Deri iltihaplalarına karşı mucizevi iksirler

Sağlık

hassas-cilt
Tahriş sonucu deri üzerinde iltihap oluşabiliyor. Uzmanlar egzamadan farklı olan bu rahatsızlıktan kurtulmak için at kestanesini öneriyor.

Deri üzerinde belli bir nedene bağlı olarak oluşan iltihaplara deri iltihabı deniyor. Ancak bu iltihaplanmayı egzama gibi diğer deri hastalıklarından ayırmak gerekiyor. Uzmanlar, iltihabın oluşmasının çeşitli nedenlere bağlı olmakla birlikte, deriye temas eden maddelerin çeşitliliği; fiziksel tahriş, deterjanlar, kuvvetli asit, yağ ve sabunlar olarak açıklıyor.

Alerjik tahriş ise penisilin, çiçekler, bazı kumaşlar, kozmetik ürünleri ve bazı boyalar sonucu oluşuyor. Dermotoloji uzmanları ise bu tür rahatsızlıktan kurtulmanın mümkün olduğunu belirtiyor. Deri üzerinde oluşan iltihaplardan kurtulmak için bitkisel kürleri öneriyor.

İşte o mucizevi iksirler:

– Bir miktar at kestanesini ufaladıktan sonra bir litre suyun içine katıp süzün. Ardından süzgeçte kalan parçaları havanda iyice ezin. Sonra tekrar suyun içine atın. Bir taşım daha kaynatın. Tekrar süzdükten sonra elde edilen karışım ile iltihaplı bölgeyi sarın.

– Bir fincan kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı taze ısırgan otu katın. Demlendikten sonra süzüp günde bir öğün için.

– Bir litre suyun için üç çorba kaşığı çuha çiçeği kökü katın. Kaynattıktan sonra süzün. Gazlı bezi elde edilen suyun içine batırıp iltihaplı bölgeyi sarın.

– Bir litre suyun için üç çorba kaşığı ebegümeci katın. Kısık ateşte kaynatın. Süzdükten sonra, gazlı bezi suyun içine batırın ve iltihaplı bölgeye sarın.

– Bir miktar çıban otu çiçek salkımlarının saplarını yıkayın. Kurumadan mikserden geçirip sıkın. Elde edilen öz sudan günde iki defa tüketin.

– Bir litre kaynar suyun içine ince kıyılmış dulavrat otu kökünden bir tatlı kaşığı katın. Bir gece bekletin. Daha sonra iltihaplı bölgeyi yıkayın.

– Soğuk suyun içine iki tatlı kaşığı ince kıyılmış koyungözü katın. Sekiz saat bekletin. Sonra su ile iltihaplı bölgeyi yıkayın. Kalan posa ile de kompres yapın.

– Bir miktar taze pelin yaprağını yıkayın. Kurumadan mikserden geçirin. Elde edilen öz suyu günde iki defa bir çay kaşığı kadar tüketin.

– Bir litre suyun içine ince kıyılmış üç çorba kaşığı lahana katın. Kaynattıktan sonra süzün. Elde edilen lahana posasını iyice ezin. Sonra gazlı bez ile iltihaplı bölgeyi sarın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.