Cilt Bakımında Farklı Yöntemler

Güzellik

cilt-tonigi
İlerleyen yaş ile birlikte dış dünyaya karşı diğer organlarımızı koruyan cildimiz de zamanla elastik özelliğini kaybederek değişime uğramaktadır. Esnekliğini kaybetmemesi için en önemli kaynak ise proteindir. Protein kolajen eksikliğinde cilt esnekliğini kaybeder, sarkmalar başlar ve kırışıklıklar görülür. Bu sadece etkenlerden birisi…

İsterseniz diğerlerinden bahsedelim.
Cilt sağlığı için gerekli olan tüm gereksinimler doğanın kendi içerisinde bulunmaktadır Örneğin biberiye cilde canlılık kazandırır, kayısı sivilceleri geçirmektedir. Bu gibi çiçek meyve gibi bitkilerin içerisinde cilt için önemli vitamin ve minareller barındırmaktadır.

Cilt için kolajen bitkiler tüketin
Yaprakları koyu yeşil olan bitkiler antioksidan ve demir bakımından zengindir. Bu türden ürünler tüketmeniz durumunda cilt direnciniz artacaktır. Adaçayı kan dolaşımını hızlandırır. Bu şekilde cilt ihtiyacı olan besinleri daha çabuk ve hızlı bir şekidle alacak ve hücre yenilemesi hızlanacaktır. Böylelikle cilt elastikiyetini tekrar kazanabilecektir.

Doğal Cilt bakımı içi diğer tavsiyeler

Biberiye
Eski dönemlerde insanların genç kalmak adına sıkça kullanmakta olduğu biberiye sivilcelerin giderilmesi başta olmak üzere cildi sıkılaştırıcı özelliği bulunmaktadır. Bir lt su içerisine biberiye ve kekik yağından 2 kaşık ekleyerek hazırlayacağınız karışımı cildinizi temizlemek için kullanabilirsiniz.

Isırgan
Isırgan otu için denilebilecek tek tanımın “gençlik iksiri” olduğunu söyleyebiliriz. Isırganotu yağı içindeki AHA ve ALA adı verilen iki değerli maddelerden dolayı cilt bakım sektöründe önemli bir öneme sahiptir. Krem şeklinde kullanıldığında kırışıkların giderilmesinde oldukça etkilidir.

Soya
Sivilce giderici özelliği olan soya tam bir cilt koruyucusudur diyebilliriz. İçermiş olduğu östrojene benzeyen bir madde sebebiyle, akne oluşumunun önüne geçebilmektedir. Ayrıca soyada, yeni hücre oluşumunu arttırıcı ve cildi nemlendirici E vitamininden bolca bulunmaktadır.

Yulaf
Yulaf ezmesi cilt temizliğinde derinlemesine etki ederek siyah noktalar başta olmak üzere tüm pisliklerin arındırılmasında faydalıdır. Cilt yağlanmasını engelleyici özelliği bulunmaktadır. Bunun için maske şeklinde kullanılmalıdır. Maske yapmak için yulafları kaynar suda haşladıktan sonra süzün ve bir kaç içerisinde iyice ezin. Ezmiş olduğunuz yulafları cildinizde 15 dk süre ile uygulayın. Sonrasında ılık su ile temizleyebilirsiniz.

Zambak, papatya, ıhlamur ve lavanta
Fazla çalışmak, alkol alımı, uzun süre pc ve ya tv izlemek gözlerde şişkinliğe neden olmaktadır. Bu gibi durumlarda zambak, ıhlamur ve lavanta çayları şişkinlikleri almada işe yaramaktadır. Bu çayları içerken de fincan veya bardağı gözleriniz kapalı iken göz kapaklarına da fazla yakmadan gezdirmek de uyarıcı etki yapabilmektedir. Fazla bekletirseniz cildiniz yanabilir. Bunu yapamayanlar da hazırlamış olduğunuz bu çay biraz ılık hale geldikten sonra iki adet makyaj pamuğu ile çaya batırarak göz kapaklarına sürebilir.

Hint yağı
Hint yağı kirpiklerin çabuk uzamasında etkilidir. Bir bardak kaynamış suyun içerisine 1 çay kaşığı hint yağı ve 15 gr kakao yağı ekleyerek birbiri ile karıştırın. Krem kıvamına gelene kadar karıştırın. Sonrasında 2 hafta boyunda yatmadan önce kirpiklerinize sürerek yatınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.