Ella Ertesi Gün Hapı

Yaşam


Ella hapı, halk arasında ertesi gün hapı olarak anılan 30 Mg olan tablet, Ulipristal Asetat bulunduran yeni acil doğum kontrol ilacıdır. Doğum kontrol yöntemleri kullanmayan, veya ilişki sırasında prezervatif yırtılması, kayması gibi aksi durumların olduğu zamanlarda imdadınıza yetişecek olan ilaçtır. Ella hapı eskiten üretilen Norlevo tabletten 3 kat daha etkili olduğu ve tek doz olarak kullanılma kolaylığı sağlamaktadır.
Ertesi gün hapı olarakta bilinen bu hapa neden ertesi gün hapı dendiğini anlatalım. Gece yaşanan ilişki sonrasında eczaneler kapalı olacağı için sabah gidip ilacı alıp kullanabilme şansınız vardır. Yani ertesi gün gidip bu hap temin edildiği için ertesi gün hapı olarak adlandırılmıştır. Ella hapının ilişki sonrasında kullanılma süresi 120 saat yani 5 gündür. Bize sıkça sorulan sorular arasında şunlar var?

– İlişki sırasında prezervatif yırtıldı, hamile kalır mıyım?
– Ella hapını ilişkiden kaç gün sonra içersem hamile kalmam?
– Sevgilim içime boşaldı bir kaç saat sonra hapı kullandım hamile kalır mıyım?
– Ertesi gün hapını 3 gün sonra içtim hamile kalır mıyım?
– Ella hapı içtikten sonra tekrar içime boşaldı hamile kalır mıyım?
– Emzirirken ertesi gün hapı kullanılır mı?

Tüm bu soruların cevabı neredeyse aynıdır. Sadece emzirirken ertesi gün hapı kullanılır mı bu konu hakkında daha sonra detaylı bir yazı paylaşacağız. Kısaca söylemek gerekirse ella hapı eğer emziriyorsanız sütünüze geçer. Bu yüzden ertesi gün hapı emzirirken kullanmayınız, kullandığınız taktirde 1 hafta bebeğin emzirilmesi tavsiye edilmez.
Diğer sorulara gelecek olursak ilişki sırasında oluşacak olumsuz durumlara karşı ella hapı yani ertesi gün hapları üretilmiştir. Ella hapını ilişki sonrası boşalma sonrasındaki 5 gün içerisinde kullanabilirsiniz. Fakat ne kadar erken kullanırsanız ertesi gün hapının başarılı olma ihtimali daha çok olacaktır. Yani içinize boşalma olduktan yarım saat sonra da içebilirsiniz, 3 gün sonrada içebilirsiniz. Fakat 5 gün içerisinde ella hapını kullanan 100 kadından 2’si hamile kalmıştır. Yani hamile kalma ihtimaliniz çok azdır fakat kalmayacaksınız diye de kesin bir şey söylenemez.

Şuraya çok önemli bir notu düşüyoruz. Ertesi gün hapları doğum kontrol hapı değildir! Sadece acil durumlarda kullanılması gereken bir ilaçtır. Hamile kalmak istemeyenler için bir çok korunma yöntemi bulunmaktadır.

Ella hapı (Ertesi gün hapı) kaç defa içilebilir?
Partnerinizle ilişkiye girdiniz ve içinize boşalma durumu oldu. Daha sonra ella hapını kullandınız ve tekrar ilişkiye girdiniz. Bunun için tekrar hap içmeli miyim diye soranlar çoğunluktadır. Ella hapını ayda sadece 1 kez kullanmanız tavsiye edilmektedir. O yüzden ella hapı 1 tane tablet şeklinde satılmaktadır. Bu ilacı içtikten 3 gün sonraki tekrar yaşayacağınız bir ilişkiye fayda etmeyeceğinden korunmaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer ertesi gün hapını doğru zamanında kullandıysanız hamile kalma ihtimaliniz çok çok azdır. Bu yüzden ella hapını ayda sadece 1 kere kullanmanız tavsiye ediliyor.

Bu tarz ve diğer ilaçlarda dahil kullanmadan önce kesinlikle bir eczacıya veya doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.