Cilt Bakımının Önemi ve İncelikleri

Güzellik

Cilt-Bakiminin-onemi-ve-incelikleri
İlk Önce Cilt Temizliği
Şöyle bir düşünün uzun bir tatilden evinize gelmişsiniz. İlk ne yapar hanımlar. Bavullar bir yere dahi yerleşmeden hemen yüzeysel bir temizlik başlar Cildimiz içinde aynen durum geçerli. Cilt Bakımımızda ilk dikkat etmemiz gereken nokta düzenli günlük cilt temizliğidir. Bunu sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez yapıp sonrada tonikle silmek olarak yapabilirisiniz. Elbette ki tonik ile temizledikten sonra cildinize uygun günlük bakım kremini sürmeyi asla ihmal etmeyin.

Cilt temizliğini ister makyajlı olun ister makyajsız olun mutlaka günlük yapmaya özen göstermelisiniz. Bunun sebebi cilt yüzeyinde gün içinde oluşan yağ tabakasının ve oluşan birikimlerin alınması içindir.

Cilt Kremleri
Bir üst paragrafta da belirttiğim gibi krem cilt bakımında olmazsa olmazlardandır. Ancak bunu yaparken bilinçli yapmalıyız. Cilt tipinizi çok iyi bilmelisiniz. Bunu en iyi öğrenme şekli en yakın derma kozmetik satan bir eczaneden öğrenebilirsiniz. Ya da dermatolog doktora giderek bu konuda extra bilgi alabilirsiniz. Zira yağlı ciltlere çok fazla krem önerilmez. Bakım yaparken çoğunlukla losyonları veya jelleri tercih etmelisiniz. Kuru ciltlerde ise kremleri tabiî ki. Bunun sebebi kremler %40-50 oranında fazladan yağ jeller ise %10-15 oranında yağ içerir. Tüm bunların hepsine genel olarak temizleme sütü deniliyor.

Bunlar ne işe mi yarıyor? Hemen akıllara bu soru gelebilir, yada düzenli kullanıyorsanız eğer neden kullandığınızı bilerek kullanmakta her daim fayda vardır. Temizleme sütleri kıl diplerinde olan ” cilt yağ salgısını” ki buna “sebum” denir ve bu salgıya yapışmış olan dış etmenle bulaşmış olan kirlerin ve yapılan makyajın temizlenmesinden sonra dahi kalan makyaj artıklarının temizliği için kullanılır.

Kullanılan temizleme sütü az önce bahsettiğimiz artıkları, erimeyen ve temizlenmesi daha zor olan keratin gibi pullu birikimleri ise tonik yardımı ile temizlersiniz. Tüm bunları uygularken göz çevresine azami dikkati göstermeniz gerekmektedir. Çünkü bu bölge çok narin bir yapıya sahiptir. Bunun içinde göz çevresi için özel temizleme sütü tercih edilmelidir.

Özel Yüz Temizleme Kumaşları
Bunlar mikrofiber den yapılmadır. Normalde günlük temizliğinizi süt ve tonik ile yaptıktan sonra dahi bu özel temizleyici kumaşlarla yüzünüzü sildiğinizde ciltten halen temizlenecek kir ve artıkların çıktığını fark edersiniz. Çok fazla tercih edilmeseler de kullanılması fazladan bir temizliğe faydası olur.

Tonik Neden Kullanılır?
Günlük Cilt bakımı yapılırken tonik cilt bakım uzmanlarının asla vazgeçmediklerindendir. Bunun sebebi ciltteki artıkları krem veya losyon ile aldıktan sonra suda erimeyen dediğimiz pullanmaları ve keratin yapılarını tonik ile temizlersiniz.

Tonik; krem ve solüsyonlardan farklı olarak hazırlanmış özel yapıdaki solüsyonlardır. Muhteviyatı su ve alkolden oluşmaktadır. Bazı toniklere kokulandırmak amaçlı güzel kokular ilave dilebilir. Tonik seçerken az alkol içerenleri tercih etmenizi tavsiye ederim.

Toniğin başka bir faydası ise gözenekleri açmasıdır. Gözeneklerimizin kas yapısı yoktur. Yani sıkışıp açılması mümkün değildir. Bundan dolayı dış etkilerle gelen kir ve makyaj artıkları gözenekleri tıkar ve cildin hava alamsını engellerler. Tonikler bu parçaların gözeneklerden temizlenmesi için kullanılır. Burada bir uyarıda bulunmak isterim tonik cildi tahriş biraz tahriş ettiği için gözenekler kısa süreliğine sıkılaşır. Bir süre sonra eski halini alır.

Temizlik Losyonu Kullanılmasa Olur mu?
Cevap: HAYIR. Cilt temizleme işlemi esnasında kullanılan ürünler yüzünden cildin pH değeri değişir. Bunu tekrardan eski haline getirmek için kullanılması gereken ürün ise Toniklerdir.

Peki Temizleme Sütünü Nasıl Temizlerim?

En iyi yöntem su kullanmaktır. Ancak bazı durumlarda yani çok çok kuru ciltlerde bu nasıl temizlenir diye soracak olursanız bunu için bir makyaj pamuğu kullanabilirsiniz.

Cilt Kremimi Nasıl Seçmeliyim?

Bunun cevabı cilt tipinizde gizli. Ancak her şeyden önemli olan asıl amaç cilt nemlendirme. Eğer ki genç yaşlarda cildiniz yeterince nem aldıysa ve bunu muhafaza ediyorsa biraz şanslısınız demektir. Bu tür ciltlerde cilt kırışıklıları daha geç yaşlarda kendini göstermeye başlar. Yağlı ciltler için “Yosun Bileşenli Kremleri” kullanmak en iyisidir. Kuru ciltlerde ise “Meyve Asitli Kremler” en etkili çözümü verir. Eğer ki yaşınız 30 u geçmiş ise cilt hücre yenilenmesine yardımcı olan kremleri kullanmanızda fayda var demektir. Genç yaşlarda anti-aging kremlerini asla tavsiye etmiyoruz. Bu tarz ürünlerin erken yaşta kullanılmaya başlanması cilt alerjilerinin başlamasına ortam hazırlayabiliyor.

Sizler için en sık sorulan Cilt Bakımı ile ilgili soruları derlemeye çalıştık. Cilt Bakımı ile ilgili bilgi ve görüşlerinizi yorum olarak bizimle paylaşırsanız çok seviniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.