Doğum sancısı çekmenize gerek yok

Anne - Çocuk

Doğum sancısı çekmenize gerek yok

Doğum sancısı çekmenize gerek yok

Doğum sancısı çekmenize gerek yok: İngiltere’de Obstetrik Anestezistler Derneği Başkanı Dr. Felicity Plaat, “Ağrı kesici ilaçlar kullanmadan normal doğum yapan kadın daha sağlıklı ve güçlü olur” görüşünü tartışmaya açtı.

The Sunday Times Gazetesi’ne konuşan Plaat, doğumda daha fazla acı çekmenin anne ve bebek açısından daha iyi olacağı inancının gerçeği yansıtmadığını savundu.

Pek çok anne adayının bu inanış nedeniyle epidural analjeziden (ağrısız normal doğum) kaçındığını belirten Platt, “Kullanılan ağrı kesici yöntemlerin anneye ya da doğacak bebeğe herhangi bir yan etkisi yok. Dolayısıyla anne adaylarının endişelenmesi, daha çok acı çekmeleri yersiz” diye konuştu.

Plaat, sözlerine şu şekilde devam etti: “Bazı toplumlarda ağrılı doğumdan kaçınmak utanılacak bir şeymiş gibi görünüyor. Doğuma giren kadınları ağrısız normal doğumdan korkmamaları için bilgilendirmek istiyoruz. Ağrı kesiciye ihtiyaç duyan kadınların epidural analjezi yöntemini utanarak değil gurur duyarak kullanması gerekiyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.