Epilasyon Nedir?

Güzellik

epilasyon-cesitleri
Vücudumuzdaki istenmeyen kılların yok edilmesini sağlayan yöntemdir. Klasik yöntemlerin kısa etkili ve acı verici olarak bulunması günümüde lazer epilasyon yönteminin gelişmesine neden olmuştur.

Tıpta birçok sahada kullanılmakta olan lazerler, epilasyon maksatlı kısacası istenmeyen kılları ortadan kaldırmak için de kullanılmaktadır. Birçok epilasyon aracıyla istemediğimiz tüy ve kıllardan kurtulmayı deneriz. Epilasyon maksatlı kullandığımız vasıta ve gereçlerin artı ve eksileri olduğu bir gerçektir. Ağda, cımbız, ip, traş bıçağı, jilet, tüy dökücü kremler, epilatörler, elektrikli epilasyon aletleri ve benzeri. Gibi taşıtlar bunlardan bir bölümüdür.

Epilasyon yöntemleri
İğneli epilasyon ( Elektroliz ) : epilasyon icra edilecek bölge evvela alkolle temizlenir, sonrasında ince bir iğneyle kıl köküne girilerek elektrik verilir. Bu biçimde kıl kökü tahrip edilmiş olur. Jilet veya tüy dökücülerle alınıp kalınlaşmış tüylere daha çok elekrik verilmesi gerektiğinden, bu halde daha çok acı hissedilebilir.

İğneli epilasyon neden tercih edilir;
•lazer epilasyon-foto epilasyon imkanı olmayan şahıslar
•kıl rengi lazer epilasyon veya foto epilasyon uygulamalarına müsait olmayan beyaz-sarı kıl rengine sahip şahıslar
•lazer epilasyon-foto epilasyon’dan arta kalan beyaz kıllar için bu epilasyon yöntemi tatbik edilebilir

Bio-aktif sistem: epilasyon işleminden evvela 3 gün ard arda bitkisel ağırlıklı solüsyon sürülür ve vücut suyla temas etmez. Seans sırasında solüsyon sayesiyle yumuşamış bölgedeki tüyler sır ağda ile alınır ve tekrar solüsyon sürülür. Sonrasında epilasyon makinasının bob ismi verilmiş olan başlığı ile bu bölgeye 15 dk kadar masaj yapılır. Bu yöntemin esasını oluşturan solüsyonun gayesi kılları zayıflatmaktır.

Radyo frekansı ile epilasyon: bu metot ses dalgalarının kıl kökünde ısıya dönüşerek kıl kökünü yakmasına dayanır.

Foto epilasyon: foto epilasyon, lazer gibi ışığın yoğun şekilde deriye verilerek kıl köklerinin yakılmasıdır. Yalnız ışığın dalga boyu lazerinkinden daha düşüktür. Epilasyon icra edilecek bölgenin acısını hafifletmek ve oluşabilecek kızarıklıkları engellemek için evvela buz ile soğutulur.

Blend yöntemi: İğneyle kıl köküne girilerek elektrik verilerek epilasyon yapılır. Verilen yüksek frekans sebebiyle kıl kökünde bir tür sıvı oluşarak kılı öldürür. Bu sıvının oluşması beklendiğinden seanslar klasik iğneli yönteme göre daha uzun sürer. Epilasyondan sonraki ilk 24 saat içerisinde cilde su ve fondoten, ilk 48 saat içerisinde de sabun değdirilmemesi lazımdır. Hamilelere, vücudunda platin taşıyanlara, yüksek tansiyon hastalığı olanlara ve regl dönemindekilere uygulanmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlem Sonucunu Girin * Zaman sınırı tükendi. Lütfen CAPTCHA'yı yeniden yükleyin.