Cildin Kuvvetlenmesi Ve Beslenmesi

Güzellik

cilt-donuklasmasi
Hangi türde cilt olursa olsun korunması gerekir. Cilt mutlaka sık temizlenmeli, gözenekler açıl­malı ve hava alması sağlanmalıdır.

Bunun için öneriler:
a) Birer tutam oğulotu, kekik, ebegümeci, fesleğen, biberi­ye ve yabani kekik bir kaba konur. Üzerine yeteri kadar su ilave edilerek kaynatılır. Bir gece dinlenmeye bırakıl­dıktan sonra günde bir defa bir çay bardağı ile içilir.

b) İki çorba kaşığı yulaf unu iki bardak su ilave edilerek bulamaç gibi pişirildikten sonra süzülür. Yulaf bulama­cı, çiğ sütün kaymağı ile yumuşak bir macun haline ge­tirilerek yüze ve boyna sürülür. 20-25 dakika sonra yüz, süzülen yulaf suyu ile çalkalanır. Sonra sulandırılmış süt ile çalkalanıp kurutulur. Yapılan bu uygulama cildi hem kuvvetlendirir, besler hem de yumuşatır.

c) Yedişer tutam biberiye, kekik, ebegümeci ve yabani ke­kik üzerine yeteri kadar su ilave edilerek kaynatılır. Bir gece dinlenmeye bırakıldıktan sonra pamuk veya bir parça bez yardımıyla gerekli bölgelere sürülür.

d) Yarım, olgun avokado, yeterince taze ve çiğ süt, bir tat­lı kaşığı bal ve bir tatlı kaşığı polen kıvama gelinceye kadar karıştırılır. Temizlenmiş yüz ve boyna sürülür.. Yak­laşık yarım saat bekletildikten sonra soğuk su ile yıkanır. Bu maskeden sonra yüze ve boyna bitkisel bir losyon sürülmelidir. Bu uygulama cildi beslediği gibi caniı bir görünüm almasını da sağlayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.