Diyet yaparken yanlış yöntemlere başvurmayın

Diyet

diyet-yapmak
Herkes kendine göre sebeplerden diyet yapmak, zayıflamak ister. Kimi kilo alma korkusu yaşar, kiminin acil kilo vermesi gerekir, kimi ise artık kilolarıyla başa çıkamamaktadır.

Bu süreçte yanlış yöntemlere başvurmamak için sizi size anlatmak istedim.

Bakalım neler isteniyor ve hangi konularda yanlış yapılıyormuş birlikte görelim.
Diyet grupları
– Her bulduğu diyeti uygulayıp hızlıca kilolarından kurtulmak isteyenler

Ülkemizde maalesef bu tür diyetleri uygulayan kitlemiz oldukça fazla. İnsanlar bu diyetleri neden uyguluyor diye düşündüğümüzde ilk sebebi uzun sürede biriktirdiğimiz yağ depolarına artık tahammül edememe ve bunlardan hızlıca kurtulma isteği, ikincisi ise genelde erkeklerde rastladığımız hızlıca kilo verme amaçlarının daha sonra lezzetli yemekler ile tekrar buluşabilme arzusudur. Amaçlanan iki hedefin de sağlıksız olduğu bu beslenme davranışının sonunda bireylerde ‘yo-yo’ sendromu denilen hızla kilo verip diyet bırakıldığında verilen kiloların daha fazlasını alma durumuyla karşı karşıya kalınıyor.

Neden diyet bırakılıyor sorusunun cevabı ise şu şekilde açıklanabilir;

• Hızlı kilo verdiren diyetlerin kalorisi kişinin alması gerekenden çok daha az olduğu için zayıflasa dahi bir süre sonra açlığa tahammül edemeyip bırakmak zorunda kalıyor.

• Erkeklerin amaçlarına ulaşması ve istediği kiloya düşmesi sonucu tekrar yiyebileceği dönemi başlatmak amaçlı bırakılıyor.

• Karşılaşılan sağlık problemleri nedeniyle uygulanan diyetler yarıda kesilmek zorunda kalınıyor

• Çok nadir de olsa bu diyetlerin besin çeşitliliği açısından ne kadar az olduğunu, kişinin anlık kilo kaybı yaşayacağını, bu diyetlerin uzun sürede bir yaşam değişikliği yaratmayacağını fark edip diyeti sonlandırıp bir uzmandan destek alma amaçlanıyor.

Bu tarz ‘popüler diyetler’ kategorisine koyduğumuz diyetler piyasada her zaman olacaktır. Bunları uygulayıp uygulamama kararı tamamiyle size kalmıştır; ancak bu tarz diyetlerin uzun dönemde kalp hastalıkları, karaciğer, böbrek yetmezliği ve kanser hücresi oluşumu ve gelişimine neden oldukları bilimsel olarak ispatlandıkları için son maddede saydığım bu konuda bir uzmandan tavsiye alarak istediğiniz kiloya ulaşmak çok daha sağlıklı bir seçim olacaktır. Aman dikkat edin kilo kaybetmek isterken sağlığınızdan olmayın.

– Doğru diyetleri uygulayanlar ancak sonuç alamadığında diyete veda edenler
Bu grup yola doğru başlamış ancak yolu bitirememiş gruplardır. En büyük eksiklik burada motivasyondur. Kişi başlarda diyete çok hazır ve enerjiktir ancak kısa bir süre sabit kiloda kaldığı an tüm enerjisini kaybeder ve diyeti bırakır. Bu durumu ise özellikle bayanlarda sık yaşıyoruz nedeni ise hormonlarımız gereği duygularımızı erkeklerden daha fazla yaşadığımız için başta çok hevesli olurken herhangi bir problemle karşı karşıya kaldığımızda büyük bir hayal kırıklığı yaşıyoruz. Ancak unutmayın bayanlar, diyet işi sabır işidir. Bu yolda uzmanınızla birlikte yürüyeceksiniz. Önce kendinize, sonra karşınızdaki uzmanınıza güvenip bir ekip işi olarak istediğiniz kiloya, olmanız gereken sürede gelebileceğinizi benimsemelisiniz. Bu süreçte etrafınızdaki insanlara da dikkat etmenizi öneririm. Sizi destekleyen, sürekli enerji ve motivasyonunuzu arttıran insanlarla birlikte vakit geçirirseniz bu süreç daha rahat hale gelir.

– Son grubumuz: Başladığı işi bitirenler
Yapılan araştırmalarda kilo verme amaçlı diyet uygulayan bireylerin yanlızca %20’sinin kilolarını koruyabildikleri tespit edilmiştir. İşte bu oran son grupta yer alan kişilerin yüzdesidir. Maalesef ki diyeti uyguladıktan sonra kilo korunumu da bir diğer dikkat edilmesi gereken husustur. Peki bu kadar az bir oran varsa biz bunu nasıl başaracağız diye sorarsanız; beslenmenizden sevdiğiniz gıdaların hepsini bir anda değil de her hafta yavaş yavaş birini bırakarak devam edeceksiniz, ancak bu şekilde diyet kelimesini kaldırıp uygulanan programı sağlıklı yaşam değişikliği haline getirebilirsiniz. Diğer türlü tüm sevdiğiniz yiyeceklere bir anda veda ederseniz bu öğrenilmiş bir değişiklik olmaz ve çok kısa bir süre sonra kendinizi o besinlerin hepsini avuç avuç yerken bulursunuz. Şartları uygun hale getirdiğinizde kilo vermek çocuk oyuncağı olacak. İhtiyacınız olan şey motivasyon, doğru bilgiyi edinme arzusu, beslenme programınıza ve kendinize olan inançtır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.