Cilt Bakımında En Sık Yapılan 5 Hata

Güzellik

makyaj_temizleme_teknikleri
İstisnalar Kaideyi bozar; Cildi mükemmel olan bir kişiye bile sorsanız hayatı boyunca zaman zaman cilt bakımını savsakladığı söyler. Örneğin; sivilcelerini sıktığını, makyajlı bir şekilde gece uyuduğunu vs. Kısa zamanda bunlar cilt e zarar vermeyebilir. Ancak uzun vadede bunların zararını çekersiniz. Bunun için istinalar kaideyi bozar diyerek bunları yapmayın diyoruz.

1. İstisna; Vücudunuzun herhangi bir yerini traşlarken asla sabun veya şampuan kullanmayın. Bunun yerine traş jellerini veya kremlerini tercih edin. Jellerin ve kremlerin özelliği bıçağın üstünde kayabileceği bir zemin hazırlaması. Her ne kadar bazı sabunlarda bu özellik var gibi gösterilmeye çalışılsa da doğru değildir. Traştan sonra ilgili yerler pul pul görünebilir. Kadınlara yönelik krem veya jelleri kullanın. Bunlar traş sonrası yanmayı engelleyecektir.

2. İstisna; Yüzünüzdeki sivilceleri asla çıplak el ile sıkmayın. ilk başta sanki sivilcenin içi boşalmış gibi gözüksede asıl yapısı içeride kaldığı için ileriki zamanda mutlaka sorun çıkartacaktır. Bunun için en iyi yapmanız gereken şey bu işi uzmanına bırakmanız.

3. İstisna; Sigaradan ve sigara içilen ortamlardan uzak durun. Siz sigara içmiyor olsanız dahi içilen bir ortamda bulunmanız dahi cilde zararlıdır. Sigara dumanı gözenekleri tıkayarak sorun teşkil edebilir. Bu tip durumlarda mümkün olduğu kadar içilen ortamdan uzak durun. Eve geldiğinizde ise hemen sigaranın cildinizdeki kalıntılarından kurtulmak için banyo yapın.

4. İstisna; Cilte her gün peeling yapmayın.
Ölü hücrelerin atılması manasında cilt için yaralıdır. Fakat fazlası kesinlikle zarar verir. Pek çok kadın tüm vücut keselenir, Gün içinde alfa hidroksi asitlerini (AHA) içeren losyon kullanır ve gece de retinoid gibi dökücüleri içeren krem sürer. Bunların hepsi peeling işlemidir. Bunlardan sadece bir tanesini uygulayın. Cilt yapısını bozarsınız.

5. İstisna; Makyaj fırçalarınızı mutlaka haftada bir kez yıkayın. Kalıntıdan oluşan bakteriler zamanla cildinize geçiş yapar ve cilte zarar verir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.