Diyetin galibi erkekler

Diyet

diyet

Kadınlar kilo vermeyi karşı cinsten daha çok isteseler de, bu konuda erkekler daha başarılı görünüyor. Kadınları diyette en çok özel günler ve mutfakta geçirilen zamanın fazlalığı zorluyor. Erkekleriyse iş yemekleri ve bir şölene dönüşen futbol maçları…
Sağlıklı beslenmek ve ideal kiloda olup bu kiloyu korumak insanı şanslı kılıyor. Diyetisyenler Murat ve Aysun Gökçen, gardıropta bulunan her giysiyi giyebilmenin, bir mağazadan istediğini alabilmenin ya da yemeğe giderken diyet baskısı olmamasının insana verdiği mutluluğa dikkat çekiyor. Bunun yanında kilo alma korkusu taşınmaması, tatile giderken “Nasıl saklanacağım?” yerine “Nasıl dinlenip eğleneceğim?” türü planlar yapılması ve en önemlisi kilo verilmesi konusunda aile ve çevre baskısı olmadan özgürce hareket edilebilmesi de çok önemli görülüyor.

KİLO SORUNU KADINLARDA DAHA FAZLA
Kadınlar kilo sorunlarıyla erkeklerden daha fazla karşılaşıyor. İdeal kilonun ne olacağını bilememe (Sıfır beden olma hayali), mutfak kontrolü nedeniyle sürekli yiyeceklerle haşır neşir olma ve aylık hormonal dalgalanmalar yüzünden iştahın kontrol altına alınamaması gibi nedenler kadınların kilo sorunuyla sık karşılaşmalarına yol açıyor. Âdetten 1 hafta önce başlayan dönem, ‘premenstural tansiyon’ olarak adlandırılıyor. Gerginlik, sinirlilik, yorgunluk, baş ağrısı gibi belirtiler nedeniyle bu dönemde yeterli, dengeli ve düşük kalorili diyet uygulanmasının zor olduğunu belirten Murat ve Aysun Gökçen, bu nedenlerle erkeklerin kilo vermesinin daha kolay olduğunu söylüyor. Kadınlarda âdet kanamasının başlamasına yakın metabolik hız artışı iştahta da artışa neden oluyor. Özellikle karbonhidrat ve şekerli besinlere duyulan ilgide görülen artış dikkat çekiyor. Bu durum, şeker düşmesinden de kaynaklanabiliyor.

DİYET MUTLAKA KİŞİYE ÖZEL OLMALI
Erkek metabolizmasının diyete daha hızlı cevap vermesi, erkeklerin kadınlara göre daha çabuk ve kolay zayıflamaları anlamına geliyor. Ayrıca iş ortamı nedeniyle daha düzenli yemek yemeleri ve yiyeceklere daha kolay ulaşmaları da erkeklere avantaj sağlıyor. Erkeklerin mutfağa girmeyip alışveriş yapmamaları da iştahlarını kontrol etmelerinde çok önemli görülüyor. Kadın ve erkeklerin metabolizmaları birbirinden farklı olduğu için hormonal ve biyolojik yapılarında da farklılıklar bulunuyor. Bu durum, 2 cinsin almaları gereken besin ve kalorilerin aynı olmadığına işaret ediyor. Aysun ve Murat Gökçen, “Kadın, erkek ya da çocuğa uygulanan diyetlerin daima kişiye özel ve kişinin yaşam şekline uygun olması gerekir” diyor.

KADIN NEDEN KİLO ALIR?
* Hareketsizlik
* Aylık hormonal dalgalanmalar
* Mutfak sorumluluğu
* Alışverişi üstlenmek
* Hâlâ gelenekselliğini koruyan beş çayları
* Abur cubur dolapları
* Eşlerinin tuzakları

ERKEK NEDEN KİLO ALIR?
* Hareketsizlik
* Yiyeceklere kolay ulaşabilme
* İş yemekleri
* Bol yemekli ve atıştırmalı futbol seremonileri
* İş seyahatleri
* Eşlerinin tuzakları

BUNLARI SOFRANIZDAN EKSİK ETMEYİN
* Su (İnsanın yüzde 70’i sudur ve bu nedenle su ihtiyacı çok fazladır. Ayrıca su mideyi doldurarak tokluk hissi de sağlar.)
* Salatalar (Vitamin ve mineral kaynağıdır.)
* Sebze yemekleri (Kıyma, bulgur, vb. besinlerle birleştiğinde bağışıklık sistemini güçlendirir.)
* Diyet yoğurt ve süt (Hem düşük kalori hem de protein ve kalsiyum kaynağıdır.)
* Tam buğday ekmeği (B kompleksi vitaminlerin en bol olduğu besindir.)

TATLI YEMEKTEN VAZGEÇEMEYENLERE 2 ÖZEL TARİF

DÜŞÜK KALORİLİ ARMUT TATLISI
1 adet armudu kabuklu olarak fırında veya mikrodalga fırında pişirin. Ortadan 2’ye bölüp çekirdeğini çıkarın. Kabuklu olarak bırakın. Bu arada 1 çay kaşığı toz tatlandırıcıyla 1 tatlı kaşığı bitter kakaoyu karıştırıp sıcakken armudun üzerine serpin. Tercihinize bağlı olarak sıcak veya soğuk tüketin.

ÇİLEKLİ BİSKÜVİ
6 adet çileği 1 çay kaşığı toz tatlandırıcıyla birlikte ezin. Bu karışımı diyet bisküvilerin üzerine yerleştirip tüketin.

MUTLAKA TÜKETİN

ENGİNAR-ÇİLEK-SEMİZOTU KOKTEYLİ
Malzemeler:
1 adet küçük boy soyulmuş enginar
6 dal semizotu
8 adet çilek

Hazırlanışı:
Tüm malzemeleri 1 çay bardağı su ilavesiyle blenderden geçirip tüketin. Bu lezzetli karışım sindirimi kolaylaştırır, karaciğeri destekler ve HDL kolesterolü yükselterek kalp-damar sağlığını korur.

KOLA YERİNE NANELİ LİMONATA
* Kuruyemiş yerine küçük küçük doğranmış karnabahar
* Kola yerine bol naneli diyet limonata
* Tatlı yerine meyveli yoğurt
* Meyve suyu yerine domates suyu
* Beyaz peynir yerine tofu
* Pirinç pilavı yerine bulgur pilavı
* Beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği tüketmeyi tercih edin.

ZAYIFLAMAK İSTEYENLER BU GIDALARDAN UZAK DURSUN
* Patates kızartması
* Alkollü içecekler
* Kuruyemişler
* Fazla yağ
* Meyve suları ve meşrubatlar
* Pastane ürünleri

ZAYIFLAMAYLA İLGİLİ DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR
* Sabahları aç karnına limonlu veya sirkeli su içmek.
* Beslenme programından ekmeği kaldırmak. (B vitamininden fakir beslenme sinir yaratır.)
* Sadece proteinle beslenmek. (Kalp-damar sisteminde risk yaratır.)
* Zeytinyağının düşük kalorili olduğunu zannetmek. (Zeytinyağının 100 gramında ortalama 900 kalori bulunuyor.)
* Meyveleri yemek üstüne tüketmek. (Et tüketiminden sonra meyve yemek etteki tüm demirin emilerek kana geçmesini sağladığı için kansızlığı önlüyor.)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.