Doğru Rimel Seçimi

Makyaj

rimel
Kirpiklerin tipine göre, ihtiyacı olan rimel tipi de değişir. Bu yüzden herkes kendi kirpik tipine göre bir rimel ve rimel fırçası seçmeli.

Düz ve Kısa Kiprikler
Düz kirpikler için yoğunluk etkisi veren klasik fırça ile daha uzun kıllara sahip spiral fırçanın bir arada kullanıldığı fırçalar uygundur.

Kısa kirpikler için özel kıvrık fırçalar kullanışlıdır. Bu fırçalar kirpikleri ağırlaştırmadan uzatarak belirgin hale getirir.

Düşük kirpikler için kauçuk, her kirpik telini tek tek ayıran ve yelpaze gibi açılmasını sağlayan fırçalar uygun olacaktır. Seyrek kirpikler için ise; kirpikleri kavrayarak boyarken hacim katan hafif “S” şeklinde fırçalar idealdir.

Sıkı kılları olan bir fırça kalınlaştırıcı özelliğe sahiptir. Kirpikleri tek tek boyar. Seyrek kirpikleri olanlar, bu fırçaları tercih etmelidir.

Rimeli Nasıl Kullanmalı?
Sadece üst kirpiklere uygulanan rimel çok daha sade ve hafif bir görüntü sağlar. Alt kirpiklere uygulandığında ise, daha yapay bir görüntü verir. Alt kirpiklerine de rimel sürmek isteyenler abartıdan sakınmalıdır. Uzun alt kirpikler isteyenler, yukarıdan hacim kazandırmak için yatay dokunuşlarla fırçayı kullanmalıdır.

Üst kirpiklere rimel uygulanırken ise, baş arkaya doğru kaydırılmalı ve ileriye bakılmalıdır. Rimeli kirpik diplerinden hafif bir zig zag yaparak, uçlara doğru hareketlendirmek etkiyi arttıracaktır. Çok doğal bir görüntüyü tercih etmeyenler, ilk kat kuruduktan sonra ikinci katı sürebilirler. Birbirine yapışan kirpikler, rimel kuruduktan sonra kirpik tarama fırçasıyla taranarak ayrıştırılabilir.

Dış kenarlarından hafif aşağıya doğru düşük göz yapısına sahip olanlar, dış uçlara fazla rimel uygulamamalıdır. Orta kirpiklere yoğunlukta sürülmesi, gözün düşük yapısını kamufle edecektir. İki gözü arasında fazla mesafesi olanlar, göz pınarlarına doğru rimeli yoğun bir şekilde sürebilirler. Tam tersi şekilde göz mesafesi birbirine yakın olanlarsa; rimeli orta kirpiklere ve dış uçlara yoğun, iç kısımlara da hafif sürmelidirler.

Mürdüm ve Lacivert Rimel
Yeşil ve mavi gözlere mor ve mürdüm çok yakışır. Gözün rengini daha fazla vurgular. Kahverengi gözler için ise lacivert renk iyi bir alternatif olacaktır. Yeşil ve bal rengi gözlerde ise kahverengi rimelin duruşu bir başkadır.

Rimel Zararlı Deildir.
Rimel uygulanırken; özellikle gün ışığında çok vakit geçirilecekse, fazlaya kaçmamak gerekir. Aksi takdirde yapay bir görüntü oluşacaktır. Çok koşuşturmacılı, nemli ve yağmurlu günlerde de waterproof (suya dayanıklı) rimel kullanmak uygun olacaktır. Hem tazelemek zorunda kalınmaz; hem nemde, yağmurda rimel akma sorunu olmaz.

Gözlük kullanan kadınların da yine çok uzun gösteren, yoğun ürünlerden kaçınması gerekir. Uzun kirpikler gözlük camına değerek rahatsız edecektir. Ok gibi ve kıvrık olmayan kirpikleri olanlar, ilk önce bir kirpik maşası kullanmalı, sonra rimel uygulamalıdır. Her gün kirpik maşası kullanıldığında, kısa sürede kirpikler istenilen forma girecektir.

Her gün rimel kullanmanın hiçbir zararı yoktur. Hatta, birçoğunun besleyici özelliği vardır. Önemli olan rimelin doğru kullanılmasıdır. Rimel temiz ve kuru kirpiklere uygulanmalı ve kesinlikle her gece temizlenmelidir. Lens kullananların da, lenslerini rimelden önce takmaları önemlidir.

Rimeller en çabuk yıpranan makyaj ürünlerindendir. Ayrıca çabuk kurudukları için daha bitmeden çöp kutusunu boylarlar. Sürmeden önce rimel fırçasını birkaç defa içine sokup çıkarırız. İşte rimellerin çabuk kurumasının en temel sebeplerinden biri de budur. Sıkıca kapatılmayan rimeller de kurur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.