Egzersizden sonra ne tüketmeli

Egzersiz

kol-egzersizi
Düzenli olarak spor yapan kişilerin harcadıkları enerjiyle doğru orantılı olarak acıktıklarını gözlemlemişsinizdir. Yapılan egzersizin hakkını vermek için doğru besinlerden yardım almanızda fayda var. Eğer spor yaptığınız yer bir spor salonuysa ve bu salon bir alışveriş merkezindeyse çıkışta zararlı şeyler tüketmemek için ekstra dikkat etmelisiniz. Fast food restoranlarını görmezden gelerek, sağlıklı ama bir o kadar da enerji veren, doğal besinleri tercih etmelisiniz.

Karbonhidratlı besinleri 30 dakika sonra yiyin

Kas dokularınızda enerji depolamak için karbonhidrat açısından zengin besinleri spordan sonra da tüketebilirsiniz. Burada dikkate alınması gereken nokta ise yaptığınız egzersizden ne kadar süre sonra bir şeyler yemeniz gerektiğiyle alakalı. Proteinle beraber bir araya getirdiğiniz karbonhidratlı besinleri, egzersizden 30 dakika sonra yemeniz gerekiyor. Bu süre içinde dinlendiğini zannettiğiniz vücudunuz aslında egzersiziniz bitmiş olsa bile yağ yakmaya devam ediyor.

Omega-3 ile destekleyin

Egzersizi sürekli yapan biriyseniz, gün içindeki koşturmalarınız ve yoğun iş temponuz sizi yormamalı ki, egzersiz için de enerjiniz kalsın… Bunun için beslenmenize ekstra önem vermeniz gerekiyor. Yaptığınız egzersizlerin sonunda karbonhidrat ya da protein temelli beslenebileceğiniz gibi yağların en yararlısı olarak bilinen ve somon, ton ile uskumru balıklarında bol bulunan Omega-3 yağından da destek alabilirsiniz.

Fıstık ezmeli pirinç patlağı

Spordan sonra mutfakta uzun vakitler geçirmek için kendinizi yeteri kadar enerjik hissedemeyebilirsiniz. Tüm ihtiyacınız olan pratik, yapması kolay ve hızlıca ortaya çıkacak bir öğünse light ya da kepekli pirinç patlağı üzerine sürülmüş fıstık ezmesi tam size göre. Pirinç patlağını alırken tuzsuz ve light ürün olmasına dikkat edin. Fıstık ezmesini sürdüğünüz pirinç patlaklarını farklı meyvelerle de destekleyebilirsiniz. Fıstık ezmesini pirinç patlağıyla yiyemem diyorsanız, bir elmayı ikiye bölüp, fıstık ezmesini sürebilirsiniz. Diğer bir seçenek olarak da muzları dilimleyip üzerine fıstık ezmesi gezdirebilirsiniz.

Enerji veren besinler

– Balık
– Derisiz tavuk eti
– Yağsız kırmızı et
– Çiğ badem
– Ceviz
– Fındık
– Yumurta
– Zeytinyağı
– Yoğurt
– Antep fıstığı
– Fıstık ezmesi
– Muz
– Kefir
– Yağsız süt

Spordan sonra bunları tüketmeyin

– Çiğ sebzeler
– Gazlı ve şekerli içecekler
– Patates cipsi
– Çikolata ve şekerlemeler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.