Cilt Bakımında Yapılan Yanlışlar ve Doğrular

Güzellik

cilt_bakiminda_dogru_ve_yanlislar
Günümüz kadını için cilt bakımı vazgeçilmezler arasında yer almakta. Yalnız iş, öyle arkadaş tavsiyesiyle, etraftan duyduklarınızla olmuyor. İyisi mi siz yazımızı okuyup, verilerin doğrularını öğrenin. Bedendeki en büyük organ cilt ve hususiyetle de bayanlar cilt bakımıyla son derece alakalı. Yalnız bu konuda nelerin yapılması ve nelerin yapılmaması gerektiğine ilişkin o kadar çok söylenti mevcut ki, durumu açıklığa kavuşturalım istedik. Çoğu kadın, ne şekilde bir deri bakımı uygulayacağı hususunda çok mantıklı düşünceler öne sürse de, iş uygulamaya gelince, yapılanlar söylenenlerden değişik olabilmekte.

Yüzümü su ile yıkıyorum. Bu sebeple de toniğe ihtiyacım yok.
Yüzünüzü suyla yıkamanızda herhangi bir problem yok. Hatta cildinizi bir sütle temizledikten sonrasında, yüzünüze bir su çarpmanızda da sakınca yok. Sıkıntı, cildinizin tahmini 5.5 seviyesinde ph seviyesine sahip olarak bulunması. Halbuki bu oran suda, oturduğunuz bölgeye ve kullandığınız suyun sertliğine göre, 9.5 e kadar çıkabiliyor. Tonik ise, cildinizin asit seviyesini normale döndürüp, dengeyi sağladığından, su kullanarak bu dengeyi tekrar bozmuş oluyorsunuz. Piyasada satılan tonikleri daha itinalı inceleyip şahsınıza münasip bir tanesini seçebilirsiniz.

Akşam kremim, gündüz kremimden daha yoğun olmalı.
Bu şahsi seçeneğe bağlıdır. Bir takım bayanlar akşam kullandıkları ürünün, günlük olarak kullandıklarından daha ağır olmasını isterler fakat aslına bakılırsa daha yoğun bir kreme gereksinim yoktur. ihtimal dahilinde gündüz kullandığınız kremden daha değişik özelliğe sahip bir ürünü seçebilirsiniz, örneğin sıkılaştırıcı, veya yaşlanmayı geciktirici ürünler gibi. Fakat bunları da hafif ürünlerden seçebilirsiniz. Hem böylelikle sanki yastığınız yüzünüze yapışacakmış gibi bir kalıt da bırakmaz.

Gündüz ve akşam ürünlerim değişik olmalı.
Bu yanlış bir bilgidir. Eğer cilt probleminiz yoksa, tek yapmanız lazım olan bunu korumak için cilt bakımı yapmanız. Kullandığınız ürünleri de günde iki defa kullanabilirsiniz. Bir takımı spf ihtiva eden ürünleri akşam kullanmak istemez fakat aslına bakılırsa bunda problem yoktur. öteki alternatif de spf içermeyen bir nemlendirici kullanmak ve gündüzleri de güneşten koruyan bir ürünü de bunun üstüne sürmektir. Fakat maksat az üründe çok iş başarmak, işinizi kolaylaştırmaksa, 2. alternatif size çok yardımcı olmayacaktır.

Akşam cildime bir şey sürmezsem, cildim nefes alabilir.
Bu düşünce ağır akşam kremi kullanmakla alaka rivayete dayanır. Bir takım cilt bakım uzmanlarına göre, akşam cildinizi temizledikten sonrasında, farklı bir mamül sürmezseniz, cildiniz kendi dengesini bulmakta. Bu noktada kendinizin ne şekilde hissettiği mühimdir. Cildinizi temizledikten sonrasında, yüzünüze bir şey sürmeniz lazım olduğunu hissediyorsanız, sürün. Tersi durumunda sürmeseniz de olur. Yalnız şunu da unutmamak gerek ki, geceleri cildin kendisini yenilemesi için ideal bir zamandır. Bu zamandan faydalanmak iyi olabilir.

