Deniz Suyunun Mucizevi Faydaları

Sağlık

denizsuyu
Denizin bize sundukları saymakla bitmez. Sadece seyretmesi bile bütün sorunları alıp götürüyor. Her renginde başka bir dünya gösteriyor bize. Kendi başına bir terapidir deniz; sesi, suyu, kokusu, soluduğumuz havaya kattıkları, sunduğu mahsülleri, güzelliği, rengi, dalgası, kısacası her şeyi ile.

Kozmetikte ve ilaç sektöründe deniz suyunu, tuzunu ya da yosun özünü sıkça duyar olduk. Sıcak deniz su ile yapılan özel “talassoterapi” uygulaması ile metobolizmayı hızlandıran, yağ yaktıran bakım kürleri de gittikçe popüler oluyor.

Deniz suyunun ve denize girmenin faydaları saymakla bitmiyor.

Cildimizden ruhumuza olan etkilerine kadar işte denize girmenin faydaları…

– Tıbbın babası Hipokrat, balıkçıların ellerinin sık sık oltayla kesilmesine rağmen hiçbir zaman enfeksiyon kapmadığının farkına varır ve buradaki etkenin deniz suyu olduğunu keşfeder. Fransız biyolog Rene Quinton deniz suyunun kan plazmasıyla aynı öğelere sahip olduğunu ortaya çıkarır ve tedavi edici özelliğini bilimsel olarak kanıtlar.

– Deniz suyu, kan plazması gibi, 104 ana element ve mineral içerir. Cildin gözeneklerinden nüfuz eden deniz suyu dolaşım sistemine giriyor ve vücut fonksiyonlarını dengeler. Bu nedenle denize girmek vücut için son derece faydalı hatta ısıtılmış deniz suyuna girmek bu etkilerin daha da artmasını sağlar.

– Deniz suyu, sadece fiziksel hastalıklara deva olmaz. Birçok psikolojik rahatsızlığa da şifa olabilir. Anksiyete, depresyon, sinirlilik, agresiflik, ruhsal bozukluklara, içeriğinde bulunan magnezyum, brom, lityum maddeleri etkisi ile tedavi etmektedir. Çünkü bu maddeler, beyindeki melatonin ve serotonin seviyesini dengelemektedir. Böylece mutluluk ve huzur verir.

– Saçların kepeklenmesini önler.

– Sivilcelerin kurutulmasında ve siyah noktaların temizlenmesinde son derece etkilidir. Deri soyulmasına zemin oluşturduğu için daha sağlıklı ve güzel ciltlere kavuşturmaktadır. Bu yüzden estetik ve güzellik merkezlerinde deniz suyu kullanılmaktadır.

– Mantar gibi olumsuz etkenlerden vücudu arındırır. Özellikle erkeklerin korkulu rüyası ayak kokusu ve ter kokusunu giderme de başarılıdır.

– Son zamanlarda diş sağlığına çok önemli katkısı olduğu ortaya çıkmıştır. Diş ağrısı esnasında deniz suyu, ağızda gargara yapıldığında ağrıyı gidermektedir. Ağızda bulunan yaraların çabuk iyileşmesini sağlamaktadır.

– Deniz suyu, araştırılmalar neticesinde insan kanında bulunan içeriklere en yakın sıvı olduğu ortaya çıkmıştır. Kalsiyum karbonat, sülfat, potasyum klorür ve sülfat, magnezyum klorür, magnezyum sülfat içerimesi şifa özelliği kazandırmaktadır.

– Deniz suyunda bulunan iyot (deniz tuzu) bağışıklık sistemini geliştirir ve tiroid aktivitesi artırır. Büyük bir doğal antiseptik olan deniz suyu önemli derecede enfeksiyonlara karşı , bakteri ve mikrop öldürmek için vücudun direncini artırır.

– Deniz suyu eski çağlardan bu yana tıp alanında sıklıkla kullanılmıştır. İnsan vücudu bünyesinde yer alan 84 maddeyi bünyesinde barındıran su, vitamin deposu özelliği taşımaktadır. Mineral tuzları, amino asitler ve eser elementlerden oluşan deniz, doğal tedavi yöntemidir.

– Her suya girdiğinizde, denizin kendi büyük elektromanyetik enerji alanının içinde hissedersiniz ve doğal olarak enerji sisteminizi şarj etmenizi ve tekrar dengelemenizi sağlar. Bu çok belirgin bir biçimde, detoks ve yenileme sürecine katkıda bulunur.

– Ayrıca deniz kıyısındaki hava, kanın ve dokuların temizlenmesine ve atılımın hızlanmasına yardımcı olan negatif iyonlarla yüksek oranda yüklüdür.

– Denizdeki dalga hareketleri ve akıntıların ritmik etkisi, masaj banyoları ile ilgili olarak bahsedilen sağaltıcı etkinin benzerini vücuda uygular. Vücudun maruz kaldığı bu hareket de çok etkili bir masaj niteliğindedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.