Doğal doğum kontrolünü denemek için 9 neden

Anne - Çocuk

Doğal doğum kontrolünü denemek için 9 neden
Yaşamlarının her alanında organik olana yönelen insanlar için bile söz konusu doğum kontrolü olunca ilaçlar tercih ediliyor. Halbuki başka bir yol var. Hayvanlar alemindeki her dişinin kızışma dönemi gözle görülür. Buna insanlar da dahil.

Doğurganlık bilinci için çeşitli yöntemler bulunmakta. Evli bir çift olan Dr. John ve Evelyn Billings’in 1950lerde geliştirdiği Billings Metodu bunlardan biridir ve ay boyunca dişi mukus salgılarındaki değişiklikleri gözlemlemeyi içerir. Bu salgılar farklılık gösterir. Bir kez öğrendiğinizde farklılıkları görmeniz daha kolay olacaktır.

Basitçe, vulva açılışına bir parmağını koyarak, mukusun kıvamını gözlemleyip, o anda doğurgan olup olmadığını bilebilir. Metot oldukça kolay, güvenli ve bir kez öğrenince birkaç saniyenizi ayırmanız yeterli olacak. İşte doğal doğum kontrol yöntemine bir şans vermeniz için 9 sebep:

1- Hap kadar etkili, hatta daha fazla

Yıllardır yapılan çalışmalar Billing Metodunun yüzde 97.5’den yüzde yüze kadar etkili olduğunu gösteriyor. Çin’de yapılan ve 1000 kadın deneği olan araştırmada, düzenli olarak uygulanırsa metodun hamilelik riski sıfır olarak belirlenmiş. Yanlış uygulama sonucu hamilelik oranı yüzde 0.5. Yani hap ile kıyaslandığında yanlış uygulamada bile haptan daha az hamile kalma riski var.

2- Göğüsleriniz size kalacak

Hormonal doğum kontrolün göğüs kanseri riskini yükselttiği biliniyor. Mayo Klinik tarafından yapılan bir çalışmaya göre, çocuk sahibi olmadan önce dört yıl veya daha fazla oral kontraseptif alanların meme kanserine yakalanma riski %44 artıyor.

3- Libidonuz canlanacak

Libido düşüşü yaşayan kadınlara hormonal doğum kontrolü yöntemleri kullanıp kullanmadıkları sorulduğunda, alınan cevap sıklıkla olumlu yönde. Birçok bilimsel çalışma da hormonlara yönelik korunma metotlarının libidoyu olumsuz etkilediği yönünde.

4- Vücudunuzla daha uyumlu hale gelirsiniz

Doğurganlığınızla ilgili dış kaynaklar yerine bizzat vücudunuzun verdiği sinyalleri dinlemek ve fark etmek, genel olarak kendinize dair önsezilerinizi de geliştirecek. Açlık, uyarılma, yorgunluk, isteksizlik, hastalık gibi her turlu yoksunluğunuzu daha iyi anlayacak ve buna göre davranabileceksiniz…

5- Hormonlarınızı doğal ritmini ve döngüsünü koruyacaksınız

Normal hormonları ve akımlarını bastırmak kadın sistemlerinde hasara yol açar. Etkilerini ruh hallerindeki değişikliklerinden kilo alımına kadar hissedilir.

6- Kolay

Bize kadın döngülerinin çok karmaşık ve gizemli olduğunu düşünmemiz öğretildi, öyle ki doğurganlıkla başa çıkmanın tek yolu da harici bir cihaz veya hap olmalıydı. Dünya üzerinde milyonlarca kadın Billings Metot’unu kullanıyor. Endonezyalı bir ev hanımı olan Robin Lim, 2011’de gelişmekte olan ülkelerdeki her eğitim seviyesinden kadına metodu öğrettiği için CNN Yılın Kahramanı ödülünü aldı. Yöntem Çin hükümeti tarafından onaylanmış doğul kontrol yöntemleri arasında.

7- Ücretsiz

Kadın hakları aktivisti Sandra Fluke, doğum kontrolüne her yıl 1000 $ harcadığını iddia ediyor. Doğal doğul kontrol metodunun ise hiçbir ücreti yok.

8- Hamile kalmaya karar verdiğinizde işiniz kolaylaşır

Vücudunuzun doğal doğurganlık döngüsünü gözlemleyebilmek sadece doğum kontrolü için değil doğum için de işe yarayacak. Üstelik kullanmaktan kaçındığınız haplar yüzünden hormonal dengenizi bozmamış olacaksınız.

9- Paylaşılan bir sorumluluk halini alır

Çiftlerde her iki taraf da gözlem sürecine katılabilir ve birlikte altına girilecek bu sorumluluk samimiyeti arttıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.