Cilt Bakımının Yıldızları Gece Kremleri

Güzellik

krem
Eğer cildinizin daha uzun yıllar gergin,pürüzsüz ve kırışıksız korumak istiyorsanız, gündüz bakımınızın yanı sıra gece bakım kremlerinizi asla ihmal etmemelisiniz.

Biliyor musunuz, aslında “güzellik uykusu “nun kelime anlamının ardında çok daha önemli şeyler var. Geceleri cilt me­tabolizması daha fazla çalışıyor dolayısıyla günün verdiği zarar­lar, UY ışınları ve cilt yüzeyinde biriken kir gece temizleniyor ve cildin üst katmanındaki hücreler yenileniyor.

Ayrıca geceleri cildin kan dolaşımı gündüzden daha yoğun oluyor, işte bu yüz­den cildinizin gece bakımına özellikle önem vermeniz gereki­yor. Ye bu konuda size cilt tipinize özel etkili gece kremleri yar­dımcı oluyor.

Eğer cildinizin daha uzun yıllar gergin, pürüzsüz ve kırışıksız görünümünü korumak istiyorsanız, gündüz halamınızın yanı sıra gece bakım kremlerinizi asla ihmal etmemelisiniz. Bunun en önemli nedeni, cildin gün boyunca onu koruyucu hidrolipid filmini dengede tutma çabalarıyla haşır neşir olmasıdır. Cildiolumsuz dış etkenlerden koruyan bu film geceleri ye­rini yenilenme programına bırakıyor.

Son araştırmalar, cilt fonksi­yonlarının gün içinde değişiklik gös­terdiğini ortaya koyuyor. Örneğin, akşam 18.00′den itibaren cilt metabolizması daha yoğun çalışmaya başlıyor. Saat 23.00′den iti­baren de cildin kan dolaşımı, yenileme ve ta­mir etme çalışmaları doruk noktasına ulaşı­yor. Saat sabah 04.00′e kadar ciltteki hücre bölünmesi gündüze oranla çok daha hızlı ger­çekleşiyor. Aynı zamanda bakım ürünlerini al­ma açısından da cilt geceleri daha uygun oluyor. Bunun yanı sıra yağ ve su bazlı maddelerin bu sa­atlerde cilde ulaşması mümkün olabiliyor. Kısacası, cildin özel­likle gece bakımıyla ve kendini korumasını ve yenilemesini sağ­layabilmesi uyku saatlerimize denk geliyor.

Gece kremleri nasıl etki ediyor ?
Gece için üretilmiş özel kremler öncelikle içeriklerindeki özel maddelerin zenginlikleriyle öne çıkıyor. İşte onları bile­şimlerinde hafif kıvamlar ve ışın koruması içeren gündüz ba­kım kremlerinden ayıran en önemli özelliklerinden biride bu zaten. Cilt, özellikle geceleri bakım yapan ve yenileyici destekli maddeleri almaya daha meyilli olduğundan, gece bakım krem­leri bu maddeler yönünden daha zengin içerikli oluşlarıyla dik­kat çekiyorlar. Cildin doğal fonksiyonlarının da desteğiyle etkilerini ortaya koymaları kolaylaşıyor. Genellikle yağ bileşeni yö­nünden gündüz kremlerinden ayrılan gece kremleri, cildin kendini yenileme mekanizmasını destekleyen bakım yapan maddeler yönünden de gündüz kremlerinden ayrılıyor. Normal olarak hassas ciltlerde alerjik olabilen UV ışınlarına karşı koru­yucu filtre içermezler. Bu yüzden de gündüz kullanımı önemli olan bir bakım kremini gece kullanmak kesinlikle doğru değil.

Hangi cilde hangi krem ?
Gece kremleri, gündüz kremlerinden daha yağlı oldukları için, gece ve gündüz kremlerini aynı markanın ürünlerinden seçmek önem taşıyor. Kozmetik markaların birçoğu gündüz kremine uygun her cilt tipine gece bakımı sunuyorlar. Kural olarak 20 yaşında itibaren her kadının uykuya yatmadan önce gece kremi kullanması öneriliyor. Eğer kuru bir cilde sahipse­niz, cildinize gece ihtiyacı olan nemi bolca vermeniz gerekiyor. Buna karşın cildinizin yağlı olduğunu düşünüyorsanız o za­man, yağ bakımından zengin krem kullanmaktan kaçınmalısı­nız. Bu cilt tipinin ihtiyacı nem ve yağ oluşumunu engelleyen ürünler onun için doğru seçimdir. Her ikisinin karışımı ise adı üzerinde karma cilt tiplerinin en büyük ihtiyacıdır. Bu cilt tipi özelikle T bölgesindeki fazla yağ üretimiyle dikkat çeker. Ya­naklar genellikle kuru ve hassastır. Eğer karma bir cilt tipine sa­hipseniz, o zaman yanaklarınızda zengin içerikli gece kremi kullanırken, burun, alın ve çene bölgesinde hafif nemlendirici­ler kullanmanızda fayda var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.