Temizleyicim, göz makyajı temizlemekte de kullanılmakta. Bu sebeple ayrı bir mamül kullanmıyorum.
Eğer çok az makyaj yapıyor, veya kullandığınız temizleyicinin makyajınızı nazikçe ve bütünüyle temizlediğini düşünüyorsanız, o zaman sıkıntı yok. Bir takım ürünlerin formülü, ayrıca bir göz makyajı temizleyicisi kullanımına gerek bırakmayacak biçimde hazırlanmıştır. Fakat gözlerinizi tam manasıyla temizlemek için onları iyice ovalamanız gerekiyorsa, o zaman 2. bir ürüne gereksiniminiz mevcut. Cilt esnek olduğunda, onu çekiştirip durduğunuzda, zamanından önce kırışıklıklara sebebiyet vermiş olursunuz.

Su, cildimi kurutuyor.
Cilt tipiniz ne olursa olsun, su aslında cilt için iyidir. Kaçınmanız gerekense, suyun cildinizde tabii olarak kurumasıdır. Bu olduğunda, su buharlaşır ve cildinizde bulunan tabii suyu da yanında götürür. Bu da cildinizin gerilmesine neden olur. Yüzünüzü yıkayıp, kurular, münasip toniği kullanırsanız, sıkıntı kalmaz.

Çok sürekli olarak iyidir.
Cilt, bir üründen yanlızca belli miktarları kabul eder ve bunun fazlası buharlaşıp heba olur. Ürünün tümü cilde nüfuz etse, gerekenden fazlasının gidebileceği bir yer yoktur. Bu da, gözeneklerin tıkanmasına ve birikimlere neden olur. Bu sebeple ürünü az sürün. Fazlasına gereksiniminiz varsa ekleyebilirsiniz.

Göz kremi göz bölgesinin tamamına sürülmelidir.
Hiç de iyi bir düşünce sayılmaz. Göz kremi, yüz kreminden çok farklıdır. Cildin içine nüfuz etmez, yüzeye yayılmış olur. Sürülen miktar, bir pirinç tanesinden çok olmaması gereklidir. Üstelik de bu miktar, 2 göz için birden kullanılmakta olan miktardır. Gündüz, yanlız göz altına sürüp, akşam de bütün göz çevresine sürün. Bu durumun sebebi, gün içinde göz kremini bütün göz çevresine uygulamak, farınızın yayılmasına ve ince bir çizgi halinde iz bırakmasına neden olur. Eğer göz makyajı yapmadıysanız, o zaman bütün göz çevresine günde iki defa uygulayabilirsiniz. Yalnız kullandığınız ürüne dikkatte bulunun. Eğer bütün göz bölgesi için üretilmemiş ve test edilmemişse, şiş gözlerle uyanabilirsiniz.

Vazelin ve bebek yağı muhteşem makyaj temizleyicilerdir.
Gerçek şu ki, oldukça etkilidirler fakat onları kullanmak hiç de iyi bir düşünce değildir. Petrol bazlı olduklarından suyla parçalanmazlar. Bu sebeple de göz üstünde tabaka bırakırlar. Bu da gözünüzdeki makyajın akmasına neden olur. Bunun yerine yağlı bir göz makyaj temizleyicisi kullanın. Bunlar suyla çözüldüklerinden bu çeşit problemlere neden olmazlar

Vazelin ve bebek yağı muhteşem nemlendiricilerdir.
Yanıt yine hayır. Bu ürünler tuzak misalidir. Eğer cildiniz kurumaya meğilliyse, denize/havuza girmeden evvela vazelin sürebilirsiniz, bu manada iyi bir bariyer vazifesi görür. Vazelin sizi katı rüzgarlardan ve soğuktan da korur fakat kesinlikle nemlendiricinin üstüne sürülmelidir. Bebek yağı, bebeklerin nemli cildine sürülüp, bu nemi sabitlemek için üretilmiştir. Vazelin veya bebek yağını nemlendirici yerine kullanırsanız, cildi bloke eder. Bunun neticesinde da cilt kendi lipitlerini ve nemini üretemez hali alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.