Emziren annelere süt artırıcı ipuçları

Sağlık

anne_sutu
Emzirme dönemindeki annelerin, hızlı kilo vermek için şok diyet programlarından uzak durması ve süt artırıcı besinlerle beslenmesi tavsiye ediliyor.
Emziren anneler için süt artırıcı ipuçları

Doğumundan iki yaşına kadar emzirme önerisinde bulunan uzmanlar, herhangi bir nedenle bunun mümkün olmaması durumunda en az altı ay boyunca bebeğin emzirilmesi gerektiğini belirtiyor.

Doğum öncesi alınan kilolardan kurtulmak isteyen anneler, doğumdan sonra hızlı bir zayıflama sürecine girip fazla kilolarından bir an önce kurtulmak isterler. Bu durum çoğunlukla anne sütüne ihtiyaç duyan bebeğin beslenmesini ve sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir.

Uzmanlar, bu nedenle özellikle emzirme dönemi boyunca hızlı kilo verme vaadiyle önerilen diyetlerden uzak durmayı tavsiye ediyor.

Ayrıca fazla kilolardan kurtulmak için bir diyet programı yapılacaksa bile bu diyet programının içinde süt artırıcı besinlerin bulunmasına özen gösterilmeli.

“Peki, süt artırıcı besinler nelerdir?” sorusunu duyar gibiyiz. Yapılan araştırmalar sonucu emziren anneler için süt artırıcı beslenme şeklinin nasıl olması gerektiği tespit edildi. Özellikle bazı besin maddeleri anne sütünün hızlı bir şekilde oluşumuna yardımcı olduğu için bu dönemde tavsiye ediliyor.
Süt artırıcı beslenme ipuçları

İşte emzirme dönemindeki annelerin tercih edebilecekler beslenme tercihlerinden oluşan ipuçları…

– Hızlı kilo vermek amacıyla oluşturulan diyet programlarını uygulamayın, bitkisel dahi olsa bu amaçla satılan ilaçlardan uzak durun.

– Anne sütünü artıran en önemli besin maddesi sudur. Bu nedenle günde en az 2,5 – 3 litre su içilmelidir. Çünkü sütün önemli bir kısmı sudan oluşmaktadır.

– Zengin bir vitamin kaynağı olan taze sebze-meyveleri ve sebze-meyve sularını her gün düzenli olarak tüketmelisiniz.

– Kalsiyum açısından oldukça zengin olan süt, yoğurt ve peynir gibi süt mamüllerini düzenli olarak tüketmelisiniz.

– Her gün en az 1 adet yumurta, 1 porsiyon etli sebze veya kurubaklagil yemeği yemeye özen göstermelisiniz.

– A vitamini açısından zengin olan havuç, yeşil yapraklı sebzeler, kayısı gibi besinleri beslenme programınızda sık sık bulundurmalısınız.

– Yediğiniz yiyeceklerin besleyici değerini korumak ve özellikle anemiyi (kansızlığı) önlemek açısından, yemeklerinizle birlikte çay içmemeye özen göstermelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.