Cilt Lekeleri Tedavi Yöntemleri

Sağlık

Cilt Lekeleri
Pek çoğumuzun yaşadığı sorunların başında cilt lekeleri geliyor, peki ama cilt lekelerinden nasıl kurtuluruz, cildimizi nasıl temizlemeliyiz. Gelin bu konulara birlikte bir göz atalım.

Cilt lekelerini aşağıdaki gibi başlıklar halinde toplayabiliriz.
Gebelik Lekeleri
Yaşlılık Lekeleri
Güneş Lekeleri
Akne (Sivilce ) Lekeleri
Çiller

Cilt Lekeleri Neden Oluşur ?
Genel anlamda bakacak olursak; güneş ışığı Cilt Lekelerinin oluşumunda ve artmasında en etkili faktördür.Cildimizi güneş ışığının zararlı etkilerine karşı her zaman korumalıyız.Yalnızca yaz dönemlerinde değil, diğer mevsimlerde de güneşin zararlı ışınlarından korunmak için düşük faktörlü koruyucu ürünleri kullanmalıyız.Bu hem cilt lekelerinin artmaması hemde yeni oluşacak lekelerden korunmak için unutulmaması gereken bir adım.Güneş koruyucu ürünlerini kullanırken etkilerinin 3-5 saatte yitireceğini unutmamalı ve gün içerisinde tekrar etmeliyiz.

Cilt Lekelerinde Uygulanan Tedavi Yöntemleri
Cilt lekelerinde uygulanacak tüm tedavi şekillerinde, koyu renk tenine sahip kişilerde dikkatli olmak gerekir.Koyu tenli kişilerde tedavi sonrası yan etki çıkma olasılığı daha fazladır.Ayrıca lazerle tedavi yapılacaksa kış ayları tercih edilmelidir.

Tedaviden öncede sonrasında da yüksek koruyucu faktörlü güneş kremleri mutlaka kullanılmalıdır.Lazerle yapılan leke tedavilerinde leke giderici ürünleri kullanmak da sonuç almanızda etken olur.Elbette tüm tedavi işlemlerinizi uzman doktorlar tarafından yaptırmak, sizin sağlığınız açısından çok fazla önemlidir.Ortamın hijyen olması ve tedavinin uzmanlar tarafından klinik ortamlarda yapılması gerekir.

Lazerle Tedavi
Tedavinin süreci ; hastanın cilt tipine , lekelerin koyuluğuna ve uygulanan yönteme göre değişebilir.Yinede günümüzde uygulanan leke tedavileri içerisinde, en etkili ve hızlı sonucu lazer leke tedavisi uygulamaları verir.

Cilt renginin açık olması koyu tenlilere göre oldukça avantajlıdır.Tedavi süresi daha çabuk olur.Güneş lekeleri ve yaşlılık lekeleri tedaviye hızlı cevap verirken ,gebelikte oluşan lekeler daha zorlayıcı olabilmektedir.

Kimyasal Peeling
Kimyasal peeling de amaç cildin yenilendirilip canlanmasıdır.Güneşten zarar görmüş cilt için de, oluşmuş çizgilerin hafifletilmesinde ve sivilce lekelerinde de, rahatlıkla uygulatabileceğiniz bir yöntemdir.

Cildin soyulup yenilenmesi için deri üzerine uygulanan kimyasal solüsyonlar dermotolojik uzmanlar tarafından yapılmalıdır.Kimyasal peeling uygulamasından sonra cilt yenilenir, daha canlı ve yumuşak sağlıklı bir görünüm elde edilir.

Medikal Tedavi
Cilt rengini açmak ya da soymak için, sorunlu bölgeye bazı medikal ilaçlar kullanılır.Uzun süreli bir tedavi yöntemidir..Renk açıcı için hidrokinon,kojik asit,askorbik asit tek tek veya karıştırılarak uygulanır.Soyucu özellikteki ilaçlar ise retinoik asitler ve meyve asitleridir.Cildin daha derinine nüfuz eder.Sonuç alma süresi uzun olabilir.

Kriyoterapi (Cryotherapy )
Uygulamada amaç, lekenin dondurularak yok edilmesidir.Sıvı azot ve karbondioksit kullanılarak yapılır.Uygulama sonrasında kızarıklık,su toplanması ve ciltte kabuk tutma olabilir.Daha sonra taze ve canlı bir deri ortaya çıkar.

Dermabrazyon (Aşındırma )

Deri yüzeyindeki pürüzler ve herhangi bir şekilde oluşmuş oyuklar, çıkıntılar için uygulanan, üst deriyi zımparalayarak soyma işlemidir.Soyma işleminden sonra deri kabuk bağlar ve 1-2 hafta içinde kabuk döküldüğü zaman daha canlı, gergin ve düzgün bir cilt ortaya çıkar.Kesinlikle steril bir ortamda ve konunun uzmanları tarafından yapılmalıdır.

Mikrodermabrazyon
Mikrodermabrazyon ; cildin yüzeysel tabakasını zarar vermeden soyma işlemidir.Mikrokristaller püskürten yüksek basınçlı tıbbi cihazlarla yapılır.Soyma işlemi sonunda daha sağlıklı bir cilt ortaya çıkar.Lekelerin durumuna göre 6-8 seans sonunda sonuç alınabilir.Daha canlı ve sağlıklı bir cilde sahip olursunuz.

Tüm leke tedavilerinin tıbbi ortamlarda yapılması sizin sağlığınız için önemlidir.Yaz aylarını doktorunuzda önermeyecektir.Güneşin zararlı etkilerinden cildinizi korumak için mutlaka koruyucu ürünler kullanınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.