Entele Otunun Faydaları

Güzellik

entele-otu
Ender Saraç 26-4-2013 tarihli programında entele otundan bahsetti. Entele otu saçların hızlı uzamasına, parlak ve canlı olmasına sebep oluyor.

Entele otunun diğer İsimleri : Bit Otu, Entel Otu, Hazeran, Mevzek, Papaz Otu, Göz Soğanı, Sabadilla, Sabadille, Sabadilla officinalis

İlk defa İspanyol doktor Monardes 16. yüzyılda Meksika’da kullanılmaya başlanmış sonrada 1726 yılından itibaren Fransızlar tarafından Sabadilla tohumlarından elde edilen tozla bitlere karşı tedavi denemesine başlanmıştır. Sabadilla İspanyolca arpa anlamına gelir, çünkü bitkinin tohumları Arpaya benzemektedir. Türkiye’de Mevzek otu ve Sabadilla bitotu diye de anılmaktadır, fakat iki bitkinin hem botanik yapıları, hem de kullanılış şekilleri oldukça farklıdır.
Hindistanda yetişen bu otun hintli kadınların gözdesi…
Saçta mucizeler yaratıyor. Saç dökülmesini ilk kullanımda engeller saç derisindeki bakteri ve kepek gibi oluşumları engeller saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırır, Saça parlaklık verir,hızlı uzamasını sağlar saç uçlarında ki kırıkları onarır . (bir çok etkenden perma,jöle,boya v.s saç işlemlerinin kalıcı olarak bıraktığı bozukluğu kalıcı biçimde onarır.)

Zehirli bir bitki olması kullanılmaması anlamına gelmez. Dikkatli kullanılmalıdır. Vücuda direkt olarak teması engellenmelidir. Saçlardaki etkisi İlk kullanımda dökülmeyi keser kesinlikle dökülmeden eser kalmaz. Saçların seyrek olduğu bölgelerde ise ölü olan saç diplerini canlandırır saç çıkmasına neden olur. Bu ürün ile evde saç bakımı yapmak hem ekonomik hemde sonuç alınabilecek kesin bir yöntemdir.

Otu kullanan sonuçtan gayet memnun cunku bu ot sayesinde saclar haftada 1-1.5 cm. civarında hızla buyuyor ve saglıkla parıldıyor. Ayrıca daha önce kaybedilen saclar tekrar cıkmaya baslıyor.

Zararları
Entele otu saçtaki bit ve bakterileri gibi parazitleri öldürmek için kullanılmasının sebebi içerisinde bir miktar zehir bulundurmasıdır.İşin içinde zehir olunca tabiki içimiz ürperiyoru ama entelenin doğru kullanımı sonucunda hiç bir yan etki görülmez. Bazı kullanım şekillerini aşağıda bulunmaktadır.

Uyarı
Bitkiyi daha önce kullananlar uygulama sırasında kesinlikle eldiven takılmasını tavsiye ediyoruz. Çünkü bitkinin etkisiyle ellerdeki tuyler hızla uzayabilir. Bitkinin göz, göz çevresi ve açık bir yaraya temas etmemesine dikkat ediniz. Cildinizde açık yara varsa asla kullanmayın.

Kullanımı
1. Formül: Gerekli Malzemeler; 10 gr. Ot, 2 su bardağı elma sirkesi, 2 su bardağı su zeytinyağı

Yapılışı: 10 gr. entele otu alıyorsunuz. 2 bardak sirke ile 2 bardak suyun içine katıp kaynatıyorsunuz. Suyun yarısı buharlaşıncaya kadar kaynatmaya devam ediyorsunuz ve soğumasını bekliyorsunuz. Saç diplerinize masaj yaparak sürüyor ve 1-2 saat bekleterek yıkıyorsunuz,

2. Formül: Gerekli malzemeler; 10 gr. Ot, Badem Yağı, Bepanthene (eczanelerde satılır küçük cam tüplerde)

Yapılışı : Öncelikle saçlarınız yıkıyorsunuz. 5-10 gr. entele otunu cezvenin dörtte üçünü suyla doldurup, suyunun yarısı buharlaşıncaya kadar kaynatıyorsunuz ve tohumlarını süzüyorsunuz. Ilınmasını bekleyerek küçük cam şişede almış olduğunuz badem yapını ve küçük cam tüpteki bepanthene’i suya katıp karıştırıyorsunuz. Karışımı saç diplerinize masaj yaparak sürüyorsunuz ve bir naylon poşeti başınıza bağlayıp 10-15 dakika fön makinesi ile kurutuyorsunuz. Bir süre bekletip, naylonu çıkardıktan sonra saçlarınızı tekrar yıkıyorsunuz.

Bu karışımla saçlarınız, normal uzama hızından, 5 kat daha hızlı uzuyor ve seyrelmiş, incelmiş saçları canlandırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.