Emzirmenin Bebeğe Faydaları Nelerdir?

Anne - Çocuk

Emzirmenin Bebeğe Faydaları Nelerdir?

Emzirmenin Bebeğe Faydaları Nelerdir?

Anneler ve bebeklerin arasındaki ilişkinin en temel noktasının emzirmek ile başlaması onu bir insanın hayatındaki en önemli anlar arasına sokmaktadır. Dolayısıyla sağlık sebebiyle bir engeliniz olmadığı sürece bebeğinizi yeteri kadar emzirmeniz gerektiğini aklınızdan çıkarmamalısınız. Yapılan pek çok araştırma, anne ile çocuk arasındaki ilişkinin emzirmenin ardından yerleşmeye başladığını ortaya koymaktadır. Bebeklerin dokunma ve sevilmeye olan ihtiyaçlarının emzirmeyle birlikte doğru bir şekilde tatmin edilmesi ilerleyen yıllarda karşılaşılabilecek pek çok ruhsal sorunun üstesinden gelmesini sağlayacaktır.
Elbette emzirmenin ruhsal yanını bir tarafa bırakırsak, sağlık açısından da bebekler için çok önemli olduğunu unutmamak gerekli. Zira anne sütü bebeğin fizyolojisine tamamen uyumlu bir yapıya sahiptir ve bunun sahip olduğu besleyiciliği bebek için temin etmek dış gıdalar ya da başka hayvanların sütüyle neredeyse imkansızdır.

Uzun yıllardır süregelen incelemeler, anne sütünü yeteri kadar alan bebeklerin almayan bebeklere göre yetişkinlik döneminde dahi daha yüksek zekaya sahip olduklarını göstermektedir. Ayrıca hipeaktivite, dikkat eksikliği gibi çeşitli öğrenme güçlüğü yaratan rahatsızlıkların da anne sütü emmiş bebeklerde daha az görüldüğüne dikkat çekilmektedir.

Anne sütünün içerisinde bulunan koruyucu maddeler

Anne sütünün içerisinde bulunan koruyucu maddeler, bebeğin savunmasız olduğu dönemlerde onlarca farklı hastalıktan etkin olarak korunabilmesini sağlamaktadır. Bu sayede ilerleyen yıllarda sorun çıkarabilecek pek çok hastalık daha bebekken savuşturulmakta, savunma sistemi çalışır hale gelmektedir.

Bebeğin çok hızlı büyüyen bir metabolizmaya sahip olması nedeniyle yapı taşlarına ihtiyaç duyduğu bir gerçek. Hiç bir besinde bebeğin büyümek için ihtiyaç duyduğu proteinler bulunmamaktadır ve bu proteinler anne sütünden alındıklarında direkt olarak bebeğin gelişimine katılmaktadırlar. Halbuki diğer besinlerden elde edilen proteinlerin büyük kısmı vücuttan atılarak ziyan olmaktadırlar.

Bebeğinizin duyularının daha hızlı ve etkili bir şekilde gelişmesi için de onu anne sütü ile beslemeniz gerekmektedir. Ayrıca çocukluk dönemlerinde sıklıkla görülen alerjilere karşı korunma da yine anne sütü vasıtasıyla gerçekleştirilmektedir. Hem sindirim hem de boşaltım sistemine daha uygun olan anne sütü, bebeğin hazımsızlık sorunları çekmesine engel olacaktır ve böylece uyku düzeninin daha kolay oturtulmasına yardımcı olacaktır.

Anne sütünün daha sayamayacağımız kadar çok faydası bulunmaktadır ve maalesef henüz hiç bir bilimadamı bu faydaların hepsini bir anda sağlayacak bir besin üretebilmiş değiller. İmkanınız varsa bebeğinizi kendi sütünüzle beslemeyi sakın unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.