Doğal Tedavi (Fitoterapi)

Sağlık

dogal-tedavi
Merhabalar güneşin dünyamıza dik olarak baktığı dik baktığında da tüm güzelliklerini bizim için ortaya serdiği, İnsanlara doğayı hissettirdiği kışın soluk buhranlı yüzünden coşkun ırmakların buğulu demlerine alıp götürdüğü günlere merhaba demek çok güzel olsa gerek. Bu günleri yaşarken de etrafımıza baktığımız anda birçok çiçek bir çok bitki ve çok çeşitli canlılar bizleri selamlamakta bizler de buradayız. Uyandık demekteler. Bu uyanış insanoğluna bir serzeniştir asıl olansa bu serzenişten ders ve dersler çıkarabilmektir.

Bizlerde doğanın bu akşına devinimine ses verenlerden olmak için yola çıktık. Sürecimiz geçmişimizle eşanlamlı olarak ilerlemek ve her yeni gün yeniliklere ayak uydurarak. Eskimeyen yeni sağlıklı yaşam ve tedavi yollarını kullanarak insan mutluluğuna ve yaşamsal kaliteye destek sağlayarak katkıda bulunmak. Doğal hazineleri hunharca kullananlara karşılık. Doğanın bize neyi ne kadar ne için ne şekilde verdiği bilincini yaygınlaştırıp. Maddi hayata manevi beraberlikler katarak huzura sebebiyet vermek adına sağlıklı bir nesle ve devamlılığa sahip ömürler için çalışmalar yapmak.

Doğal yaşamak ve doğal tedavi yolları hakkında günümüzün en büyük sıkıntılı yaklaşımı; bu işi gerçek kişilerin değil de yaptıklarını zannedenlerin insanları yanlış yönlendirmeler ve yetkin olmayan ellerle tedaviye başlamaları. İnsanları yanlış terkiplerle maddi manevi zora sokmaları. Asıl işi insanlara faydalı olmak onları dertlerinden uzaklaştırıp mutluluk kapısından içeri rahatlıkla girmelerini sağlamak olan geçmişi M.Ö yıllara dayanan ve dededen toruna gelişmeler katkılar yoluyla ilerleyen bir meslek olan doğal tedavi (FİTOTERAPİ) kişilerin maddi kazanç için çeşitli yollara başvurdukları bitkisel tedavi adı altında tedavi amacıyla kendilerine başvuranlar tedavi bulduklarını sanıp da tedavi olamayan örneklemeler günümüzde dezonformasyona neden olmuştur.

Dünya ya baktığımızda doğal tedavi yolları ilgili her geçen gün yeni bir gelişme ve yenilikler adına hareketler yapılmakta üniversiteler bu konularla ilgili yayınlar ve çalışmalar yapmakta iken. Ülkemiz henüz bu konuya gereken önemi verememiş bulunmakta.Yukarıda saydığımız özellikte insanlar da tedavi bekleyen hastalara umut dağıtmak ta yalan ve yanlış terkip ve yaklaşımlarla insanları umut fakiri duruma düşürmekle kalmayıp maddi yönden de kendilerini refah ve bolluk içerisine götürmekteler.

Sorun bu konuya hizmet edenlerin maddi kazanç elde etmesi değildir. Ancak ve ancak sürecin karanlık olan yanları bilgisizlikleri gün gibi aşikar olanların kendilerine unvan uyduranların ortaya koyduğu trajikomik durumdur. Ne söylemek gerekir? Nasıl söylemek gerekir? Ne neye ne kadar faydalıdır? Diye düşünmeden ortaya koyuverdikleri reçeteler insanları buhrana sürüklemektedir.

Öncelikli ele alınacak konu asıl olan konu doğal kaynaklardan ilaç sanayi de çokça faydalanmaktadır. Bilinmesi gerekense zamanı zemini ve yeri neyi ne zaman ne şekilde kullanacağını bilmektir. Bu da ancak Atadan gelen kaynakları bilimsel temeller ışığında harmanlayıp çıkan sonuçları test süzgecinden geçirerek sunuma değer bulunanı sunmak ve fayda olunduğunu görerek hareket etmektir en doğal yöntem budur. Hipotezler her zaman çürümeye mahkumdur.

Dolayısıyla dünden bugüne ağızlara sakız olan bitkisel tedavi dedikleri yalan ve yanlış bilgiler kulaktan dolma hatıratlarla doludur. Şu çok açık bilinmelidir ki; bitkiler tek başlarına hiçbir zaman şifa vermeye yetmezler doğru zamanda toplanıp doğru çeşidini ayıklayıp doğru terkipte kullanılması gerekmektedir. Ulu orta anıldığı gibi şundan şu kadar şu ile karıştılıp bu kadarla olabilecek bir tedavi şekli yoktur ve henüz üzerinde böyle bir çalışma yoktur.

Doğal tedavi yollarında Bitki ve doğada bulunan canlılardan (arı vs) den en etkili yolu ve tedavi sürecini destekleyip immün (bağışıklık) sistemi ayağa kaldıracak. En doğal en hızlı en güvenli kullanım şekli zamanında ve yerinde elde edilmiş doğallığın tamamen doğal yollarla uçucu yağlarının elde edilmesi, soğuk pres yağlarından faydalanılması ve aromatik sularını kullanmak yoluyla sorunu genele değil özele indirgeyerek tedaviyi şekillendirmek. Rahatsız etmeden rahatlamak. Doğal tedavi sürecinin en etkin gücüdür.

Bu gücü kullanmak ise toplumsal çerçeveden bakıldığında her bireyin hastalık ve sağlıklı yaşam da kullanmaya değer vereceği bu gücü kullanarak mutlu zinde bir hayata sürebileceği yaşam şeklidir. Asla gözden kaçırılmaması gereken bir hususta tedavi sürecine başlayıp tedaviyi aksatmamaktır. Aksatılmadan doru yerinde ve zamanında doğallık insan için en doğal ile savaşında insanoğlu için en hızlı en etkili en güvenli silahtır. Şu unutulmamalıdır ki Doğadan gelen ancak doğal olanla çıkar.

Bu meyanda bugün ki yazımız bir girizgah niteliği taşımaktadır. Yüzyıllardan öteye gelen bir sürecin temsilcisi olarak doğal yaşam ve sağlıklı kalma doğadan gelen hastalıklar sağlık ve sağlıklı kalmak.Yaşam kalitesini arttırmak adına paylaşımlar da bulunmak sizler adına sizlerden gelen istekler doğrultusunda yazılarıma devam edeceğim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.