulamaya 1 gün arayla yüze uygulanmalıdır. Cildiniz çok hassassa ve ciltte sivilce oluşumu gözlenirse portakal yağı haftada 1 kez olacak şekilde uygulanmalıdır.

Kantaron Yağı
Cildin yaşlanması ve buna bağlı olarak da sarkması tek bir nedene bağlıdır. İyi bakılmayan cilt hücre ölümleri yaşayarak bunu sarkma şeklinde dış görüntüsüne yansıtır. Bu ölümlerin durdurulması ve hücre yenilenmesi en çabuk kantaron yağı ile sağlanmaktadır. Yağ kızarıklık ve kaşıntı gibi etkiler göstermediği durumlarda her hafta 1 kez olacak şekilde yüze masaj ile uygulanmalıdır. 1 damla damlatılan kantaron yağı parmak uçları masajı ile yüze tamamen yedirilerek uygulanmalıdır. Açık yara ve yanık tedavisinde de etkili bir yağ olarak bilinir.

Fındık Yağı
Tamamen yağ deposu bir besin olan fındığın yağı cilt için tam bir sıkılaştırıcıdır. Vücudun bir anda genişlemesi ile ortaya çıkan çatlak görünümünü azaltmada büyük oranda rol sahibidir. Bunun yanında cilt sıkılaşması için verdiği mücadele de önemli oranda dikkat çekicidir. Fındık yağı aynı zamanda bir nemlendirici görevi ile de kullanılabilecektir.

Yasemin Yağı
Cildin sıkılaşmasında etken rol oynayan yağlar arasında gösterilen yasemin yağı, hücre yenilenmesinde de görev yapar. Bu özelliği ile çok bilinen yasemin yağını bir pamuk yardımıyla cildinize uygulayabilirsiniz. 5 damla kadar damlattığınız yasemin yağı ile cildinizin sıkılaşması gereken bölgesini silin. Bu işlemi 1 gün arayla uygulayın ve düzenli kulanım sonunda sonucu fark edin. Yasemin yağının yenileme özelliği ile cilt tonundaki canlılığı da fark edebileceksiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.